گرده افشانی بادام: همه چیز در مورد گرده افشانی بادام

گرده افشانی بادام: همه چیز در مورد گرده افشانی بادام

لازمه ی تولید میوه در درختان بادام گرده افشانی در زمان صحیح است و هر عاملی که مانع از انجام درست گرده افشانی درختان بادام شود می تواند سبب کاهش عملکرد درختان باغ شود، در این مقاله تمام جزئیات گرده افشانی در درختان بادام را مورد بررسی قرار می دهید، بنابراین اگر باغ بادام دارید و یا قصد احداث باغ بادام را دارید به شما توصیه می شود مطالعه ی این مقاله را از دست ندهید، در این مقاله نکات بسیار مهمی را در رابطه با گرده افشانی درخت بادام در اختیار شما قرار خواهیم داد.

گرده افشانی درخت بادام

گرده افشانی درخت بادام یکی از مراحل ضروری در تولید میوه بوده و در این زمینه درختان میوه ی مختلف متفاوت عمل می کنند، برخی از درختان گلهای نر و ماده را به صورت جداگانه بر روی یک درخت تولید می کنند و برخی دیگر روی پایه های جدا گانه، برخی از درختان میوه پرچم و مادگی را در یک گل و روی یک پایه تولید می کنند و کاملا خود گرده افشان هستند.

برخی دیگر از درختان میوه با وجود اینکه پرچم و مادگی روی یک گل وجود دارد اما گرده ی خود آن رقم برای گرده افشانی نامناسب بوده و به اصطلاح خود ناسازگارند، بنابراین این ارقام درختان میوه به کاشت پایه ی گرده افشان نیاز خواهند داشت، با توجه به مطالب ذکر شده باید گفت درختانی که پایه ی نر و ماده جدا از هم باشند و یا ارقامی که خود ناسازگار باشند برای گرده افشانی نیاز به کاشت پایه ی گرده افشان خواهند داشت.

در مورد ارقام مختلف بادام باید بدانید که درخت بادام تک پایه است اما اغلب ارقام بادام خود ناسازگار بوده و نیاز به کاشت گرده افشان خواهند داشت، در ادامه مطلب شما را با ارقام مختلف تجاری بادام که نیاز به گرده افشان دارند و یا نیاز به گرده افشان ندارند آشنا خواهیم کرد.

گرده افشانی درخت بادام

نیاز ارقام مختلف تجاری بادام به کاشت گرده افشان

در این قسمت ارقام تجاری مختلف را در مورد نیاز به کاشت رقم گرده افشان در قالب یک جدول ذکر می کنیم، از این جدول می توانید عکسی تهیه کرده و در زمان خرید نهال بادام با رجوع به این اطلاعات رقم مناسب و گرده افشان مناسب برای آن را تهیه کنید.

رقم بادام رقم گرده افشان
نهال بادام آذر خوشه ای خود گرده افشان، نیاز به گرده افشان ندارد
نهال بادام سهند سنگی بادام فرانسیس، بادام آذر خوشه ای، بادام یلدا، بادام شکوفه
نهال بادام شکوفه بادام های آذر خوشه ای، فرانسیس، سهند، تونو، مامایی
نهال بادام ربیع بادام مامایی و بادام سفید
نهال بادام فرانسیس بادام سهند، بادام شکوفه
نهال بادام پسته ای بادام یلدا
نهال بادام یلدا بادام سهند و بادام ربیع
نهال بادام اسرائیلی بادام سهند و بادام شکوفه
نهال بادام اسکندر بادام آذر خوشه ای و بادام یلدا
نهال بادام حریر بادام های آذر خوشه ای، کاغذی، شمشیری، مامایی، فرانسیس، شکوفه
نهال بادام تاجری بادام مامایی
نهال بادام منقا بادام دیر گل فرانسه و بادام ربیع
نهال بادام کاغذی بادام حریر
نهال بادام شمشیری بادام سهند و بادام ربیع
نهال بادام شاهرودی7 سایر ارقام نهال بادام شاهرودی
نهال بادام شاهرودی12 نهال بادام سوپرنوا و ارقام 5 و 15 نهال بادام شاهرودی
نهال بادام شاهرودی21 نهال بادام تونو و بادام سوپر نوا، ارقام 5 و 15 از نهال بادام شاهرودی
نهال بادام علی بابا بادام فرانسیس، سهند، شکوفه
نهال بادامدیر گل فرانسه بادام سهند و بادام شکوفه
نهال بادام نون پاریل خود سازگار و بدون نیاز به کاشت رقم گرده زا
نهال بادام دیر گل اسپانیایی بادام مارکونا
نهال بادام تونو بادام سهند و بادام شکوفه

 

با توجه به جدول بالا می توانید به سادگی دریابید که تقریبا تمام ارقام بادام نیاز به کاشت رقم گرده افشان سازگار برای انجام گرده افشانی و باردهی موفق خواهند داشت و داشتن اطلاعات در مورد اینکه کدام رقم گرده افشان برای رقم مورد نظر شما سازگار است بسیار اهمیت دارد، این اطلاعات را همچنین می توانید از مشاوران فروش نهال بادام دریافت کنید.

نکات مهم در رابطه با کاشت گرده افشان در باغ بادام

تنها موردی که باید در مورد گرده افشانی موفق درختان بادام در نظر داشته باشید انتخاب رقم مناسب برای گرده افشانی نبوده و برای گرده افشانی موفق در باغ بادام باید ملاحظات دیگرنیز درنظر گرفته شود.

 • تطابق مانی در گلدهی

با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی و اقلیم مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت بوده و ارقام مختلف بادام را می توان معمولا در مناطق گرمسیر و سردسیر کاشت باید این نکته را در نظر داشته باشید چنانچه رقم دیر گلی را برای کاشت در باغ بادام خود انتخاب می کنید تا از شر سرمای دیر رس بهاره در اما باشید رقم گرده افشان شما نیز باید دیر گل باشد و یا اگر در منطقه ی شما مشکل سرمای دیر رس بهاره وجود ندارد و رقم زود گل را برای کاشت در باغ خود انتخاب کرده اید رقم گرده افشان شما نیز باید زود گل باشد.

 • شرایط آب و هوایی موثر بر گرده افشانی

گرده افشانی درختان بادام بیشتر به کمک زنبور عسل انجام می شود و باید بدانید که در زمان گرده افشانی بارندگی بر پرواز زنبورهای عسل موثر بوده و سبب کاهش راندمان گرده افشانی خواهد شد، وزش باد نیز بر فعالیت زنبور عسل موثر بوده و سبب کاهش گرده افشانی موفق خواهد شد.

 • قرار دادن کندو در باغ

قرار دادن کندوی زنبور عسل در باغ تکنیک بسیار مناسبی برای افزایش راندمان گرده افشانی در باغ بادام خواهد بود و شانس گرده افشانی را افزایش خواهد داد.

 • تغذیه و ابیاری ارقام گرده افشان

در نظر داشته باشید که ارقام گرده افشان نیز درست مانند ارقام بارده نیاز به آبیاری و تغذیه ی مناسب دارند و در صورتی که از برنامه ی آبیاری و تغذیه ی مناسب برخوردار نباشند تولید گل و گرده در آنها با مشکل رو به رو شده و گرده افشانی موفق کاهش پیدا می کند.

نحوه گرده افشانی درخت بادام

 • آبیاری در زمان شکوفه دهی

آبیاری در زمان شکوفه دهی مخصوصا آبیاری بیش از اندازه سبب ریزش گرده و یا تولید نشدن گرده و یا حتی ریزش گلها می شود و این تاثیر حتی بر درختان بارور نیز قابل مشاهده خواهد بود، بنابراین از زیاده روی کردن در آبیاری درختان بادام به ویژه در زمان گلدهی خود داری کنید.

 • فاصله ی مناسب کاشت درختان گرده افشان

فاصله ی مناسب بین درختان بادام در باغ معمولا سه تا چهار متر در نظر گرفته می شود و این فاصله با توجه به شیب زمین متفاوت خواهد بود، در نظر داشته باشید که در صورت قرار گرفتن درختان گرده افشان به فاصله ی زیاد شانس گرده افشانی موفق کاهش پیدا می کند و بنابراین در رعایت فاصله تفاوتی بین درخت بارده و گرده افشان وجود ندارد، معمولا به ازای هر ده درخت بارده یک گرده افشان باید در باغ قرار بگیرد تا گرده کافی برای همه درختان تولید شود.

 • کنترل آفات و بیماریهای گل

کنترل آفات و بیماریهایی که بر روی گل درخت بادام موثر هستند می تواند بر میزان گرده افشانی نیز موثر باشند و کنترل آنها می تواند بر افزایش راندمان گرده افشانی موفق و همینطور افزایش راندمان تولید محصول اثر بگذارد، در ادامه به برخی از مهمترین آفات و بیماریها گل درخت بادام و راه کنترل آن اشاره خواهیم کرد.

 • سوسکهای گرده خوار

سوسکهای گرده خوار مانند سوسک گرده خوار بور با جذب شدن به گلهای درخت گرده افشان و تغذیه از گرده ی گل می توانند مانع از گرده افشانی موفق درختان بادام شوند و گلهای بادام را از بین ببرند، برای کنترل این آفت استفاده از کود کاملا پوسیده ی دامی و مخلوط و پخش کردن کود دامی به منظور جلوگیری از زمستانگذرانی این آفت در کود دامی روش موثری خواهد بود.

شخم کف باغ در پاییز یا زمستان و اجرای یخ آب زمستانه نیز در کنترل فاز زمستان گذران آفت موثر است، کاشت گیاهان تله مانند تربچه وحشی و یا خردل وحشی برای شکار آفت و سپس حذف آفت روی این گیاهان در کاهش خسارت آفت روی گلهای درختان بادام نیز بسیار موثر است، برای سم پاشی گیاهان تله صبح زود و هنگام غروب زمان بسیار مناسبی خواهد بود.

سم پاشی با سموم کم خطر برای جمعیت زنبورهای عسل راه موثر دیگری برای کنترل این آفات خواهد بود، سمومی مانند تیودان برای حشرات مفید و زنبورهای عسل کم خطر بوده و می توانید از این سم با خیال آسوده اما به میزان مناسب و در دفعات کم استفاده کنید.

 • شانکر بادام

بیماری شانکر بادام که به وسیله ی باکتری بیمارگر Pseudomonas syringae ایجاد می شود از طریق زخم روی درخت که عمدتا در اثر آفتابسوختگی در تنه ی درختان و یا در اثر هرس ایجاد می شود و با کمک آب باران به درون درخت نفوذ کرده و علاوه بر ایجاد علائم خروج شیرابه از تنه ی درختان آلوده سبب سوختگی برگ، میوه و شکوفه ها در بهار خواهد شد، کنترل این بیماری در باغ نیز تاثیر زیادی در انجام گرده افشانی موفق خواهد داشت.

لازم به ذکر است صرف اینکه یک درخت گرده افشان در باغ به بیماری آلوده شده است نباید از عوارض و خسارت این بیماری در آینده غافل شوید و توصیه می شود این بیماری را در اسرع وقت و به صورت اصولی کنترل کنید.

برای کنترل این بیماری در باغ بادام انجام اقدامات زیر توصیه می شود

عدم انجام هرس درختان بادام در زمانی که بارندگی رخ داده و یا قرار است بارندگی رخ دهد.

شانکر درخت بادام

 • سم پاشی بهاره ی درختان با سم اکسی کلرور مس
 • هرس شاخه های آلوده و سم پاشی آنها
 • استفاده از ابزار هرس ضدعفونی شده برای هر درخت به صورت جداگانه
 • حذف شیرابه های خارج شده از تنه ی درختان و پوشاندن سم روی آن و در نهایت پوشاندن زخم با گونی و یا چسب باغبانی
 • جلوگیری از پاشیدن بر روی درختان بیمار
 • حذف برگ و میوه های آلوده و ریخته کف باغ در پاییز و سوزاندن آنها
 • خرید نهال بادام مقاوم به بیماریها و آفات

با انجام اقدامات بالا می توانید از خسارت بیماری شانکر روی درختان بادام چه درختان بادام گرده افشان و چه درختان بادام بارده جلوگیری نمایید، در نظر داشته باشید که اجرای برنامه ی منظم و دقیق آبیاری و کود دهی می تواند در تقویت درختان و مقابله با بیماری موثر باشد، برنامه ی دقیق و درست کود دهی و آبیاری درختان بادام را می توانید از مشاوران فروش نهال بادام در زمان احداث باغ بادام دریافت نمایید.

کلام آخر

با توجه به اهمیت گرده افشانی در باردهی درختان بادام در نظر داشته باشید که درختان بادام گرده افشان مانند درختان بادام بارده در باغ بادام اهمیت داشته و باید به سلامت و تغذیه و آبیاری آنها مانند درختان بارده توجه داشته باشید، علاوه بر این موضوع انتخاب گرده افشان سازگار و مناسب با شرایط آب و هوای منطقه ی شما و همچنین درخت گرده افشانی که با توجه به اقلیم منطقه ی شما گلدهی همزمان با درختان بارده در باغ شما داشته باشند کار دشواری است که بهتر است به دست مشاوران فروش نهال بادام سپرده شود، برای دریافت مشاوره در این زمینه و کسب اطلاعات در رابطه با قیمت نهال بادام گرده افشان می توانید با مشاوران ما در تماس باشید

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال