بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

یکی از محبوب‌ترین نهال‌هایی که در ایران به صورت گسترده کاشت می‌شود، نهال بادام است. بادام یکی از مغزهای پرخاصیت و مقوی به شمار می‌رود که طعم خوشمزه‌ای دارد و به‌شیوه‌های مختلفی در صنایع غذایی، پزشکی و دارویی به کار برده می‌شود. همچنین صادرات این محصول از رونق و استقبال مناسبی برخوردار است. مجموع این ویژگی‌ها باغداران را به کاشت بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر و سایر نقاط کشور ترغیب می‌کند. حال همراه ما باشید تا در این یادداشت سری به شرایط کاشت نهال بادام دیرگل و بهترین نهال‌ها برای مناطق سردسیری بزنیم.

کاشت نهال بادام در مناطق سردسیر

نهال‌های بادام از جمله نهال‌هایی هستند که به آب و هوایی معتدل و گرمسیری نیاز دارند. این نهال‌ها اگر در معرض گرما و سرمای شدید باشند، نمی‌توانند بازدهی مناسب خود را نشان دهند. نیاز سرمایی نهال بادام به‌طور متوسط میان ۴۰۰ الی ۵۰۰ ساعت در فصل زمستان است. در صورتی که سرما تا فصل بهار تداوم داشته باشد، گلدهی نهال بادام نیز به تاخیر می‌افتد.

در این میان، گونه‌هایی وجود دارند که با شرایط سردسیری سازگارتر هستند و می‌توانند سرمای زمستان، پاییز و اوایل بهار را تحمل کنند. این گونه‌ها به نهال‌های دیرگل یا دیربرگ معروف هستند؛ بدین معنا که ۳ الی ۴ هفته دیرتر از سایر نهال‌ها اقدام به شکوفه‌دهی می‌کنند. دلیل این مسئله نیز آن است که در مناطق سردسیری کاشته می‌شوند، سرمای طولانی‌تری را تحمل می‌کنند و در نتیجه، دیرتر نیز گلدهی خواهند داشت.

برخی از این نهال‌ها برای میوه دادن به یک جفت نیازمند هستند و برخی دیگر به تنهایی گرده‌افشانی می‌کنند. برخی از این نهال‌ها در برابر سرمازدگی زمستان مقاوم هستند و برخی نیز در برابر گرمای تابستان توان بیشتری دارند. بنابراین هنگام خرید بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر به ویژگی‌های نهال توجه داشته باشید.

از طرفی برای رشد نهال بادام در مناطق سردسیری به نور مستقیم خورشید در فصل بهار و تابستان و خاکی نرم نیازمند هستید. همچنین توجه کنید که بهترین فصل برای کاشت نهال بادام در مناطق سردسیری، فصل بهار و پاییز است. در این فصول سرما چندان شدید نیست و گرما نیز نسبتاً مناسب است.

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر

مناسب ترین نهال برای کاشت در مناطق سردسیر

حال می‌خواهیم به بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیری بپردازیم. گونه‌های متنوعی هستند که در مناطق سرد و زمستان‌های شدید تاب‌آوری مناسبی دارند و خشک یا سرمازده نخواهند شد. به همین علت از آن‌ها با عنوان بهترین نهال بادام دیر گل نیز نام می‌برند. این نهال‌ها عبارت‌اند از:

  • نهال بادام شمشیری

اولین نهال مقاوم در برابر سرمای مناطق کوهستانی و سرسیری، نهال بادام شمشیری است‌. این نهال نخستین بار در کشور فرانسه کاشته می‌شد و از این کشور به سایر نقاط جهان از جمله کشور ما اشاعه پیدا کرد. امروزه نهال شمشیری از بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر به شمار می‌رود و نیازمند سرمایی در حدود ۲۰۰ الی ۵۰۰ ساعت است.

نهال شمشیری در زمره نهال‌های پربازده قرار می‌گیرد، به‌طوری که هر درخت تا ۳۰ کیلوگرم ثمر خواهد داشت و این، نهال شمشیری را در دسته رقم‌های اقتصادی و تجاری قرار می‌دهد. محصول این درختان قهوه‌ای روشن و مایل به سفید است و در حدود ۵۵ درصد از کل میوه را شامل می‌شود. همچنین عمر این درختان به بیش از ۵۰ سال می‌رسد و به همین علت، از جمله بهترین انواع نهال دیرگل به حساب می‌آید.

  • نهال بادام نجف آبادی

نهال بادام نجف آبادی بهترین نهال بادام دیر گل و زودرس در مناطق سردسیری به حساب می‌آید. این نهال اغلب در منطقه نجف ‌آباد به عمل می‌آید و به آن نهال بادام سفید نیز گفته می‌شود. مغز این نهال ۵۵ درصد از کل محصول و به رنگ قهوه‌ای روشن است. پوسته میوه نهال نجف ‌آبادی از نوع کاغذی محسوب می‌شود و به راحتی از میوه آن جدا خواهد شد.

عمر مفید این نهال‌ها تا ۳۰ سال نیز می‌رسد و از طریق آبیاری مناسب، هوای متعادل، هرس منظم و رسیدگی مداوم می‌تواند افزایش پیدا کند. این نهال‌ها به رقم گرده‌افشان نیاز دارند که گرده‌افشان مناسب آن‌ها رقم حریر است.

  • نهال بادام فرانیس

یکی دیگر از بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، نهال بادام فرانیس از کشور فرانسه است. این نهال تا ۴۵ سال می‌تواند عمر مفید داشته باشد و ۲ سال پس از کاشت نیز شروع به میوه‌دهی می‌کند. نهال فرانیس در زمره درختان پاکوتاه به شمار می‌رود و برای رشد نیز نیاز به رقم گرده‌افشان دارد. مناسب‌ترین گرده‌‌افشان‌ها برای این نهال، رقم سهند و شکوفه هستند.

محصول این درخت از پوستی چوبی و سنگی برخوردار است که به‌راحتی از میوه جدا می‌شود. میوه آن به رنگ قهوه‌ای روشن است و ۴۰ درصد از حجم هسته را به خود اختصاص می‌دهد. به دلیل نیاز این نوع نهال به رقم گرده‌افشان، امکان دوقلو بودن هسته آن بسیار کم است اما طعم خوشمزه‌ای دارد و می‌تواند تا ۷۰۰ساعت نیز در برابر سرما تاب بیاورد.

  • نهال بادام تونو

یکی از معروف‌ترین نهال‌های بادام دیرگل، نهال بادام تونو است. این نهال از کشور ایتالیا برخاسته و هم‌اکنون در اکثر نقاط جهان کشت می‌شود. مقاومت این نهال خودگرده‌افشان در برابر سرما بسیار زیاد است و می‌تواند تا سرمای زیر صفر درجه را نیز تحمل کند. به همین علت، نواحی شمال غربی و شمال شرقی کشور که همواره در معرض سرما و یخبندان طولانی هستند، بهترین مکان برای کاشت نهال بادام تونو به شمار می‌روند.

میوه این نهال به شکل بیضی و بلند و به رنگ قهوه‌ای است و طعم بسیار خوشمزه‌ای دارد. همچنین درصد زیادی از داخل هسته را میوه بادام به خود اختصاص می‌دهد. پوسته بیرونی آن نیز چوبی و خارجی‌ترین پوسته آن، سبز شفاف است. نهال تونو یکسال پس از کاشت باروری خود را آغاز می‌کند و به ۶۰ الی ۷۰ کیلوگرم محصول به‌طور متوسط می‌رسد.

  • نهال بادام شاهرودی

نهال بادام شاهرودی یکی از انواع نهال‌های دیرگل به حساب می‌آید که در برابر سرمای مناطق سردسیری به خوبی از خود مقاومت نشان می‌دهد. شاهرودی به‌عنوان یکی از انواع بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر، تا دمای منفی ۲۰ درجه را نیز می‌تواند تاب بیاورد. ارتفاع این درخت تا ۸ متر نیز می‌رسد و میوه آن نیز چهل درصد از حجم کل محصول را تشکیل می‌دهد.

از دیگر نکات مهم درباره این نهال، حجم باروری آن است. به‌طور میانگین، نهال بادام شاهرودی می‌تواند ۲ تن در هر هکتار میوه به بار آورد. پوسته بیرونی میوه نهال شاهرودی کاغذی و پوسته چوبی آن نیمه‌سنگی است و به همین علت، جدا کردن میوه بسیار راحت صورت می‌پذیرد.

کاشت نهال بادام دیرگل

  • نهال بادام دیرگل آذر

از انواع بهترین نهال بادام دیرگل باید به نهال آذر اشاره کنیم. این نهال به دلیل کاشت رایج و مرسوم در آذرشهر به این نام شهرت یافته است. از مزایای نهال آذر می‌توان عمر بالای ۳۵ سال، امکان کاشت تا ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا و پوسته کاغذی و نازک آن را نام برد. میوه نهال آذر اغلب قهوه‌ای روشن و بزرگ است و می‌تواند تا ۵۰ از حجم کل پوسته را شکل دهد.

کاشت نهال بادام آذر اغلب در پاییز و بهار صورت می‌گیرد. میزان مقاومت این نهال در برابر سرما بسیار بالا است و برای کاشت در مناطق کوهستانی گزینه مناسبی محسوب می‌شود. همچنین میزان میوه‌دهی آن در هر هکتار به ۴۰۰۰ کیلوگرم نیز می‌رسد و به همین علت، از گونه‌های محبوب و اقتصادی به حساب می‌آید.

  • نهال بادام خوشه‌ای

نهال بادام خوشه‌ای حسن ختامی بر انواعی از بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر است. این نهال که از آن با نام نهال دسته‌ای و سوپرانا نیز نام می‌برند، یکی از مقاوم‌ترین انواع نهال در برابر سرما و یخبندان زمستان به شمار می‌رود. نهال خوشه‌ای می‌تواند تا دمای صفر درجه تاب بیاورد. همچنین عمر مفید این نهال بیش از ۲۰ سال است و یک نهال مفید و تجاری محسوب می‌شود.

نهال خوشه‌ای از ارقام خودگرده‌افشان به شمار می‌رود و به همین علت، احتمال دوقلو بودن میوه آن تا ۲۰ درصد وجود دارد. میوه این نوع نهال بزرگ و در حدود ۳۵ درصد از حجم کل هسته است و معمولاً رنگی قهوه‌ای دارد. از نکات مهم درباره نهال خوشه‌ای آن است که از سال دوم محصول‌دهی خود را آغاز می‌کند و از سال چهارم بیشترین باروری خود را ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

نهال بادام اغلب در دسته نهال‌های زودبازده است و در مناطق گرمسیری و معتدل رشد بهتری دارد. با این وجود، هرکدام از نهال‌های فوق که معرفی کردیم، سازگار و مناسب نواحی سردسیری هستند، در زمره نهال‌های دیرگل قرار می‌گیرند و بازدهی سالیانه بسیار خوبی دارند. از جمله بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر می‌توان به رقم‌های شمشیری، تونو، آذر، خوشه‌ای و… اشاره کرد. برای خرید هرکدام از این نهال‌ها سعی کنید علاوه‌بر توجه به محیط کاشت، به نهالستان فروش نیز توجه داشته باشید تا بهترین نوع نهال را برای باغ خود خریداری کنید.