5 ارقام زودبازده و دیر بازده درخت به

5 ارقام زودبازده و دیر بازده درخت به

در معادلات دنیای امروز حرف اول را زمان می‌زند و از صبر حوصله افراد خارج است که بخواهند زمان زیادی منتظر کاری بمانند و عاملی که به این قضیه قوت بخشیده است مسائل اقتصادی است که برای یک سرمایه گذار و حتی یک فرد معمولی مهم است زیرا نمی‌توانند مدت زیادی سرمایه خود را راکد بگذارند و می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان اصل سرمایه و سود حاصل از آن به آن‌ها باز گردد.

در دنیای کشاورزی این قضیه نیز اهمیت دارد و دیگر افراد نمی‌توانند سال‌های طولانی منتظر باردهی درخت بماند از همین رو محققان حوزه کشاورزی بر روی زمان باردهی محصولات کشاورزی مطالعه کرده‌اند و توانستند ارقام اصلاح شده یا پیوندی را به بازار عرضه کنند که بتواند در همان سال‌های اولیه پس از کاشت شروع به باردهی کنند و این یک پیشرفت بزرگ در حوزه کشاورزی محسوب می‌گردد.

درخت به نیز دارای ارقام مختلف با ویژگی‌های متنوعی هستند که این ویژگی‌ها در انتخاب بهترین نهال به می‌تواند کمک شایانی به باغدار بکند یکی از این ویژگی‌ها زود بازده یا دیر بازده بودن درخت به است و اگر این ویژگی برای انتخاب رقم به برای شما اهمیت دارد به مطالعه این مقاله بپردازید.

خصوصیات درخت به

درخت به همانند درختان سیب و گلابی جز درختان دانه دار محسوب می‌شود که دانه‌های آن در مرکز میوه قرار دارند، این درخت با نام علمی Cydonia oblonga  و متعلق به خانواده گل سرخ یا Rosaceae است، ارتفاع این درخت  بسته به شرایط رشدی و نوع خاک تا 8 متر می‌رسد، در پاییز خزان می‌کند و تنه قهوه‌ای رنگ آن به صورت عمودی رشد می‌کند که بر روی شاخه‌های آن برگ‌های قلبی شکل پوشیده از کرک سفید رنگ قرار دارد.

درخت به در مناطق نیمه سردسیری یا معتدل بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد اما ارقام مختلف آن دارای قابلیت رشد و تکثیردر اقلیم‌های متنوع هستند و ارقامی که در مناطق سردسیری رشد می‌کنند به این علت که گل‌های آن‌ها دیرتر از درختان دیگر نمایان می‌شوند در برابر سرمای بهاره مصون می‌مانند

زادگاه و پراکنش درخت به

طبق بررسی‌های انجام شده این میوه از آسیای صغیر و جنوب اروپا منشا گرفته است و از آن جا به سایر نقاط دنیا ارسال شده است و هم اکنون در کشورهای ازبکستان، چین، ترکیه، نیوزیلند، آرژانتین و ایران پرورش می‌یابد و بیشترین سطح تولید این میوه متعلق به کشور ترکیه است در ایران نیز استان‌های اصفهان، فارس، اردبیل و کرمان این محصول را تولید می‌کنند.

زمان گلدهی و میوه دهی درخت به

گل‌های درخت به در اوایل بهارو دیرتر از درختان دیگر نمایان می‌شوند این گل‌ها به رنگ صورتی مایل به سفید دارای 5 کاسبرگ، 5 گلبرگ متقابل و خود گرده افشان است  که به مدت 14-10 روز بر روی درخت دوام دارند.

میوه‌ها به شکل گرد و تخم مرعی شکل وتقریبا نامتقارن هستند به رنگ زرد طلایی با رایحه دلپذیر، دارای بافت گوشتی و سفید با طعم نسبتا شیرین که در زمان رسیدن از کر‌ک‌های آن کاسته می‌شود، این درخت 3 سال بعد از کاشت باردهی را آغاز می‌کند و تا 50-40 سال آن را ادامه می‌دهد

برداشت درخت به

برداشت میوه به در پاییز از اوایل مهر تا اواخر آبان آغاز می‌شود زمانی که میوه از رنگ سبز به رنگ زرد تبدیل شود به این نکته دقت کنید میوه به کاملا روی درخت نمی‌رسد بنابراین باید آن‌ها را زودتر چید و در مکان سرد نگهداری کرد تا میوه به برسد، میوه رسیده به زرد رنگ و عطری دل انگیز دارد و برداشت میوه باید با کمک قیچی انجام گیرد زیرا با کوچکترین ضربه‌ای سیاه خواهد شد.

 

ارقام زودبازده نهال به شرکت پالیز

ارقام زود بازده و دیر بازده درخت به

محققان کشاورزی همیشه به دنبال تولید ارقامی از محصولات کشاورزی هستند که در کنار مقاومت بالا به عوامل محیطی در کوتاه‌ترین زمان به حداکثر بازدهی برسند و توانسته‌اند با اصلاح ژنتیکی یک رقم و یا پیوند زدن ارقام مختلف یک گونه به یکدیگر به این هدف دست یابند که در این مسیر نیز موفق بوده‌اند.

درخت به تقریبا از سال سوم بعد از کاشت میوه دهی را شروع می‌کند اما برخی از ارقام اصلاح شده یا پیوندی این درخت توانایی دارند در همان سال اول پس از کاشت شروع به میوه دهی کنند که این ارقام زود بازده شناخته می‌شوند و از طرفی ارقام دیگری هستند که دیر بازده محسوب می‌شوند زیرا باردهی آن‌ها از سال سوم یا چهارم آغاز می‌گردد اما با داشتن میوه با کیفیت و ویژگی‌های منحصر به فرد طرفداران زیادی برای کاشت دارند.

اگر قصد کاشت نهال به دارید بهتر است با ارقام آن آشنا شوید در ادامه به معرفی ارقام زود بازده و دیر بازده درخت به می‌پردازیم:

معرفی ارقام زود بارده درخت به

 

1)نهال به اصفهان

نهال به اصفهان به دلیل کیفیت بالا برای تاسیس باغات تجاری پیشنهاد می‌شود و از طرفی بومی کشور و متعلق به اصفهان است، جز ارقام گرمسیری قرار دارد و بهترین مناطق برای کاشت آن در 1500-1000 متر از سطح دریا است.

این رقم جز ارقام زود بازده، پر بار و دیرس است و معمولا در سال دوم پس از کاشت میوه دهی را شروع می‌کند که این میوه تخم مرغی شکل، گوشتی به رنگ زرد با رایحه دل انگیز و طعمی شیرین که به دلیل غنی بودن از ویتامینC، B و آنتی اکسیدان‌ها برای سرما خوردگی و کم خونی مصرف می‌شود.

 

2)نهال به آناناسی

نهال به آناناسی نیز در سال دوم نمایان می‌شوند بنابراین جز ارقام زود بازده محسوب می‌شود، میوه درشت و به اندازه میوه400-200 گرم، زرد طلایی و با عطر و طعمی خوش است، به دلیل حجم تولید زیاد و وزن بالای میوه، جز ارقام پربار محسوب می‌شود وسالانه 80-70 تن در هکتار میوه با کیفیت تولید می‌کند.

 

از دیگر ویژگی‌های این رقم مقاوم بودن به کم آبی و مقاومت بالا به آفات و بیماری‌ها.، مناسب ک اشت برای مناطق سردسیری در ارتفاع 2500-2000 متر از سطح دریا، سن حیات طولانی نزدیک به 70-60 سال اشاره کرد.

5 ارقام زودبازده و دیر بازده درخت به

 

3)نهال به شاهرودی

نهال به شاهرودی در شمار ارقام تجاری قرار دارد و بومی ایران است این رقم نیز زودبازده است به نحوی که در سال دوم به بار می‌نشیند و از ویژگی‌های میوه آن به فرم تخم مرغی، با بافتی تقریبا خشک اما شیرین و خوش مزه و با وزنی زیاد که تقریبا 500- 400 گرم اشاره کرد که اگر این رقم در شرایط مناسب برای رشد قرار بگیرد می‌تواند بیش از 70 تن در هکتار میوه تولید کند.

این نهال می‌تواند در مناطق نیمه گرمسیری و معتدل رشد کند و به خشکی و کم آبی مقاومت دارد و قادر است 60 سال عمر کند که از میزان 45-40 سال عمر مفید درخت است.

 

4)نهال به قرمز

اصالت و زادگاه نهال به قرمز مربوط به کشور ایتالیا است، این رقم نیز زود بازده است زیرا از سال دوم پس از کاشت قادر به میوه دهی است میوه آن دیررس و در مهر ماه برداشت می‌شود رنگ این میوه همانطور که از اسمش پیداست قرمز رنگ است و میزان بازدهی آن سالانه 80-70 تن در هکتار است، این رقم دیرگل است پس می‌تواند در برابرسرمای بهاره مقاومت کند.

خصوصیات میوه آن قرمز رنگ، کوچک، شیرین و سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است از همین رو در درمان کم خونی، پیشگیری از آلزایمر و سرطان کاربرد دارد.

از دیگرخصوصیات آن مقاومت در برابر خشکسالی و کم آبی است و جز ارقام گرمسیری محسوب می‌شود اما می‌تواند در مناطق سردسیری نیز کاشته شود و باردهی مناسبی داشته باشد زیرا قابلیت کاشت در ارتفاع بالاتر از400 متر از سطح دریا دارد

معرفی ارقام دیر بازده درخت به

نهال به ترش آذربایجان

این رقم مقرون به صرفه و کمیاب است که دارای میوه خوش طعم با قابلیت انبارداری بالا است این رقم بومی ایران و متعلق به اقلیم آذربایجان است.نهال به ترش آذربایجان این دلیل که از سال سوم باردهی را آغاز می‌کند در رده ارقام دیر بازده قرار می‌گیرد.

میوه این رقم همانطور که نام گذاری شده ترش مزه و دارای رایحه دلپذیر است و رنگ آن کرمی تا لیمویی به نظر می‌رسد و اندازه در حدود 350-300 گرم می‌رسد.

5 ارقام زودبازده و دیر بازده درخت به

 

در اقلیم سردسیری و کوهستانی بازده مطلوبی دارد که نیاز سرمایی آن 800 ساعت دمای 7- درجه برطرف می‌شود و امکان کاشت آن در مناطقی به ارتفاع 3000-1000 متر از سطح دریا میسر است، این نهال خشکی و کم آبی را به خوبی تحمل می‌کند.

 

جمع بندی

اگر این مقاله را تا انتها مطالعه کرده باشید با ارقام زود بازده و دیر بازده به آشنا شده­اید و راحت‌تر می‌توانید به هنگام خرید نهال به، بهترین رقم آن را انتخاب کنید و لازم به ذکر است برای خرید نهال، به بهترین نهالستان‌ها مراجعه کنید زیرا فروش نهال در این نهالستان‌ها با ارائه کارت ضمانت، فاکتور خرید و تخفیفات ویژه همراه است و کارشناسان آن‌ها هر گونه اطلاعاتی در مورد نهال را که لازم دارید در اختیارتان قرار خواهند داد .

قیمت نهال به از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید زیرا بر اساس کیفیت نهال، اعتبار نهالستان تولید کننده و غیره بستگی دارد بنابراین صرفا بر اساس قیمت پایین نهال به اقدام به خرید نهال نکنید زیرا تا سالیان دراز قرار است این نهال برای شما سودآوری داشته باشد.

 

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال