10 گونه از بهترین نهال های زردآلو برای کاشت

10 گونه از بهترین نهال های زردآلو برای کاشت

جالب است که بدانید در سال 2020 میلادی تولید جهانی زردآلو در حدود 3.72 میلیون تن بوده است که البته این امر نشان گر میزان محبوبیت این میوه لذیذ و دوست داشتنی در عرصه جهانی است و همچنین خوب است بدانید که کشور ترکیه با 22 درصد از کل تولید توانسته رتبه اول را به دست آورد و سایر تولید کنندگان عمده به ترتیب نزولی ازبکستان، ایران، ایتالیا و الجزایر بودند.

این میزان خود نمایانگر میزان محبوبیت این میوه آبدار و شیرین خواهد بود و البته این میزان محبوبیت سبب شده تا زردآلو دارای واریته ها و انواع و اقسام گوناگون و مختلفی باشد از این رو به نظر می رسد که انتخاب بهترین نهال زردآلو از بین واریته های مختلف آن یک امر سخت و دشوار باشد.

اگر شما عزیزان نیز در انتخاب بهترین نهال زردآلو دچار سردرگمی و مشکل شده اید بهتر است در ادامه همراه ما باشید تا همراه هم با ده گونه از بهترین و پربارترین نهال های زردآلو آشنا شویم و بیشتر و بهتر آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

10 گونه از بهترین نهال های زردآلو برای کاشت

نهال زردآلو را بهتر بشناسید

زردآلو میوه ای از تیره پرونوس است که به سبب عطر و طعم فوق العاده توانسته طرفداران بی شماری در سراسر جهان به دست آورد و همچنین خوب است بدانید که تیره پرونوس سرده ای از درختان و یا درختچه هایی است که شامل میوه هایی چون آلو، گیلاس، هلو، شلیل، بادام و زردآلو است.

بسیاری از اعضای این جنس به طور گسترده میوه های هسته دار هستند که برای میوه و یا برای اهداف تزئینی کشت می شوند و همچنین خوب است بدانید که میوه های زرد آلو دروپه یا میوه هسته دار هستند و در واقع می توان گفت که مزوکارپ گوشتی احاطه کننده اندوکارپ خوراکی است در حالی که اندوکارپ خود پوسته سخت و غیر قابل خوردنی را تشکیل می دهد.

زردآلو درختی کوچک به ارتفاع 5 تا 8 متر به تنه ای تا 40 سانتی متر و قطر و سایبان متراکم و گسترده است و همچنین می توان گفت که برگ ها این نهال پرطرفدار بیضی شکل و به طول 5 تا 9 سانتی متر و عرض 4 تا 8 سانتی متر، پایه گرد، نوک تیز و حاشیه دندانه دار است.

قطر گل ها 2 تا 4.5 سانتی متر با پنج گلبرگ سفید تا صورتی است و در ضمن خالی از لطف نیست که بدانید آنها به صورت جداگانه یا جفت در اوایل فصل بهار و قبل از برگ ها تولید می شوند.

زردآلو میوه درختی است شبیه هلو، کوچک با قطری در حدود 1.5 تا 2.5 سانتی متر و البته ناگفته نماند که در برخی از ارقام بزرگ تر نیز هست، و در رنگ هایی از زرد تا نارنجی و اغلب در سمتی که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارد قرمز رنگ می شود.

سطح آن می تواند صاف (از نظر گیاه شناسی به عنوان بدون کرک) یا مخملی با موه های بسیا کوتاه باشد و همچنین خوب است بدانید که گوشت زردآلو معمولا آبدار است اما در برخی از گونه ها کمی خشک است و همچنین شایان ذکر خواهد بود که طعم آن می تواند از شیرین تا ترش متغیر باشد و البته لازم به ذکر است که دانه یا هسته زردآلو در یک پوسته سخت محصور شده است که اغلب سنگ نامیده می شود.

در زمان های قدیم زردآلو ارمنستان رایج ترین و شناخته شده ترین نوع زردآلو بود که برای مدت های طولانی در آنجا کشت می شد و از این رو قبلا تصور می شد منشا آن در ارمنستان بوده است اما این موضوع توسط مطالعات ژنتیکی تایید نمی شود که در عوض فرضیه ارائه شده توسط نیکولای واویلوف تاکید می کند که اهلی شدن در آسیای مرکزی و چین رخ داده است و سپس زردآلو اهلی شده از جنوب به جنوب آسیا و از غرب به قسمت غربی آسیا از جمله ارمنستان و اروپا پخش شد.

زردآلو 300 تا 900 واحد سرمایشی نیاز دارد آب و هوای خشک برای بلوغ میوه مناسب است این درخت نسبت به هلو به سرما کمی مقاوم تر است و دمای زمستان را تا 30 درجه سانتی گراد منفی تحمل می کند.

البته لازم به ذکر است که یک عامل محدود کننده در کشت زردآلو سرمای بهاره است چرا که آنها خیلی زود شکوفا می شوند و جوانه می زنند و این به این معنا است که سرمای بهاری می تواند گل ها را از بین ببرد و علاوه بر این نهال های زردآلو به تغییرات دما در طول فصل زمستان حساس هستند.

نهال زردآلو ملایر

اگر در جستجوی نهالی بسیار زودبازده و پربار هستید که خوش رنگ و لعاب باشد و با طعم بسیار شیرین و دلفریبش بتواند نظر هر فردی را به خود جلب نماید ما به شما نهال زردآلو ملایر را پیشنهاد می‌کنیم.

البته خالی از لطف نیست که بدانید نهال زردآلو ملایر در زمره نهال‌های تجاری و بسیار پرفروش قرار دارد که با کاشت آن می‌توانید از سود حاصله آن بهره مند شوید و همچنین شایان ذکر است که این رقم برای تازه خوری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد که این امر نشان گر طعم و عطر فوق العاده و منحصر به فرد زردآلو ملایر است.

نهال زردآلو شکر پاره

نهال زردآلو شکر پاره نهالی بسیار تجاری و زودبازده و مناسب برای کاشت در اکثر مناطق ایران خواهد بود و همچنین گفتنی است که این نهال بسیار بازار پسند است و برای مصارف تازه خوری یکی از بهترین میوه‌های زردآلو است و همان طور که از نام آن پیداست مزه بسیار دلنشین و دلپذیری دارد و همچون شکر شیرین است.

البته خالی از لطف نیست بدانید که این نهال پربار دارای ظاهری زیبا است و یکی از محصولاتی است که قابلیت صادرات به خارج از مرزهای ایران را دارد و در ضمن شایان ذکر خواهد بود که مزیت اصلی این نهال مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط آب و هوایی سرد و یا تغییرات ناگهانی دما است.

نهال زردآلو شاهرودی

رقمی بسیاری تجاری و بازار پسند که با انتخاب آن برای کاشت می‌توانید از نهالی بسیار پربار بهره مند شوید و از سود حاصله آن نهایت لذت را ببرید نهال زردآلو شاهرودی نام دارد و البته شایان ذکر خواهد بود که زادگاه این نهال شهر شاهرود واقع در استان سمنان است.

همان طور که می‌دانید یکی از محصولات کشاورزی اصلی شهر شاهرود زردآلو و انگور آن است و از آنجا که پوست این زردآلو بسیار نازک است و همچنین از طعمی فوق العاده و آبدار و از همه مهم تر خوش رنگ و لعاب برخوردار است انتخاب نهال زردآلو شاهرودی برای کاشت در باغ‌ها و یا حتی باغچه ها می‌تواند به یکی از بهترین انتخاب‌ها تبدیل شود.

10 گونه از بهترین نهال های زردآلو برای کاشت

نهال زردآلو نوری

اگر در جست و جوی نهالی هستید که بتواند محصولاتی بسیار تجاری و بازر پسند را به شما کشاورزان عزیز ارائه دهد و از این طریق به سودی بسیار قابل توجه و چشم گیر دست پیدا کنید به طور قطع نهال زردآلو نوری می تواند به بهترین انتخاب برای شما باغداران گرامی تبدیل شود.

شایان ذکر خواهد بود که از ویژگی ها و مزیت های نهال زردآلو نوری می توان به سازگاری بسیار بالا و اکثر مناطق کشورمان ایران، عدم نیاز به مراقبت ها و نگهداری خاص و طولانی مدت، بازار پسند و تجاری بودن، طول عمر بسیار بالا، مقاومت بسیار بالای این نهال در برابر خشکی و کم آبی، بازار فروش عالی، رشد و میوه دهی سریع، میوه های درشت و بسیار اقتصادی، سازگاری بسیار بالایی با مناطق مختلف کشورمان ایران، طعم بسیار شیرین و منحصر به فرد، قابلیت نگهداری به مدت 20 روز در سردخانه و انبارها، مقاومت بسیار بالا در برابر کم آبی، خوش رنگ و لعاب بودن، تحمل بالا در برابر ابتلا به بیماری های مختلف و آفات، باردهی بسیار بالا، رسیدگی کمتر نسب به سایر نهال های میوه اشاره نمود.

نهال زردآلو انبه ای

رقمی بسیار زودبازده با میوه های درشت و آبدار با رنگ و لعابی بسیار چشم گیر و منحصر به فرد که توانسته نطر کشاورزان بی شماری را به خود معطوف سازد و به یکی از انتخاب های همیشگی باغداران در اکثر مناطق کشورمان ایران تبدیل شود نهال زردآلو انبه ای نام دارد.

اگر در مناطق کوهستانی و سردسیر قرار دارید و در جست و جوی نهال زردآلویی هستید که در برابر برودت و سرمای شدید هوا بتواند مقاومت بسیار بالایی از خود نشان دهد به طور قطع نهال زردآلو انبه ای بهترین و مناسب ترین انتخاب برای شما باغداران عزیز خواهد بود چرا که این نهال زردآلو در زمره نهال های زردآلو دیررس قرار دارد و این امر سبب شده تا این نهال زردآلو در برابر سرمای ناگهانی فصل بهار بسیار مقاوم باشد.

البته شایان ذکر خواهد بود که این موارد ذکر شده تنها ویژگی و مزیت نهال زردآلو انبه ای نخواهد بود و از دیگر ویژگی ها و مزیت های آن می توان به مواردی چون دیررس ترین نهال زردآلو در بین واریته ها و رقم های گوناگون زردآلو، بسیار تجاری و بازار پسند، پربار و پرمحصول، میوه های یکدست و بسیار درشت، طعم و عطری خاص و منحصر به فرد، بسیار آبدار و شیرین، قابلیت کشت در مناطق سردسیر و کوهستانی، قابلیت نگهداری طولانی مدت در انبارها و سردخانه ها، بسیار خاص و کمیاب، طعمی و ظاری بسیار شبیه به انبه، مناسب برای مصارف تازه خوری و مربا و یا کنسرو، مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل بیماری زا  به خصوص بیماری های باکتریایی و قارچی و آفت های رایج در بین نهال های زردآلو و تولید میوه هایی با وزنی در حدود 80 تا 120 گرم اشاره نمود.

یکی از ویژگی های مهم و حائز اهمیت نهال زردآلو انبه ای می توان به طول عمر بسیار طولانی و دراز مدت در حدود 30 تا 35 سال اشاره نمود و در واقع می توان گفت که با کاشت نهال زردآلو انبه ای می توان از یک سرمایه گذاری طولانی و مادام العمر بهره مند شد.

نهال زردآلو قرمز

اگر در جست و جوی نهال زردآلو بسیار خاص و کمیاب و از همه مهم تر صادراتی هستید به طور قطع نهال زردآلو قرمز می تواند به یکی از بهترین و مناسب ترین انتخاب برای شما کشاورزان گرامی تبدیل شود.

همچنین شایان ذکر خواهد بود که محصولات نهال زردآلو قرمز همان طور که از نام آن مشخص است به رنگ قرمز بسیار زیبا و چشم نواز است که البته این عامل سبب شده تا بر میزان محبوبیت محصولات این نهال در بازار افزوده شود و از این طریق سودی بسیار چشم گیر و قابل توجه را برای کشاورزان گرامی فراهم آورد.

از ویژگی های نهال زردآلو قرمز می توان به زود بازده بودن، بسیار تجاری و بازار پسند، رقمی بسیار خاص و کمیاب، صادراتی بودن، مقاومت بسیار بالا در برابر بیماری های باکتریایی و قارچی، مناسب برای مصارفی چون مربا، کنسرو، تازه خوری و خشکبار، زود رس و مناسب برای مناطقی با آب و هوای معتدل و ملایم و تولید محصولاتی درشت و بسیار شیرین اشاره نمود.

نهال زردآلو تخم مرغی

نهال زردآلو تخم مرغی که از آن با نام نهال زردآلو سلطنتی نیز یاد می شود به سبب تولید محصولاتی بسیار درشت و آبدار به یکی از بهترین و مناسب ترین انتخاب ها برای کشاورزان گرامی تبدیل شده است و البته لازم به ذکر است که سودآوری چشم گیر و قابل توجه این نهال زدرآلو سبب شده تا نهال زردآلو سلطنتی مورد استقبال کشاورزان بی شماری قرار بگیرد و به یکی از انتخاب های همیشگی آنها تبدیل شود.

همچنین شایان ذکر خواهد بود که از ویژگی ها و مزیت های این نهال زردآلو خاص و محبوب می توان به تو.لید محصولاتی بسیار دشت با طعمی بسیار شیرین و آبدار، مناسب برای مناطق کوهستانی و سردسیر با شرایط آب و هوایی سرد، زودرس، گوشتی بسیار لطیف و لذیذ به رنگ زعفرانی و بسیار تجاری و بازار پسند و همچنین طول عمری در حدود 30 تا 35 سال اشاره نمود.

نهال زردآلو نصیری

نهال زردآلو نصیری بسیار زودبازده و تجاری است که برای کشت در اکثر مناطق کشورمان ایران مناسب است و البته لازم به ذکر است که با کاشت نهال زردآلو نصیری می توانید از سودی بسیار چشم گیر و قابل توجه بهره مند شوید چرا که این نهال بسیار پربار و پرمحصول است.

البته این تنها ویژگی و مزیت نهال زردآلو نصیری نیست و از دیگر ویژگی های این نهال زردآلو می توان به درصد قند بالا، مناسب برای خشکبار، تولید محصولاتی بزرگ و گرد، پوستی نازک و گوشتی بسیار لطیف و طعمی شیرین و بسیار لذیذ، مقاوم در برابر نوسانات دمایی به خصوص برودت و سرمای هوا و همچنین مقاومت بسیار بالا در برابر کم آبی اشاره نمود.

نهال زردآلو پیش رس

از ویژگی ها و مزیت های نهال زردآلو پیش رس که توانسته این روزها نظر کشاورزان بی شماری را به خود معطوف کند و به یکی از انتخاب های همیشگی آنها بتیدل شود می توان به سازگاری بسیار بالای این نهال در برابر شرایط آب و هوایی مختلف و شرایط اقلیمی نامساعد بازار پسند و تجاری بودن، طول عمر بسیار بالا، مقاومت بسیار بالای این نهال در برابر خشکی و کم آبی، بازار فروش عالی، رشد و میوه دهی سریع، میوه های درشت و بازار پسند، سازگاری بسیار بالایی با مناطق مختلف کشورمان ایران، طعم بسیار شیرین و منحصر به فرد، قابلیت نگهداری به مدت 25 روز در سردخانه ها و انبارها، مقاومت بسیار بالا در برابر کم آبی، خوش رنگ و لعاب بودن، تحمل بالا در برابر ابتلا به بیماری های مختلف و آفات، باردهی بسیار بالا، رسیدگی کمتر نسب به سایر نهال های میوه اشاره نمود.

10 گونه از بهترین نهال های زردآلو برای کاشت

نهال زردآلو قیصی

اگر در جست و جوی نهال زردآلویی بسیار زودبازده و بازار پسند و تجاری هستید به طور قطع نهال زردآلو قیصی می تواند یکی از بهترین و مناسب ترین انتخاب ها برای شما کشاورزان عزیز تبدیل شود.

از ویژگی ها و مزیت های نهال زردآلو قیصی می توان به رقمی بسیار تجاری و بازار پسند، مناسب برای مصارفی چون تازه خوری، مربا و کنسرو و خشکبار، بافتی بسیار نرم و طعمی شیرین و رنگ و لعابی بسیار دلنشین، مقاومتی بسیار بالا در برابر ابتلا به عوامل بیماری زا و آفت های گوناگون و مناسب برای کشت در اکثر مناطق کشورمان ایران اشاره نمود.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال