بررسی ارقام گرمسیری به

بررسی ارقام گرمسیری به

انواع مختلفی از گیاهان برای رشد و حفظ بقا، خود را با اقلیم‌های متنوعی سازگار کرده‌اند و حتی ارقام مختلف یک گونه توانایی رشد در اقلیم گرمسیری، سردسیری و معتدل را پیدا کرده‌اند که این توانایی توسط خود گونه در طی تکامل و گذشت سال‌های طولانی بدست آمده است و یا این توانایی توسط انسان با تولید ارقام اصلاح شده یا پیوندی به گونه‌های مختلف القا شده است امروزه در صنعت کشاورزی به خوبی از این توانایی بهره برده می‌شود.

ارقام مختلف درخت به نیز دارای توانایی رشد در اقلیم‌های متنوعی هستند که برخی از این ارقام می‌توانند در مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری رشد کنند و بازدهی قابل قبولی داشته باشند، اگر تمایل به کاشت درخت به در مناطق گرمسیری دارید باید ارقام سازگار با اقلیم گرمسیری را به درستی بشناسید سپس اقدام به خرید بهترین نهال به کنید.

بررسی ارقام گرمسیری به

گیاهشناسی درخت به

این درخت با نام انگلیسی Quince و نام علمی Cydonia oblonga  و از خانواده Rosaceae است و خاستگاه آن را جنوب اروپا و آسیای صغیر معرفی کرده‌اند، طول عمر آن در حدود 50 سال است که باردهی بسته به رقم از سال 2 تا 4 بعد از کاشت آغاز می‌شود.

درخت به متوسط قامت است و حداکثر ارتفاع آن به 5 متر می‌رسد، شاخه‌های جوان، برگ‌ها و میوه‌ها از کرک‌های نرم به رنگ سفید، خاکستری یا قهوه‌ای پوشیده شده است فرم برگ‌ها تخم مرغی و یا تقریبا بیضی شکل که انتهای آن نوکدار و قاعده آن گرد است و گل‌های با گلبرگ‌های تخم مرغی شکل به رنگ صورتی مایل به سفید و تقریبا درشت هستند که دارای 5 گلبرگ و 5 کاسبرگ است و خود بارورند

اقلیم مناسب درخت به

درخت به با داشتن سازگاری بالا قابلیت کاشت در مناطق سردسیری، گرمسیری و معتدل را دارد و نیاز سرمایی کمتری نسبت به سایر درختان دانه دار دارد و برای تامین نیاز سرمایی باید در دمای 7- درجه سانتی گراد به مدت 450-100 ساعت قرار بگیرد همچنین خطر سرمازدگی بهاره کمتری نسبت به سایر درختان میوه دارد زیرا شکوفه‌های آن نسبت به سایر درختان میوه دیرتر نمایان می‌شوند.

سطح زیر کشت  درخت به در دنیا

بر اساس گزارشی که در سال 2017 منتشر شد تولید این میوه در دنیا برابر با 692262 تن است که به ترتیب ترکیه، ازبکستان، چین و ایران بیشترین سهم تولید این میوه را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس گزارشات از سوی جهاد کشاورزی در سال 81-80 منتشر شده است سطح زیر کشت درخت به در کشور به حدود 4701 هکتار می‌رسد که از میزان 16552 هکتار درخت بارور و 1550 هکتار نهال است و استان‌های مانند اصفهان، کرمان، فارس، گیلان و خراسان نقش عمده‌ایی در تولید این محصول دارند.

کاشت درخت به

برای کاشت درخت به باید شرایط محیطی مناسب برای آن را فراهم کنید که در این صورت شاهد باردهی مطلوب از این درخت هستید که در ادامه به توضیح این شرایط می‌پردازیم.

بررسی ارقام گرمسیری به

خاک مناسب

این درخت در انواع مختلف خا‌ک‌ها قابلیت کاشت دارد اما بهترین بافت خاکی برای آن نیمه سنگین رسی تا شنی است که هم دارای زهکش مناسب است و هم ریشه به راحتی می‌تواند در آن گسترش یابد و این درخت در خاک‌های سنگین، آهکی و فاقد زهکش نمی‌تواند آهن را جذب کند که این امر سبب زردی درخت می‌شود همچنین درخت به در مقایسه با سایر درختان دانه دار مقاومت بیشتری در برابر شوری خاک و آب دارد و تا حدی به کم آبی مقاوم است.

آبیاری مناسب

درخت به ریشه‌های قوی و عمیقی ندارد بنابراین قادر نیست آب را از اعماق خاک جذب کند و قادر به تحمل خشکی طولانی مدت خاک نیست و کمبود آب سبب رشد میوه‌های کوچک و ناقص با ظاهری نامناسب خواهد شد به همین دلیل در طی مدت رشد و نمو باید به میزان کافی آب در اختیار درخت قرار گیرد، میزان و مدت آبیاری بر اساس شرایط اقلیمی، نوع خاک و سن درخت تعیین می‌شود و بهترین روش آبیاری برای درختان به آبیاری قطره‌ای است.

کوددهی مناسب

درخت به برای رشد بهینه نیاز به عناصر غذایی مناسب در هر مرحله رشدی دارد که برای دستیابی به برنامه کوددهی مناسب باید خاک را آزمایش کرد که این نوع کود دهی منجر به اصلاح خاک، تقویت درخت و افزایش سطح کمی و کیفی میوه‌ها می‌شود.

کوددهی درخت به باید در دو مرحله انجام شود یکی در زمان کاشت نهال، که در این زمان به دلیل حساسیت ریشه‌ها باید از کود دامی پوسیده شده استفاده کرد و مرحله بعدی بعد از کاشت نهال است که کوددهی با توجه به نیاز نهال با استفاده از کود‌های شیمیایی انجام می‌شود.

کود ازته در طی فصل بهار تولید شاخه‌های بارده را افزایش می‌دهد اما استفاده بیش از حد از این کود سبب تولید پاجوش‌های بیشتر شده که این خود می‌تواند سبب ضعف گیاه شود و افزودن کود میکرو یا عناصر ریز مغذی مثل بر و روی در طی گلدهی و میوه دهی کمک شایانی در کیفیت میوه می‌کند.

ویژگی‌های نهال ارقام گرمسیری

درختان به که در مناطق گرمسیری کاشت می‌شوند سازگاری مناسبی با آب و هوای گرم دارند و آفتاب دوست هستند و نور کامل و مستقیم خورشید سبب افزایش کیفیت میوه‌ها می‌شود اما به رطوبت در زمان رسیدن میوه حساس هستند بنابراین درخت به را نباید در مناطق گرم با رطوبت بالا کاشت.

اگر در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید و تمایل به کاشت درخت به دارید لازم است با ارقام به گرمسیری آشنا شوید در ادامه به معرفی این ارقام می‌پردازیم.

معرفی ارقام گرمسیری درخت به

  • نهال به اصفهان: این درخت جز نهال‎‌های اصیل ایرانی و بومی شهرستان اصفهان است و این نهال در آب و هوای گرم عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد و قابلیت کاشت در ارتفاع 1500-1000متر ار سطح دریا دارد و به سرمای بهاره حساس است از همین رو جز ارقام دیرگل محسوب می‌شود.

از ویژگی‌های بارز میوه این درخت به چند مورد از جمله گوشتی و بزرگ بودن، کرک‌ دار بودن پوست میوه، تخم مرغی شکل، زرد رنگ با رایحه دل انگیز، طعم شیرین و ماندگاری بالا در سردخانه را می‌توان اشاره کرد که دیررس بوده و در مهر ماه برداشت می‌شود، این رقم زود بازده و میوه دهی از سال دوم شروع می‌شود و اگر شرایط مناسب برای رشد را داشته باشد هر درخت سالانه 160-140 کیلوگرم بار خواهد داد.

  • نهال به قرمز: اصالت این رقم به کشور ایتالیا مربوط می‌گردد،جز ارقام گرمسیری است البته در مناطق سردسیری نیز قابلیت کاشت دارد، ویژگی مهم این رقم شامل موارد زیر است :

این رقم در ارتفاع400 متر بالاتر از سطح دریا قدرت رشد دارد دیرگل است پس می‌تواند سرمای بهاره را تحمل کند، عمر درخت  70-60 سال است که 40 سال از آن عمر مفید لحاظ می‌شود و ارتفاع درخت حداکثر 5 متر است.

از دیگر ویژگی مهم این درخت رنگ سرخ میوه آن است با طعمی شیرین و کوچکتر از ارقام دیگر، سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C،که در سال دوم پس از کاشت بر روی درخت ظاهر می‌شود و در سال 5-6 به حداکثر بازدهی می‌رسد و میزان باردهی آن 80-70 تن در هکتار است.

  • نهال به آمریکایی: همانطور که از اسم نهال پیدا است زادگاه این رقم کشور آمریکا است، جز ارقام اصلاح شده و وارداتی محسوب می‌شود البته این نهال در ایران نیز تولید می‌شود  که با داشتن عملکرد مطلوب در بین باغات کشور رواج پیدا کرده است.

این رقم مقاومت بالایی در برابر خشکی هوا و گرما دارد و قادر است دمای 45 درجه را تحمل کند، این رقم اگر در ارتفاع  250-0 متر از سطح دریا کاشته شود عملکرد قابل قبولی را خواهد داشت. این رقم در عین حال به سرما نیز مقاومت دارد و نیاز سرمایی آن پس از سپری شدن 700-100 ساعت در دمای 7-  رفع خواهد شد.

این نهال به شرط داشتن مراقبت مناسب،عمر طولانی را سپری خواهد کرد که 50 سال از آن عمر مفید درخت محسوب می‌شود که میوه‌های درشت، زرد رنگ و شیرین و آبداری را از سال دوم پس از کاشت تولید می‌کند بنابررقم به آمریکایی جز ارقام زود بازده شناخته می‌شود و دارای این قابلیت است که 70-60 تن در هکتار باردهی داشته باشد.

بررسی ارقام گرمسیری به

جمع بندی

اگر قصد دارید میزان فروش و سود بالایی از باغات به داشته باشید باید با موضوع سازگاری درخت به با شرایط اقلیمی واقف باشید زیرا اگر بهترین نهال به را خریداری کنید اما متناسب با اقلیم منطقه مورد نظر شما نباشد نباید منتظر باردهی زیاد باشید زیرا در این شرایط درخت انرژی خود را صرف بقا خواهد کرد و باردهی قابل قبولی ندارد.

توصیه می شود برای خرید نهال به نهالستان مجوز دار مراجعه  کنید زیرا کارشناسان فروش نهال به ارقام اصلاح شده یا پیوندی سازگار با اقلیم به خریداران عرضه می‌کنند و قیمت نهال به با توجه کیفیت نهال ارزش گذاری می‌شود.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال