3 روش آبیاری درخت به + عوامل تعیین کننده در آبیاری انواع نهال به

3 روش آبیاری درخت به  + عوامل تعیین کننده در آبیاری انواع نهال به

درختان میوه برای رشد بهینه به فاکتورهای متعددی نیاز دارند که یکی از مهم­ترین آنها نیاز آبی است که باید بسیار مورد دقت و توجه قرار بگیرد تا درختان با حداکثر توان خود رشد نموده و به باردهی فراوان برسند.

اما نباید فراموش کنید که برای داشتن درختانی سالم که بتوانند به خوبی رشد و نمو کنند و به موقع به باردهی مناسب برسند رعایت اصول آبیاری صحیح بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر آبیاری به موقع و به روشی صحیح و متناسب صورت نگیرد ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی در درختان شوند از جمله ضعیف شدن درختان به و حساسیت به بیماری­ها به ویژه بیماری-های قارچی شوند و این امر کاهش رشد و باردهی را در پی خواهد داشت.

بنابراین آبیاری باید بسیار اصولی و به موقع انجام شود تا به بهترین نتیجه دست یافت و با توجه به اهمیت این موضوع در این نوشتار سعی می­شود که اصول آبیاری درختان به را مورد بررسی قرار دهیم.

3 روش آبیاری درخت به + عوامل تعیین کننده در آبیاری انواع نهال به

آبیاری درختان به

درختان به درختانی هستند که نسبت به خشکی و کم آبی حساس هستند بنابراین اصول آبیاری آن باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد، برای آبیاری درختان به باید فاکتورهای متعددی در نظر گرفته شود تا آبیاری بیشترین تاثیر را در درختان به داشته باشد و همچنین اثرات سو بر درختان به نداشته باشد به همین منظور فاکتورهای موثر در آبیاری بهینه درختان به را به اختصار شرح و توضیح خواهیم داد.

  • انواع روش­های آبیاری درختان به

روش­های مختلفی برای آبیاری درختان به با توجه به شرایط خاک باغ، وسعت باغ، هدف باغدار از احداث باغ و نیز منابع آبی وجود دارد که برخی از مهم­ترین آنها را بر خواهیم شمرد.

روش آبیاری کرتی

در این روش زمین باغ را به قطعاتی مستطیل یا مربع شکل تقسیم می­کنند که کرت نامیده می­شود و این کرت­ها توسط پشته­هایی از هم جدا می­شود و درختان روی پشته­ها کشت می­گردند و آب برای آبیاری داخل کرت ها جریان می­یابد و به پای درختان می­رسد و نیاز آبی آنها برطرف می­گردد.

در این روش طوقه درختان مستقیم با آب در تماس نیست و از ابتلا به بیماری­های قارچی و باکتریایی پوسیدگی ریشه و طوقه در امان می­مانند، همچنین در مناطقی که دارای خاک شور است این روش مانع تجمع نمک در پای درختان می­شود و از اثرات شوری خاک می­کاهد.

اما آب مصرفی در این روش نسبت به روش­های نوین آبیاری بسیار زیاد است و با توجه به بحران کم آبی در کشور باید استفاده از این روش مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

روش آبیاری غرقابی

یکی از روش­های قدیمی آبیاری باغ­ها از جمله باغ به است که بیشتر در مناطقی که در کنار رودخانه­ها و منابع آبی کافی قرار دارند رواج دارد، در این روش تمام سطح باغ توسط حجم معینی از آب پوشیده می­شود و درختان به تا ارتفاع خاصی از آب پوشیده می­شوند.

این روش موجب هدر رفت بیش از اندازه آب می­شود و با توجه به مشکل کم آبی در کشورمان به نظر می­رسد روش مناسبی نباشد از دیگر سو این روش موجب افزایش بیماری­های پوسیدگی طوقه و ریشه درختان به می­گردد.

همچنین چون تمام سطح باغ از آب پوشیده می­شود موجب افزایش رشد علف­های هرز در باغ می­گردد و موجب افزایش رقابت بین درختان به و علف­های هرز برای جذب مواد غذایی و آب از خاک می­گردد و موجب افزایش هزینه­های باغداری برای کنترل علف­های هرز و کوددهی می­شود.

اما این روش آبیاری روشی ارزان است و نیازی به تجهیزات خاصی ندارد و همچنین موجب افزایش شوری خاک نمی­گردد.

روش­های آبیاری تحت فشار

این روش شامل آبیاری بارانی و آبیاری قطره­ای است که در باغ­های میوه و خاصه درختان به از آبیاری قطره­ای استفاده می­کنند بدین صورت که آب توسط نازل­های خاصی به صورت قطره­ای به پای درختان رسیده و کل طوقه و تنه درخت با آب تماس نداشته و موجب کنترل بیماری­های قارچی و باکتریایی طوقه و ریشه درختان به می­گردد.

از سوی دیگر چون هزینه تهیه تجهیزات این روش ممکن است در ابتدا برای کشاورزان سنگین باشد و نیز در مناطقی که شوری خاک بالا است ممکن است موجب تجمع نمک در پای درختان گردد و باعث تنش شوری به درختان به شود.

بنابراین برای انتخاب روش آبیاری باید فاکتورهای مختلفی مورد توجه قرار بگیرد تا روشی مناسب با شرایط باغدار انتخاب و اجرا گرد.

3 روش آبیاری درخت به + عوامل تعیین کننده در آبیاری انواع نهال به

  • زمان آبیاری درختان به

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در آبیاری درختان به توجه به زمان آبیاری این درختان است که اهمیت بسیار زیادی دارد و در این خصوص موارد متعددی تاثیر گذار هستند، بدین معنی که درختان به در فصول مختلف و همچنین در مراحل مختلف رشدی به مقادیر مختلف آب و نیز دور آبیاری متفاوتی احتیاج دارند که باید با توجه به زمان آبیاری تعیین گردند.

  • آبیاری درختان به در دوره گل دهی

یکی از مراحل حساس در طول دوره رشد درخت به دور گل دهی است که از حساسیت بسیار بالایی برخودار است و هر گونه تنشی در این دوره موجب کاهش چشم گیر باردهی و کیفیت محصول می­شود، از این رو باید به نیازهای درخت به در این دوره به دقت رسیدگی شود که یکی از آنها آبیاری است که باید بسیار مورد دقت قرار بگیرد.

در دوره گل دهی آبیاری و تامین نیاز آبی درختان باید با دقت و توجه ویژه­ای صورت بگیرد زیرا در این دوره پر آبی و کم آبی موجب ریزش شدید گل و کاهش باردهی درخت به می­گردد، بدین منظور که در دوره گل دهی آبیاری زیاد موجب کاهش اکسیژن خاک و القای تولید هورمون آبسزیک اسید که هورمون گل ریزی است می­شود در نتیجه سبب ریزش گل و کاهش باردهی می­گردد.

از سوی دیگر تنش آبی نیز در دوره گل دهی باعث کاهش باردهی و بهم خوردن چرخه­ی فیزیولوژیکی در درخت به در سال­های آینده می­شود و سبب آسیب به درخت شود و درخت ضعیف گردد و مستعد بیماری شود.

بنابراین توصیه می­شود که پیش از گل دهی و پس از ریزش گلبرگ­ها درختان را آبیاری نموده تا از تنش آبی و همچنین ریزش گل به علت خفگی سیستم ریشه جلوگیری به عمل آید و اگر در دوره گل دهی نیاز به آبیاری وجود داشت آبیاری سطحی و در فواصل زمانی کوتاه انجام دهید و از انجام آبیاری سنگین پرهیز کنید تا مانع از کاهش اکسیژن خاک و خفگی ریشه و ریزش گل شوید.

  • آبیاری درختان به در فصل تابستان

به منظور آبیاری درختان به در فصل تابستان باید ساعاتی از طول روز را انتخاب کنید که هوا خنک باشد و تابش آفتاب شدید نباشد بنابراین بهتر است که صبح زود قبل از گرم شدن هوا و عصر هنگام خنک شدن هوا درختان به را آبیاری نمایید زیرا آبیاری در ساعات گرم روز ممکن موجب ایجاد مشکلاتی از جمله حساسیت درختان به بیماری­ها شود.

  • نیاز آبی درختان به در فصول سرد سال

گرچه درختان به در فصول سرد سال همچون پاییز و زمستان به آب کمتری احتیاج دارند اما نباید فراموش کنید که درختان در این فصول نیز به آبیاری احتیاج دارند اما به میزان کمتر و در فواصل زمانی طولانی­تر که با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان بارش در این فصول تعیین می­شود. اما در نظر داشته باشید که در این فصول به دلیل سرما و یخبندان در انجام آبیاری درختان به بسیار دقت نمایید و از آبیاری سنگین به دلیل احتمال سرما زدگی درختان خود داری نمایید و برای رفع نیاز آبی درختان در این فصول آبیاری سطحی انجام دهید.

عوامل تعیین کننده در آبیاری درختان به

درختان به جزو درختانی با نیاز آبی متوسط طبقه بندی می­شوند و به تنش آبی بسیار حساس هستند و اگر نیاز آبی آنها به درستی بر طرف نشود موجب کاهش بسیار زیاد باردهی همچنین کاهش کیفیت میوه­های به می­شود و میوه­ها ریز باقی می­مانند، زیرا ریشه این درختان خیلی عمیق نمی­شوند بنابراین دور آبیاری در آنها بسیار پر اهمیت است و باید با وسواس زیادی انتخاب شود معمولا با دو بار آبیاری در هفته نیاز آبی درختان به برطرف می­شود.

اما در تعیین این میزان عوامل متعددی دخیل هستند برخی از مهم­ترین آنها عبارتند از

  • سن درخت به

سن درختان به از عوامل بسیار موثر در تعیین میزان نیاز آبی درختان و همچنین دور آبیاری است به طوری که درختان جوانتر به دلیل عدم گسترش کافی ریشه به آب بیشتر و با فواصل کوتاه­تر نیازمند هستند و با افزایش سن و نیز افزایش سیستم ریشه درختان این میزان کاهش می­یابد و فواصل آبیاری نیز بیشتر می­گردد.

  • نوع بافت خاک

بافت خاک نیز در میزان آب مصرفی در هر بار آبیاری و همچنین فواصل بین آبیاری-ها بسیار تاثیر گذار است به طوری که در خاک­های با بافت سبک میزان نگه­داری آب کمتر است بنابراین به حجم بیشتر و فواصل کوتاه­تر به آبیاری نیازمند هستند.

در حالیکه در خاک­هایی با بافت سنگین با توجه به قدرت نگه داری آب میزان آب مصرفی کمتر و فواصل آبیاری نیز افزایش می­یابد.

  • شرایط آب و هوایی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر میزان آبیاری درختان به شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر است به طوری که در مناطق که میزان بارش زیاد است درختان به آبیاری کمتر احتیاج دارند و بر عکس در مناطق با آب و هوای گرم و خشک به دلیل عدم کفایت میزان بارش و همچنین تابش بیشتر خورشید و تبخیر بیشتر از سطح خاک و درخت به آبیاری بیشتر و سنگین­تر احتیاج است.

  • رقم درخت به

هنگام خرید نهال به باید دقت کنید که نهالی را خریداری نمایید که متناسب با شرایط اقلیم شما از جمله دسترسی به منابع آبی کافی باشد از این رو رقم نهال نیز در میزان نیاز آبی درختان به بسیار تاثیر گذار است چرا که برخی ارقام ممکن است نیاز آبی کمتری نسب به بقیه ارقام به داشته باشند.

بنابراین لازم است با توجه به شرایط منطقه خود و همچنین میزان بارش در آن منطقه رقم مناسبی را خریداری نمایید که متناسب با منابع آبی شما باشد تا در آینده دچار چالش نگردید.

3 روش آبیاری درخت به + عوامل تعیین کننده در آبیاری انواع نهال به

کلام آخر

می­دانیم که برای داشتن یک باغ به تجاری که حالت اقتصادی داشته باشد عوامل متعددی دخیل هستند و یکی از مهم­ترین این عوامل نیاز آبی درخت و رعایت اصول صحیح آبیاری درختان به است که نیازمند اطلاع کافی و علمی از میزان نیاز آبی این درخت و همچنین اصول صحیح و علمی آبیاری درختان به است.

می­توانید برای کسب اطلاعات علمی و جامع و کافی هنگام خرید نهال به از نهالستان­های معتبر و معروف از کارشناسان مجرب آنها کمک بگیرید زیرا این نهالستان­ها فروش نهال را یکی از وظایف خود می­دانند و یکی از اصلی­ترین خدماتی که آنها به شما ارائه می­کنند مشاوره­های رایگان در موارد مختلف باغداری از جمله آبیاری است.

بنابراین قیمت نهال در نهالستان­های مجرب و مجوز دار در مقایسه با تجارب و مشاوره­های رایگان کارشناسان آنها بسیار ناچیز و مقرون به صرفه است.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال