بهترین نژاد نهال بادام (معرفی بهترین نهال + درآمد )

بهترین نژاد نهال بادام (معرفی بهترین نهال + درآمد )

به عنوان یک کشاورز زمانی می‌توانید بهترین نژاد نهال بادام را خریداری کنید که با تمام ویژگی‌های اکوسیستم منطقه خود آشنایی داشته باشید، در واقع این شرایط محیطی شما است که مشخص کننده بهترین نژاد بادام است، گاهی در یک منطقه به خاطر کمبود ذخایر آبی نهال بادام سنگی بهترین نژاد نهال بادام شناخته می‌شود، ولی در مناطقی با خاک حاصلخیز و ذخایر آبی مناسب توصیه می‌شود نهال بادام شمشیری، نهال بادام آذر خوشه‌ای و نهال بادام تونو کاشته شود چون ارزش تجاری و صادراتی بالایی دارند، برای آشنایی با درآمد باغ بادام درختی، نحوه طراحی نقشه باغ بادام و دیگر اطلاعات احداث باغ بادام در ادامه مقاله همراه ما باشید.

بهترین نژاد بادام

انواع درخت بادام درختی

در مرحله اول درختان بادام به دو دسته بادام سنگی و کاغذی تقسیم بندی می‌شود، البته کشاورزان برای مزارع خود مجبور به خرید نهال بادام کاغذی و بادام سنگی برای احداث باغ بادام هستند، چون انواع درخت بادام درختی برای باردهی بیشتر احتیاج به رقم گرده افشان دارد، با یک فرمول ساده رقم گرده‌افشان نهال بادام کاغذی، نهال بادام سنگی و برعکس است، در ادامه بهترین نژاد نهال بادام را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. نهال بادام منقا یک نهال فرانسوی است که جزو ارقام دیرگل قرار گرفته و ۴ سال زمان احتیاج دارد تا اولین شکوفه‌های بادام بر روی آن ظاهر شود، تکثیر و فروش نهال بادام منگا بر پایه بذری تلخ انجام می‌شود سیستم دفاعی قوی داشته جزو ارقام تجاری محسوب می‌شود، مغز بادام منقا در سال ۱۴۰۲ بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
 2. نهال بادام دیرگل اسپانیایی که از نامش هم مشخص است بومی کشور اسپانیا است این درخت کاملاً سردسیری بوده و برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی بسیار مناسب است دوره گلدهی درخت بادام اسپانیایی اواخر فروردین ماه آغاز می‌شود، به خاطر پیوندی بودن جثه چندان بزرگی نداشته بنابراین در یک هکتار زمین ۶۵۰ اصل نهال بادام جای می‌گیرد.
 3. از انواع درخت بادام درختی محبوب بین کشاورزان که بومی کشور ایران است باید به نهال بادام شاهرودی اشاره کنیم، این لحاظ در تیپ‌های متفاوت تکثیر و به دست کشاورزان می‌رسد، از این رو در مناطق مختلف کشور بدون محدودیت ارتفاعی قابل کاشت است؛ طول عمر چندان طولانی نداشته و دوره باردهی آن تنها ۵۰ سال است، به خاطر بومی بودن سازگاری بیشتری با منطقه دارد.
 4. نهال بادام ربیع بومی منطقه آسیای غربی است، یک نهال سردسیری بوده و در ارتفاعات به خوبی رشد می‌کند، این نهال باردهی بالایی داشته و در یک هکتار زمین ۳ الی ۵ تن میوه با کیفیت تولید می‌کند، عمر اقتصادی آن ۶۰ سال و در شرایط ایده‌آل به ۷۰ سال نیز افزایش پیدا می‌کند فاصله‌ای که برای کاشت نهال ربیع در نظر گرفته‌اند ۴ متر است، تکثیر و فروش نهال بادام ربیع بر پایه بادام بذری تلخ است.
 5. نهال بادام اسرائیلی جزو نهال‌های کاغذی و خوشه‌ای بوده باردهی بالایی دارد به طوری که در یک هکتار زمین ۳ الی ۴ تن میوه بازار کاغذی با کیفیت تولید می‌کند، این نهال سردسیری و بومی کشور اسرائیل است، ولی توسط نهالستان برتر نهال به صورت پیوندی بر پایه بادام تلخ بومی‌سازی شده، از اینو شما می‌توانید این نهال را در مناطق معتدل رو به سردسیری و مناطق سردسیری کاشت کرده و از مزایای آن استفاده کنید، نهال بادام اسرائیلی کوتاه بوده و ۳ تا ۵ متر ارتفاع دارد.
 6. یکی از ارقام تجاری و صادراتی نهال بادام که بومی کشور ایران است و مغز آن در بازار خشکبار خواهان بسیار زیادی داشته و با قیمت ۴۵۰ الی ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، نهال بادام شمشیری است؛ این نهال جزو نهال‌های کاغذی است و  کشاورز در شرایط ایده‌آل می‌تواند بیشتر از ۳/۵ تن میوه با کیفیت در یک هکتار زمین برداشت کند، عمر اقتصادی نهال بادام شمشیری مانند دیگر نهال‌های ایرانی تنها ۵۰ سال است.
 7. نهال بادام اسکندر یک نهال ایتالیایی با قدرت باردهی بالا است، سیستم دفاعی این درخت در برابر انواع آفات و بیماری‌ها قوی بوده و هزینه مراقبت و نگهداری آن بسیار کم است، میزان آبیاری کمی داشته و در ماه با دو بار آبیاری عمیق می‌توان نیاز آبی آن را برطرف ساخت، با اینکه می‌تواند خاک شورزار را تحمل کند ولی مهندسین نهالستان معتقدند برای احداث باغ بادام اسکندر بهتر است خاک ورزی مناسب را انجام داده و زهکشی باغ را رعایت کنید.
 8. نهال بادام مامایی در مجموعه نهال‌های سنگی قرار گرفته از پوسته کلفت و ضخیم آن از نفوذ آفات و بیماری به درون میوه بادام جلوگیری می‌کند، نهال بادام مامایی بومی کشور فرانسه بوده و در یک هکتار زمین ۵ الی ۶ تن میوه تولید می‌کند، البته می‌توان نهال بادام مامایی را به صورت دیمی کاشت ولی در صورت کاشت آبی هر ۱۵ روز یک بار باید آبیاری آن را به صورت عمیق انجام دهید.

درآمد باغ بادام درختی

درآمد باغ بادام درختی وابسته به عوامل متعددی است، از جمله مساحت باغ، تعداد درختان بادام، نوع خاک و اقلیم منطقه، روش داشتن باغ (صنعتی یا تجاری)، کیفیت محصول برداشتی و هزینه های تولید و بازاریابی؛ با توجه به این عوامل، درآمد باغ بادام درختی در هر سال متغیر هست.

برخی از باغداران موفق می‌توانند درآمد قابل توجهی از باغ بادام خود کسب کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با مشکلاتی مانند بیماری‌ها، آفات، طوفان‌ها و قیمت پایین محصولات، رو به رو شوند و درآمد کمتری داشته باشند.

به طور معمول، یک باغ بادام خریداری شده در حال رشد، حدود 5 تا 7 سال طول می‌کشد تا به مرحله باردهی اقتصادی برسد به شرطی که کشاورز در خرید نهال بادام دقت کرده و نهال پیوندی بر پایه بادام تلخ را خریداری کند.

در این مرحله، با توجه به نوع درختان بادام کاشته شده (بسته به اصلاح شده یا بی‌اصلاح) و نوع خاک و اقلیم منطقه، می‌توانید حدود درآمدی متوسط تخمین بزنید، به عنوان مثال، در یک باغ بادام به اندازه اندازه 1 هکتار و تعداد درختان بادام  درآمد باغ بادام درختی مشخصی می‌شود.

بهترین نژاد بادام

در صورت خرید نهال اصلاح شده و پیوندی ین نهال‌ها پایه کوتاه هستند، تعداد نهال‌هایی که در یک هکتار زمین جای می‌گیرند نزدیک ۶۵۰ اصله نهال است، در بدترین شرایط ممکن حتی با کاشت دیمی یک هکتار زمین حداقل ۲ تن میوه با کیفیت صادراتی تولید می‌کنند.

قیمت ارزان‌ترین بادام در بازار ۱۵۰ هزار تومان مربوط به بادام سنگی است، با یک حساب سرانگشتی می‌توانید میزان درآمد یک هکتار زمین بادام سنگی ارزان قیمت را به راحتی حساب کنید:

۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰= ۱۵۰.۰۰۰*۲۰۰۰

در صورتی که همین بادام سنگی با بهترین شرایط کشاورزی و باغداری با آبیاری مناسب کاشته شود در یک هکتار زمین حداقل ۵ الی ۶ تن میوه با کیفیت صادراتی تولید می‌کند، در این صورت میزان باردهی تنها یک هکتار بادام سنگین برابر است با

۷۵۰.۰۰۰.۰۰۰=۱۵۰.۰۰۰*۵۰۰۰

پس می‌توان گفت در شرایط عادی و در کمترین میزان و بدون در نظر گرفتن هزینه‌ها درآمد یک هکتار زمین بادام را در نظر بگیرید بین ۳۰۰ تا ۷۵۰ میلیون متغیر خواهد بود، عوامل زیادی بر تعیین این عدد تاثیرگذار هستند که به آنها می‌پردازیم:

 • قیمت اجاره با سرمایه خوابیده در زمین
 • تعداد درختان کاشته شده در هکتار
 • رشد درختان
 • ریزش محصولات
 • قیمت بازار و تقاضای بازار

در کل، باغ بادام می‌تواند یک منبع درآمد پایدار  باشد و کشاورز با مدیریت صحیح درآمد باغ بادام درختی را تعیین می‌کند.

نقشه احداث باغ بادام

نقشه احداث باغ بادام- گرافیک است که موقعیت درختان باغ بادام و سایر ویژگی‌های اصلی آن را نشان می‌دهد، نقشه احداث باغ بادام بهتر است توسط مهندسین خبره و با تجربه طراحی شود، این نقشه می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • طرح باغ: این نقشه موقعیت و محدوده باغ بادام را نشان داده و محل جاده‌ها، خطوط لوله‌ها، مرزبندی، نقطه کاشت درختان بادام بارده و درختان گرده افشان و  دیگر درختان را مشخص می‌کند.
 • منابع آب: این نقشه منابع آبی مهم مانند چشمه‌ها، چاه‌ها، و ایستگاه‌های پمپاژ را نشان داده و بر اساس آن الگوی کاشت نهال بادام را تعیین می‌کنند.
 • استفاده از خاک: در  نقشه احداث باغ بادام، استفاده از خاک در مناطق مختلف باغ بادام را نشان دهد. از جمله مزارع کاشت بادام، مزارع دیگر و سایر زمین‌های فعالیت کشاورزی، در صورت استفاده از دستگاه‌های سورتینگ، محل اسکان دستگاه سورتینگ و راه‌های عبوری که برای ماشین آلات و نیروی انسانی در نظر می‌گیرند را مشخص می‌کنند.
 • نواحی تغذیه: باغ بادام نیازمند منبع تغذیه است، نقشه باید موقعیت جعبه‌ها، ظروف یا سازه های دیگری که برای ذخیره تغذیه استفاده می شود را نمایش دهد.
 • نواحی حفاظتی: برای حفاظت از باغ بادام ، احتمالاً باید درپوش های محافظتی، صفحات جلوی ورود حیوانات، دیوارهای حفاظتی و سازه های دیگری که محیط باغ را محافظت می‌کنند، نشان داده شود.

کشاورزان برای خرید نهال بادام پیوندی و طراحی نقشه باغ بادام می‌توانند به کارشناسان نهالستان اعتماد کرده و از آنها کمک بخواهند.

بهترین نژاد بادام

در هر هکتار چند درخت بادام می توان کاشت

برای اینکه بتوانید حساب کنید در هر هکتار چند درخت بادام می توان کاشت؟ باید عوامل زیر را مطالعه کنید، به نظر می‌رسد که عوامل زیر در فاصله کاشت نهال بادام تأثیر می‌گذارند:

 • نوع خاک: معمولا در خاک‌های حاصلخیز که نفوذ پذیری ریشه‌ها بیشتر است فاصله کاشت را دورتر در نظر می‌گیرند، چون قدرت رشد درختان در این خاک‌ها بالا بوده و تا تاج آنها گسترده‌تر می‌شود.
 • سایز درختان: درختان پیوندی پایه کوتاه بوده و فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر گرفتن ۴ متر است ولی درخشان بذری جثه بزرگتری دارند و حداقل فاصله آنها ۷ الی ۱۰ متر است.
 • نور: بادام به نور خورشید نیاز دارد، در مناطقی که زاویه تابش نور خورشید مستقیم از درختان در نزدیک یکدیگر قرار می‌گیرند تا دچار آفتاب سوختگی نشوند ولی در مناطق سایه روشن فاصله درختان را دورتر در نظر می‌گیرند تا نور آفتاب به شاخه‌های زیرین درخت بادام برسد.
 • شیب زمین: قطعاً فاصله در زمین‌های شیبدار شمالی بسیار کمتر بوده و حتی تا ۳ متر نیز کاهش می‌یابد.

همانطور که اشاره کردیم برای پاسخ به سوال « در هر هکتار چند درخت بادام می توان کاشت؟» باید به جثه درخت توجه کنید، کشاورز با خرید نهال بادام اصلاح شده در یک هکتار زمین حداقل ۶۵۰ اصله نهال بادام را جای می‌دهد.

معرفی بهترین نژاد بادام

هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد

تعیین میزان باردهی درخت باداب ثابت نبود و عوامل زیادی تاثیرگذار هستند، برای پاسخ به اینکه هر درخت بادام چند کیلو بادام می‌دهد بهتر است موارد زیر را مطالعه کنید:

 1. سن نهال: نهال‌های جوان بیشترین باردهی را دارند و با گذشت زمان، باردهی آنها کاهش می‌یابد.
 2. تنوع ژنتیکی: نهال‌هایی که از تنوع ژنتیکی بالا برخوردار هستند، بیشترین باردهی را دارند. بنابراین، خرید نهال بادام اصلاح شده، باردهی را افزایش دهد.
 3. شرایط خاک: خاک‌های عمیق با زهکشی خوب و دارای مواد آلی کافی برای رشد ریشه‌ها، مناسب‌ترین شرایط برای باردهی نهال بادام را فراهم می‌کنند.
 4. شرایط آب و هوایی: نهال‌های بادام به شرایط آب و هوایی خنک و رطوبت کافی نیاز دارند، عدم رعایت این شرایط باعث کاهش باردهی می‌شود.
 5. تغذیه مناسب: تغذیه نهال بادام با مواد غذایی مناسب و درست قبل و در طول فصل، رشد و باردهی آن را بهبود می‌دهد.
 6. آفات و بیماری‌ها: حملات آفات و بیماری‌ها به نهال‌ها می‌تواند باردهی آنها را کاهش دهد.

تعداد بادام‌های موجود در هر درخت بادام وزن آن را تعیین می‌کند، از هر درخت می‌توان مقادیر متفاوتی بادام دریافت کرد، به طور مثال وزن بادام‌های سنگی با بادام کاغذی کاملاً متفاوت است بادام‌های سنگی وزن بیشتری نسبت به بادام‌های کاغذی دارند،  امکان ارائه یک عدد قطعی برای میزان بادامی که در هر درخت می‌توانید یافت کنید وجود ندارد، ولی به طور کلی می‌توان در یک هکتار زمین بادام‌های سنگی بین ۴ الی ۶ تن میوه باداب و نهال‌های کاغذی ۲ تا ۴ تا میوه بادام تولید می‌کنند  .

کلام آخر

برای داشتن یک باغ بادام پربار و درآمدزا، خرید نهال بادام پیوندی، مراقبت و نگهداری مناسب از درختان و کنترل آفات و بیماری‌ها، بارورسازی صحیح، انجام عملیات برداشت به موقع و مشاوره و راهنمای گرفتن از کارشناسان نهال استات لازم است، همچنین، مطالعه و بررسی بازار محصولات بادام و استراتژی بازاریابی مناسب نیز نقش مهمی در افزایش درآمد باغ بادام خواهد داشت، اگر برای کسب اطلاعات بیشتر برای خرید نهال بادام و آشنایی با قیمت نهال بادام احتیاج به کمک دارید می‌توانید به سایت برتر نهال مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال