خرید نهال گردو در شهرکرد✔️ قیمت انواع نهال گردو پربار

هر آنچه که باید درباره نهال گردو در شهرکرد بدانید

شهرکرد از شهرهای مرتفع ایران است که درون ارتفاعات زاگرس به وجود آمده است، همین قرارگیری در ارتفاعات بافث ایجاد مزیت های بیشماری برای این منطقه واقع در چهار محال بختیاری شده است که یکی از آن، قابلیت زیاد در کاشت گونه های متنوع نهال های میوه دار، مخصوصا نهال گردو می باشد که در این مقاله درصدد بیان شرایط اقلیمی شهرکرد و سپس به بررسی موارد لازم برای احداث باغ گردو در این شهر می پردازیم و در ادامه مباحثی مانند، نهالستان های شهر کرد، انواع نهال گردو مناسب شهر، خرید و فروش نهال گردو در شهرکرد مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

نمایش محصولات


از کاشت تا برداشت همراه شما هستیم

آدرس دفتر مرکزی : میاندواب خیابان ۲۴ متری نرسیده به مسجد فاطمه زهرا (س) شرکت برتر نهال

آدرس گلخانه : شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

ساعات پشتیبانی : 24 ساعته

تاریخچه باغات گردو در شهرکرد

به دلیل قرار گرفتن شهرکرد در منطقه‌ای خوش آب وهوا با شرایط اقلیمی مناسب و وجود ذخایر و رودهای پرآب درون این منطقه، باغداری از سال‌ های بسیار دور و شاید قرن‌ های گذشته و با ساکن شدن اولین انسان درون این منطقه، وجود داشته است. علاوه‌ براین، ارتفاع مناسب شهرکرد نسبت به سطح دریا، وجود بارش‌ های مداوم و دورهای یخبندان تقریباً طولانی و برف خیز بودن این منطقه، امکان کاشت نهال های مختلف میوه را فراهم کرده‌ است. از انواع نهال هایی که قدمت طولانی درون باغ‌ های شهرکرد داشته، نهال گردو می‌ باشد؛ نهال گردویی که بر اساس ساختار وجودی خود با آب وهوای شهرکرد در طول سال همخوانی و هماهنگی دارد. نهال گردو نهال تقریباً سرما دوست بوده و در جایی که سرمای مورد نیاز برای انواع مختلف نهال گردو فراهم شود، قطعاً در آن منطقه، نهال گردو به بهترین شکل ایجاد خواهد شد. به‌ علاوه محصول پرباری نیز خواهد داد. بیشترین بخشی که می‌توان برای باغداری در شهرکرد مناسب دید، باغداری درون روستاهای این شهر می باشد، به طوری که، روستاهای شهرکرد دارای آب‌ وهوای منحصربه فردی بوده، آب وهوایی که هم از نظر دما، هم از نظر رطوبت و ازنظر دیگر عوامل محیطی نسبت به منطقه شهری شهرکرد، امکان کاشت انواع مختلف نهال گردو را دارا می باشد.

آیا کاشت نهال گردو در شهرکرد حالت اقتصادی دارد؟

ازآن‌جایی که، برخی از نهال های گردو پربازده هستند و سود مناسبی به باغدار می‌رسانند، دلیل آن نیز حجم باردهی بیش ازحد این نهال‌ ها است، کاشت آن درون یک شهر می تواند باعث سودآوری برای باغدار شده و به تولیدات شهر از نظر اقتصادی کمک زیادی کند. ازآن‌ جایی‌که شهرکرد دارای آب وهوای بسیار مناسب برای کاشت نهال گردو هست و ارتفاعات بلندی دارد و به دلیل ویژگی‌ های زیاد، نظیر سرمای به مقدار کافی و نداشتن یک گرمای طولانی مدت و در دمای زیاد، امکان کاشت گونه‌ ها متنوع نهال گردو در این منطقه میسر می‌ باشد. نهال‌ های گردو در میان انواع دیگر نهال های میوه، دارای بیشترین ثمر دهی می باشند، این نهال‌ها برای این شهرهایی به کارگرفته می‌ شوند که، هوا و اقلیم آن با ژنتیک نهال سازگاری داشته باشد. به طور مثال، نهال گردوی چندلر یک نهال مرغوب و باکیفیت بوده که هنگام احداث باغ و کاشت این نهال درون آن، باغدار، با حجم باردهی بسیار روبرو خواهد شد. به همین دلیل، نهال گردو، نهالی به‌صرفه است، زیرا علاوه بر مصرف داخلی، در خارج از کشور نیز مشتریان زیادی دارد و امکان صادرات این نوع نهال گردو و دیگر نهال گردو مقدور است. ازآن‌ جایی‌که آب‌ وهوای شهرکرد، توانایی پرورش چندین رقم نهال گردو را دارد، می‌ توان گفت که کاشت نهال گردو و احداث یک باغ بزرگ در شهرکرد، از لحاظ اقتصادی یک فعالیت با صرفه است که منفعت دوجانبه دارد، منفعت دوجانبه، یعنی این که، نهال های گرویی که در این آب وهوا کاشته می شوند، امکان صادر کردن به کشورهای همسایه و کشورهای حوزه خلیج فارس را دارا می باشند. به غیر از این نهال گردوی کانادایی نیز در آب وهوای شهرکرد به طور عالی و با کیفیت پرورش پیدا می کند و نهال گردوی کانادایی نیز نهالی هست که می تواند، یکی بازدهی خوبی داشته باشد. مغزآن نیز بسیار خوش‌مزه است و با توجه به دیرگل بودن، خیلی پربار نیز می باشد. نهال معروف گردوی ژنوتیپ در این منطقه به دلیل وجود ارتفاع مناسب از سطح دریا، عملکرد بسیار خوب خوبی دارد؛ بنابراین کاشت تمامی این نهال های گردو درون شهرکرد می تواند باغدار را منتفع کرده و درآمد کل سال آن را تأمین کند. علاوه بر این، یک امتیاز مثبت در جهت رونق فعالیت‌های کشاورزی و باغداری استان چهارمحال‌وبختیاری است و به تولید کل کشور کمک می نماید.

شرایط اقلیمی در شهرکرد

شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری می باشد که با استان بزرگ اصفهان دارای فاصله‌ ی نسبتاً کمی در حدود ۹۰ کیلومتر است. شهرکرد شهری مرتفع بوده که در دامنه کوه های زاگرس قرار دارد و از شمال و شرق به استان اصفهان، از طرف جنوب با استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت غرب کشور، با استان خوزستان هم جوار بوده و شمال شهرکرد، استان لرستان قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی شهر کرد به این صورت است که، از لحاظ طول شرقی در مدار چهل و نه درجه واقع شده و از لحاظ عرض شمالی در مدار سی و دو درجه و بیست دقیقه قرار گرفته است و به نوعی می‌ توان گفت که این شهر، در بزرگ‌ ترین ارتفاعات کشور واقع شده است تا جایی که از آن به عنوان بلند ترین قسمت ایران نیز زیاد می شود. همان‌ طور که اکثر افراد با این موضوع آشنایی دارند، مرتفع بودن یک شهر برروی اقلیم آن شهر تأثیر چشمگیری می گذارد، به این صورت که، یک تفاوت عمیقی با مناطق هم‌ جوار از نظر آب‌ و هوایی ایجاد می کند و علاوه‌ بر این، باید به این نکته اشاره شود که، عرض جغرافیایی تحت تأثیر ارتفاع کم یا زیاد می گردد. که در این مورد برای شهر کرد می‌توان به کاهش تأثیر عرض جغرافیایی اشاره شود، به این صورت که، واقع شدن در ارتفاعات، تاثیر گرما و خشک بودن هوا که پیامد عرض جغرافیایی می باشد را از بین برده است. به طور کلی، شهرکرد با قرار گرفتن در یک موقعیت جغرافیایی ویژه، دارای منابع آبی بسیار مناسب و ذخایر سفره های آب های زیر زمینی می باشد، همچنین در فصل زمستان، با بارش های متوالی برف روبرو بوده که همین بارش برف، به عنوان یک منبع مناسب آب، در تابستان محسوب می شود. علاوه بر این، درون شهرکرد، رودخانه های پر آبی وجود دارد که در کنار قابلیت های بیان شده، سبب رونق فعالیت های کشاورزی و باغداری در این منطقه گردیده است.
آب و هوای شهرکرد در فصل زمستان، سرد و برفی و در فصل تابستان هوای شهر کرد، تقریبا گرم و معتدل می باشد. با توجه به اهمیت درجه حرارت برای فعالیت های مختلف باغداری و کشاورزی، درجه حرارت شهرکرد به طور متوسط در فصل زمستان تا منفی یک درجه نیز می رسد و در تابستان دمای نهایت ۲۱ درجه تا ۲۲ درجه سانتی گراد را تجربه خواهد کرد. دما شهرکرد در ماهای دی و بهمن به زیر صفر می رسد؛ این در حالی است که، تیر و مرداد دمای ۲۱ و ۲۲ درجه دارد. تمامی این موارد برای کاشت نهال و باغداری از نکات ویژه هستند، زیرا دوره یخبندان و سرمای زیر صفر برای برخی از نهال های میوه دار جزء ضروریات می باشد. آب و هوای شهرکرد دارای مقدار نسبی رطوبت بوده که رطوبت موجود در این شهر، تقریبا چیزی معادل ۳۰ درصد در نظر گرفته می شود. میزان رطوبت در هوای شهرکرد متغییر بوده و به نوعی می توان گفت بیشترین رطوبت مربوط به فصل زمستان و دی ماه بوده و کمترین رطوبت، فصل تابستان و مرداد ماه است. در این جا باید دوباره به مزیت موقعیت جغرافیایی شهر کرد و واقع شدن آن در ارتفاعات اشاره کرد؛ زیرا باعث ایجاد مزیت بارش برای این منطقه گردیده است. دو مورد پدیده های مدیترانه ای و اقیانوس اطلس در شکل گیری ابرهای بارانزای این منطقه تاثیر گذار می باشد. در شهرکرد بیشترین میزان بارش در فصل زمستان و در ماه‌ های دی و بهمن و اسفند رخ می‌ دهد که بارش‌ های شهرکرد، به دلیل قرار گرفتن در عرض‌ های جغرافیایی متوسط و ارتفاعات بلند، در بیشتر ایام سال در زمستان به صورت برف می باشد و به عنوان یک مزیت، جهت کشاورزی در تابستان و بهره برداری از برف‌ ها، با آب شدن آن‌ها و جاری شدن به سمت زمین‌ های کشاورزی می باشد. اگر بخواهیم شهرکرد را از نظر بارش کم بررسی کنیم؛ در فصل‌های تیر، مرداد و شهریور به‌ عبارتی تابستان، این منطقه کمترین میزان بارش را به چشم می بیند اما باید این نکته ذکر شود که، در همین فصل‌ های گرم هم، به نسبت خیلی از نقاط کشور که هیچ گونه بارانی نمی‌ بارد در شهرکرد شاهد بارش‌ های پراکنده و البته در دوره‌ های مختلف و با فاصله طولانی از یکدیگر هستیم.
شروع بارش‌ ها از مهر ماه در شهرکرد می‌ باشد که مهر، آبان و آذر به‌ مراتب، درون شهرکرد بارش‌ها به‌ صورت باران می باشد و این بارش‌ ها تا اردیبهشت‌ ماه نیز ادامه دارد و در فصل بهار نیز که فصل فروردین و اردیبهشت ماه است، بارش‌ها به‌ صورت باران می‌باشد و برف فقط اختصاص به دوره زمستان دارد. به طورکلی، اگر بخواهیم شهرکرد را، از نظر میزان بارندگی در نظر بگیریم از دوازده ماه سال، هفت ما به صورت مداوم در این منطقه بارندگی وجود دارد، و به نوعی در میان تمام فصل‌ های سال، فصل پاییز و ماه آذر، بیشترین مقدار بارش در شهرکرد رخ می دهد. تمام این عوامل و بارندگی زیاد، سبب رونق گرفتن فعالیت‌ های کشاورزی زراعی و باغداری در شهر کرد، شده‌ است. همانطور که اکثراً می‌دانید، باران از عوامل و عناصر حیاتی برای گیاهان و نهال ها می‌ باشد و هنگامی که در شهرکرد آب وهوا طوری است که، در سال باران وجود دارد قاعدتاً ذخایر آبی شهرکرد، جواب‌ گوی سطح وسیعی از این نهالستان‌ ها و باغ های این منطقه خواهد بود. عنصر دیگری که در باغداری و کشاورزی تا حدودی تأثیرگذار هست، مربوط به وزش باد در شهرکرد می باشد؛ گاهی وزش باد در یک منطقه، آن‌ قدر شدید است که، آن منطقه را فاقد پوشش گیاهی می کند، و یا این که نهال و درخت، قادر به کاشت در منطقه به دلیل وزش باد شدید نیست؛ زیرا بادها، اگر شدت زیادی داشته باشند ریشه نهال‌ها را از درون خاک کنده و باعث از بین بردن آن می‌ شوند. اما بادی که در شهرکرد می‌وزد باد جنوب غربی می باشد که باد جنوب غربی به صورت مدام، در شهرکرد درحال وزیدن است، این باد ملایم بود و به باغات و نهالستان شهرکرد آسیبی وارد نخواهد کرد.

توضیحات کامل در رابطه با احداث باغ گردو در شهرکرد

احداث باغ گردو علاوه‌ بر مزیت فردی، دارای مزیت اقتصادی برای کشور نیز می باشد. با توجه به این‌ که نهال گردو در برابر موقعیت اقلیمی منطقه، قابلیت وقف زیاد دارد، می‌تواند در یک سطح محدود، بیشترین بازده و برآورد را داشته باشد. علاوه‌ بر این، در برابر سرما و گرمای منطقه شهرکرد، این گردو دارای استقامت است؛ و اگر از ارقام اصلاح شده درون باغ استفاده شود، قطعاً برای ورود بیماری‌ها به درون نهال گردو، موانعی وجود خواهد داشت.

قبل از این که، اقدام به احداث باغ گردو، در شهرکرد صورت گیرد، ضرورت دارد که، با‌دار و افراد فعال در این زمینه از مراکز معتبر و یا از طریق سایت‌ های گوناگون، دوره‌ های مختلف کاشت نهال گردو و مراقبت از آن را بگذرانند. نوشتن یک طرح قبل‌ از شروع کار از الزامات می باشد؛ زیرا طرح به‌ عنوان یک نقشه راه، به باغدار کمک می کند تا، در طول مسیر بتواند کاستی ها را ملاحظه و درصد رفع آن‌ها برآیند. در زمان احداث باغ گردو، مورد بعدی که باید همواره به آن توجه شود این است که، خاک باغ را مورد آزمایش قرار دهند؛ آیا این خاک می‌ تواند ریشه های نهال گردو را در خود پرورش دهد یا خیر، و این‌ که، هوای منطقه با نهال گردو سازگاری دارد و می‌تواند سرمای مورد نیاز نهال گردو را تأمین کند یا نه. باید تمامی این عوامل قبل از کاشت نهال گردو مورد بررسی قرار گیرند. نهال گردو می تواند تا سی درجه سانتی‌گراد و یا سی و پنج درجه سانتی‌گراد، گرمای منطقه را تحمل کند؛ این در حالی است که، شهرکرد میانگین دمای بیست یک تا بیست و دو درجه را در طول سال تجربه می‌کند، به طوری‌ که، در فصل گرم تابستان، بیشترین دما بیست درجه است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که، در این منطقه می توان انواع مختلفی از نهال گردو را کاشت و از آن بهره برداری نمود و شرایط اقلیمی برای کشت انواع گردو مناسب است. خاک‌ هایی که برای کاشت نهال گردو درون باغ مناسب بوده خاکی است که تقریباً دارای ماسه و عمق متوسط داشته باشد و آهک درون آن وجود نداشته باشد.

دلیل نامناسب بودن کم عمق آهکی برای کاشت نهال گردو، می‌تواند کمبود دو ماده مهم نظیر روی و منگنز در خاک باغ باشد؛ زیرا این دو ماده، عملکرد نهال گردو را تحت تأثیر قرار داده و باعث باکیفیت شدن میوه نهال گردو می شود و وقتی روی و منگنز در خاک وجود نداشته باشد، فعالیت نهال گردو با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین باید خاک منطقه لومی باشد.
بعد از کسب اطلاعات در ارتباط با موارد بیان شده باید موقعیت مناسب برای احداث باغ گردو در شهرکرد، مشخص شود. موقعیت مناسب احداث باغ، بیشتر ارتفاعات شهرکرد است که توانایی کاشت ارقام بیشتری از نهال گردو در این منطقه فراهم می باشد. بعد از این‌ که، موقعیت باغ بر اساس شرایط بیان شده، مشخص شد، باید اقدام به تهیه نهال کرد، نهال های گردویی باید برای این منطقه انتخاب شود که، سازگاری عمومی با شهرکرد داشته باشند؛ با توجه به متنوع بودن ارقام مختلف نهال گردو، که بیش‌ از چندین و چند مورد، وجود دارد؛ تعدادی محدودی در این منطقه، امکان رویش آن ها فراهم است.

به طور مثال، نهال گردوی کانادایی، نهال گردوی ژنوتیپ، نهال گردویی فرنور، نهال گردوی چندلر در این منطقه بیشترین بازدهی را خواهند داشت. به‌ همین دلیل، باید از یک نهالستان معتبر، نهال‌ های گردوی بیان شده را خریداری نمود و از کیفیت آن اطمینان لازم را کسب کرد؛ زیرا اگر یک نهال، دچار زخم یا جراحت باشد، ممکن است که میکروب و قارچ و دیگر عوامل خطرزا، از طریق تنه نهال به ریشه ی آن سرایت کرده و باعث از بین رفتن نهال گردو شود. بعد از این که نهال گردو تهیه شد، باید درون باغ، فاصله لازم برای کاشت هر کدام از نهال‌ها در نظر گرفته شود. در نظر گرفتن فاصله در زمان تأسیس باغ، یکی از عوامل حیاتی می باشد، با توجه به مرتفع شدن و بزرگ شدن نهال گردو، باید یک فاصله‌ ی استاندارد، بین هر کدام از نهال‌ها تعیین گردد، علاوه‌ بر این، آبیاری و کوددهی نهال گردو، باید اصولی و براساس شیوه‌ های بیان‌شده صورت گیرد و در طول سال نهال گردو را به‌طور تخصصی هرس کرد؛ تا هرس موجود، به باردهی و زیبا تر شدن نهال گردو، کمک کند. کود و سم‌پاشی نیز از دیگر عواملی هست که قبل از، احداث باغ و بعد از احداث باغ گردو در شهرکرد، باید همواره به آن توجه نمود.

خرید نهال گردو در شهرکرد

هنگام خرید نهال گردو در شهرکرد، لازم است که بدون تحقیق عمل نکرد، زیرا خرید بدون مطالعه، نمی‌ تواند یک خرید موفق باشد و با توجه به این‌ که، هدف، خرید نهال گردو می باشد و همواره نهال باید دارای یک کیفیت و مرغوبیت منحصربه فرد باشد تا در زمان کاشت درون زمین بتواند عملکرد لازم و نتیجه‌ ای قابل قبول را به باغدار بدهد، نیازمند، رعایت یک سری موارد هست که، اگر در زمان خرید به آن ها توجه شود، قطعاً یک خرید نهال گردوی مرغوب پیامد کار باغدار خواهد بود. قبل از اقدام به خرید نهال در شهرکرد، باید به دنبال پیدا کردن یک نهالستان معتبربود، چه زمانی به یک نهالستان معتبر می گویند، زمانی که، نهالستان تحت قوانین جهاد کشاورزی عمل کرده و تمام مدارک لازم جهت گرفتن تأییدیه را، در اختیار این مرکز قرار داده تا این مرکز اقدام به دادن مجوز جهاد کشاورزی به این نهالستان کرده باشد. به همین دلیل، زمانی که یک نهالستان، دارای مجوز هست، همواره سعی می کند در چارچوب استانداردهای سازمان مربوطه عمل کرده و دراین میان خللی ایجاد نشود. دومین موردی که در زمان خرید نهال گردو، در شهرکرد باید به آن دقت لازم داشت این است که، بررسی کنید آیا، رقمی که برای کاشت دست روی آن گذاشته اید، با تمام شرایط و عناصر موجود در این منطقه مطابقت دارد یا خیر، اگر با هر کدام از عناصر مورد نظر در منطقه هماهنگی نداشته باشد، می‌ توان گفت که، خرید نهال گردو، به صرفه نخواهد بود. اگر شهرکرد نهالستانی نداشته باشد که دارای مجوز باشد، باغدار سعی کرده که نهالستان‌ های دیگر را پیدا نماید تا از طریق آن‌ها اقدام به خرید نهال کند.

همچنین برای خرید نهال گردو در تهران اینجا کلیک کنید.

فروش نهال گردو در شهرکرد

در زمان فروش نهال گردو در شهرکرد، نهالستان یا مرکز فروش نهال، مسئولیت دارد که، باغدار را نسبت به تمام جزئیات مربوط به نهال آگاه کند، به این صورت که، اگر هرگونه خلل در ظاهر نهال گردو وجود دارد؛ به طوری که اگر کوچیک ترین پوسته ای از روی تنه این نهال کنده شده، باید نهالستان، آن را به با‌دار اعلام کند؛ همین‌طور اگر در زمان رویش و پرورش نهال گردو، متوجه رشد ناهمسان و یا ناهمگون نهال گردیده به‌ طوری‌که ظاهر نهال گردواز حالت طبیعی خود خارج شده، نهالستان باید باغداران نسبت‌ به این مورد نیز آگاه کند؛ زیرا اگر در این موارد سهل انگاری صورت گیرد و فروشنده یا نهالستان، فقط در پی فروش نهال گردو باشند؛ می توان گفت که، فروش او یک دوره محدود خواهد شد و باغدار با بردن نهال و کاشتن آن درون باغ، هنگامی که دید نهال برای او کارایی لازم را ندارد؛ قطعاً نسبت به، مرکز فروش و نهالستان موجود دچار بی‌اعتمادی شدید می شود و در هیچ زمانی به این نهالستان یا مراکز فروش جهت خرید نهال برنخواهد گشت؛ بنابراین، ضرورت دارد، هنگام فروش نهال در شهرکرد، موارد زیادی را در نظر گرفت؛ تا بتوان یک ارتباط بلندمدت با با‌دار حفظ شود و این ارتباط به‌ صورت دائمی و براساس منفعت دو طرف باشد و اگر فرد مورد نظر برای خرید نهال گردو، نهالستان‌های دیگر شهرها را هدف خرید قرار دهد، ضرورت دارد که، مشاوران موجود درون نهالستان ها، به باغداران نهال هایی گردویی ارائه دهند که، با توجه به موقعیت جغرافیایی شرایط منطقه ای، دوره یخبندان، میزان سردی هوا، میزان جذب نور خورشید و غیره پتانسیل پرورش آن را داشته باشند. و با هدف صرفا فروش خود، نهالی به باغداری شهرکردی ارائه ندهند که، با آوردن در منطقه خود و کاشتن درون زمین نهال در عرض چند روز نابود گردد. به همین دلیل، فروش نهال در شهرکرد باید براساس موارد بسیاری صورت گیرد که، انصاف اخلاق‌ مداری و جذب روابط پایدار بین مشتری و نهالاستان از اولویت‌های مهم کاری این مراکز باید باشد.

نهال گردو مناسب شهرکرد

نهال گردو از ارقام متنوع می‌ باشد که گونه های بسیاری دارد و هر کدام از این‌ گونه ها نیز دارای ویژگی‌ ها و قابلیت‌های منحصربه فرد خود بوده است؛ اما در جهان امروز ما می‌توانیم شاهد کشاورزی مدرن و باغداری براساس روش های پیشرفته و اصولی باشیم. این باغداری و روش‌های مدرن به ما کمک کرده که بتوانیم انواع مختلف میوه‌ ها و نهال‌ها را از دیگر شهرها و کشورهای جهان که با آب‌ وهوای ایران سازگار بوده بیاوریم، یکی از این موارد نهال گردو است، شاید در قدیم درون کشور ما، فقط دو یا سه نمونه از ارقام نهال گردو کاشت و بهره‌ برداری می‌ شد اما، با رشد روزافزون بسیاری از فناوری ها و به‌ کارگیری روش های اصلاح شده بر روی نهال های گردو، خیلی از نهال های گردویی که در دیگر نقاط جهان کشت می‌شدند نیز، درون ایران قابلیت کشت پیدا کردند؛ بنابراین، انواع نهال گردو در کشور ایران متنوع تر و تعداد آن بیشتر شد، انواعی مانند گردوی ژنوتیپ، نهال گردوی کانادایی، نهال گردوی لارا، نهال گردوی فرنود، نهال گردوی پدرو، نهال گردوی فرانک و غیره از انواع بی‌شمار نهال‌های گردو هستند که، همه این ها در ایران کاشت می‌شوند، اما کاشت این نهال ها در ایران، به‌ صورت پراکنده صورت می گیرد؛ منظور از پراکنده بودن این است که، در قسمت‌ هایی که، آب وهوایی سازگار با هر کدام از نهال‌های گردو دارد، به کاشت نهال گردویی مربوط در آن منطقه پرداخت می شود. به طور مثال، می توان نهال گردوی مناسب برای شهرکرد را، در میان ارقام متنوع، به چهار مورد، محدود کرد. یعنی چهار مورد از نهال گردو قابلیت رشد، پرورش، ثمردهی و گل دهی در آب وهوای شهرکرد را دارد. این چهار مورد به شرح زیر می باشد:
۱-نهال گردویی ژنوتیپ
۲- نهال گردوی چندلر
۳-نهال گردوی فر نور
۴-نهال گردو کانادایی
۵- نهال گردوی تویسرکان

انواع نهال گردو در شهرکرد

در این مبحث به بررسی انواع نهال گردو در شهرکرد پرداخته می شود. برخی از انواع نهال گردو وجود دارند که، برای آب‌ وهوای شهرکرد، بسیار مناسب هستند و ثمردهی مناسب در این آب ‌وخاک دارند. همچنین تا سال‌ ها و قرن‌ ها، درون خاک شهرکرد کاشته و تا بیش ‌از صد سال، امکان بهره ‌برداری از آن‌ ها وجود دارد. این نهال‌ های گردو شرح زیر هستند:

  • نهال گردو ژنوتیپ

    یکی از مرسوم ترین و پرمخاطب ترین نوع نهال گردو می باشد که، به یک ارتفاع تا سه هزار متری برای ثمردهی و کاشت نیاز دارد، همانطور که قبلاً بیان شد، به دلیل قرارگیری شهرکرد در ارتفاعات این ویژگی برای نهال گردو ژنوتیپ درون شهرکرد میسر می باشد، دومین موردی که در کاشت، نهال گردوی ژنوتیپ مؤثر بوده هوای منطقه است، هوای منطقه باید سرد و دارای دوره مناسبی یخبندان باشد، تا نیازهای سرمایی نهال گردوی ژنوتیپ تأمین شود. شهرکرد می‌ تواند برآورده کننده‌ی این نیاز باشد. مورد بعدی این است که، نهال گردویی ژنوتیپ، هنگام کاشت در باغات شهرکرد، به کاشت دیگر نهال‌ها برای گرده افشانی نیاز ندارد؛ زیرا خود یک گرده‌افشان قوی می‌باشد و باردهی بسیار عالی در حدود ۱۰ هزار کیلو گردو توسط یک نهال ارائه خواهد شد .

  • نهال گردو فرنور

    مورد بعدی، نهال گردوی فر نور هست، نهال گردوی فر نور نهالی است که سرد سیری بود و البته هوای معتدل نیز می تواند، امکان کشت نهال را فراهم کند، این مورد برای آب وهوای شهرکرد، بسیار سازگاری دارد؛ زیرا شهرکرد نیز، یک آب وهوای سرد سیری و در فصل تابستان، هوای معتدلی دارد، همچنین ارتفاع مورد نیاز از سطح دریا در این منطقه برای کاشت نهال گردوی فرنور فراهم شده‌ است.

  • نهال گردو کانادایی

    مورد بعدی نهال گردوی کانادایی هست، نهال گردو کانادایی، براساس اسم آن، یک نهال وارداتی است که ریشه آن در کشورهای کانادایی می باشد، این نهال با توجه به سردسیر بودن، شهرکرد اقلیم مناسب برای کاشت آن است. همچنین ارتفاع مورد نظر برای کاشت این نهال در شهرکرد وجود دارد

قیمت نهال گردو در شهرکرد

قیمت نهال گردو، موردی مؤثر در خرید نهال گردو محسوب می شود، هنگامی که، قیمت نهال گردو زیاد باشد، ممکن است نسبت به آن حساسیت وجود داشته باشد؛ زیرا حساسیت نسبت به قیمت، مورد طبیعی بوده و در همه ارقام خرید صورت می‌ گیرد؛ به‌ همین دلیلف باغداران همواره درپی نهالستان ها و مراکز فروشی هستند که، بتوانند قیمت نهال گردو در شهرکرد را به طور مفید و براساس سیاست‌های موجود قیمت‌ گذاری کنند، در برخی موارد ما شاهد این مورد هستیم که، نهال ها به‌ صورت سرسری و بدون هیچ قاعده و اصولی، توسط باغداران یا نهالستان‌ ها قیمت گذاری می شوند، قیمت‌ هایی که ممکن است، بسیار نجومی بوده و با‌داری که می‌خواهد چندین نهال گردو خریداری کند، نتواند پول کافی برای تهیه را به دست بیاورد. درصورتی که، اگر یک مرکز خود به‌عنوان تولید کننده نهال فعالیت می کند، باید همواره قیمت نهال گردو را طوری قرار دهد تا برای باغدار، خرید آن به صرفه باشد. قیمت نهال گردو در شهرکرد نیز، متنوع است؛ به همین دلیل ضرورت دارد که، شما به‌عنوان یک باغدار، اگر نهالی با قیمت مدنظر خود، درون شهرکرد پیدا نکردید، با یک تماس با نهالستان های دیگر و بررسی قیمت های هر کدام از آن‌ها و محاسبه هزینه‌ های ارسال، خرید نهال گردو را در یک مکان دیگر انجام دهید.

بهترین نهال گردو شهرکرد

بهترین نهال گردو نهالی است که، در ابتدای کار شناسنامه‌دار و یا مجوزدار باشد، نهال شناسنامه دار نهالی است که، تمام ویژگی ها و قابلیت‌ هایی که درون یک نهال گردو نیاز هست در آن وجود دارد. به همین دلیل، همواره به باغداران توصیه می‌شود ، نهال گردویی خریداری کنید که، دارای شناسنامه باشد و این که اگر اخلالی در آن وجود داشته باشد، با‌دار بتواند با ارائه شناسنامه آن، اقدام به فعالیت های قانونی کند. به همین دلیل، می‌ توان گفت که، بهترین نهال گردو نهالی است که، رشد کرده و هیچ‌ گونه آفت و یا عوارضی شاخ و برگ‌های آن را در بر نگرفته باشند؛ زیرا اگر یک نهال گردو درون یک نهالستان و در یک محیط آزمایشگاهی رشد و پرورش کرده، قطعاً مراقبت‌ های زیادی از آن صورت‌ گرفته و این نهال یک نهال بدون هیچ نوع آفت یا بیماری است، پس بهترین نوع نهال گردو همواره در زمان خرید باید مد نظر باغدار قرار گیرد.

نهالستان گردو در شهرکرد

شهرکرد نیز مانند بسیاری از شهرهای دیگر دارای نهالستان می باشد که درابتدا می توان درون نهالستان‌ های این منطقه نهال‌های بومی را جهت کاشت و پرورش مشاهده نمود، نهال گردو، درون نهالستان‌ های شهرکرد وجود دارد، اما می توان گفت که، با توجه به اهمیت نهال گردو و قدمت طولانی آن و باردهی بیش‌از صد ساله آن، ضرورت دارد که، یک نهالستان انتخاب شود که، بتواند بهترین نهال گردو را پرورش داده و هنگام منتقل کردن آن از نهالستان به درون باغ، مشکلی برای تفاوت خاک و تفاوت هوا به وجود نیاید. ازاین رو، پیدا کردن یک نهالستان معتبر در جهان امروز به دلیل فناوری برتر اینترنت، کار سخت و دور از انتظار نیست و همواره به باغداران توصیه می شود که، روش های مدرن خرید کنار گذاشته و نهالستان هایی را پیدا کنند که جواب گوی نیاز آن‌ها در دنیای خرید نهال گردو باشد.

نتیجه گیری

بر اساس موقعیت جغرافیایی شهرکرد و واقع شدن ان در بالاترین نقطه کوه های زاگرس، اقلیمی مناسب برای پرورش نهال های مختلف گردو فراهم شده است که با احداث باغ گردو و انتخاب ارقام مناسب گردو برای شهرکرد و رسیدگی به نهال های گردو در زمان کاشت می توان بیشترین بهره بردا را از نهال ها گردو برد و از آن ها به طرز چشمگیری برداشت نمود، نهال گرووی کانادایی، نهال گردوی فرنور، نهاا گردوی ژنوتیپ و ارقامی از این قبیل در این منطقه به خوبی رشد و پرورش می یابند.همچنین شما عزیزان برای مطالعه ارقام نهال های میوه دیگر که در شهر شهرکرد می توان کاشت کرد، به صفحه خرید نهال در شهرکرد  مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال