توضیحات نهال بادام مامایی

نهال بادام مامایی یکی از گونه های نهال تولیدی در کردستان است. این نهال مناسب آب و هوای سردسیر می باشد. بنابراین اگر شما باغدار یا کشاورزی در مناطق سردسیر هستید با خیالی آسوده می توانید اقدام به نهال بادام مامایی کنید.

نهال بادام مامایی

خواستگاه بومی

درخت بادام مامایی یک درخت گل‌ریز است که  آن را به دلیل شکوفه‌های زیبای بهاری و آجیل خوراکی‌اش رشد می دهند. این درختان بومی ایران هستند و در شهر کردستان تولید شده اند. درختان بادام مامایی شاخه‌های عمودی و گسترده ای را تشکیل می‌دهند که با انبوهی از گل‌های کوچک صورتی کم‌رنگ یا سفید در اواخر زمستان و اوایل بهار، قبل از باز شدن برگ‌ها روی شاخه‌های برهنه قرار می‌گیرند، حلقه می‌شوند.برای خرید نهال بادام مامایی می توانید با مجموعه پالیز نهال تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

پایه اصلی نهال  :

پایه مناسب برای نهال بادام مامایی بادام تلخ gn است.

 ویژگی نهال  :

پاییز زمان ایده آل برای کاشت درخت بادام مامایی است، بنابراین درخت می تواند قبل از شروع فصل رشد در بهار شروع به استقرار کند. اواخر زمستان تا اوایل بهار بهترین زمان بعدی است. با این حال، درختان بادام مامایی را می توان در هر زمانی از سال کاشت. برای کاشت گودالی به اندازه کافی پهن کنید تا ریشه ها باز شوند. اطمینان حاصل کنید که قسمت بالای ریشه در سطح خاک است، سپس آبیاری کنید، و برای بهبود حفظ رطوبت و جلوگیری از رشد علف های هرز، خاک را با کمپوست یا کود مالش دهید.

فاصله مناسب برای کاشت :

برای کاشت درخت بادام مامایی بهترین فاصله بین هر نهال 4 در 4 متر است. درخت بادام مامایی را در خاک خوب و مکانی سرپوشیده بکارید، از یخبندان اجتناب کنید و فضایی برای رشد و نمو داشته باشید. کاشت ایده آل در زمان خواب، ترجیحا در پاییز است. در طول دوره های خشک سال اول آبیاری را حفظ کنید و سالانه مالچ کنید. به خاطر داشته باشید که برخی از درختان بادام به یک شریک گرده افشانی نیاز دارند، بنابراین ممکن است لازم باشد فضایی برای دو رقم  پیدا کنید.

میزان وزن هر میوه :

بادام مامایی میوه ایست که هر ساله توسط کشاورزان ایرانی تولید می شود.  این درخت گونه ای از درختان میوه بومی ایران است. درختان بادام مامایی از همان تیره درختان هلو هستند. در حالی که به طور کلی آجیل در نظر گرفته می شوند، بادام از نظر فنی نوعی میوه هسته دار به نام دروپه است.

دروپ ها میوه هایی هستند که از یک پوسته بیرونی و یک پوسته سخت که حاوی یک دانه است تشکیل شدند. سایر خوراکی های این چنینی عبارتند از هلو، گیلاس و زیتون. در دیگر دروپه ها معمولاً دانه را دور می اندازید، اما بادام از این نظر منحصر به فرد است چون دانه تنها قسمت خوراکی میوه بادام است.

ارتفاع درخت در طول عمر

ارتفاع درخت بادام مامایی در بلوغ به 8 متر می رسد.

نیاز سرمایی لازم برای خواب زمستانی :

در نهالستان پالیز معمولا یک دوره سرمایی برای نهال ها در نظر می گیرند. این دوره به نان نیاز سرمایی عنوان می شود و درخت را از هر حیث برای خواب زمستانی آماده می کند.مجموعه پالیز نهال با داشتن کارشناسان مجرب و متخصص در زمینه مناسب ترین نهال های سردسیری می توانند به شما بهترین پیشنهادات را ارائه دهند.

عمر مفید نهال :

عمر مفید نهال بادام مامایی 45 سال است.

وزن میوه

یک عدد بادام بدون پوست بیرونی 3 الی 4 گرم وزن دارد. برای خرید نهال بادام مامایی می توانید به سایت نهالستان پالیز مراجعه کنید.

ارتفاع  از سطح دریا مناسب کاشت نهال :

بهرین ارتفاع برای کاشت نهال بادام مامایی 400 متر از سطح دریاست. درختان بادام مامایی بومی خاورمیانه هستند و در آب و هوای مدیترانه ای رشد می کنند. منطقه رشد ایده آل آنها منطقه ای است که تابستان های خشک و گرم با آفتاب فراوان دارد.

آنها از فصل زمستانی بارانی سود می برند، اما به شدت به سرما حساس هستند. اگر نمی دانید که درخت بادام مامایی در منطقه شما خوب عمل می کند یا خیر، ابتدا ارتفاع از سطح دریا را در آن محاسبه کنید.

مصونیت و مقاومت در برابر آفات و بیماری ها :

مراقب آفات باشید . درختان بادام مامایی مستعد ابتلا به تعدادی آفات هستند که شایع ترین آنها کرم پرتقال ناف است. این کرم در آجیل های برداشت نشده ای که در طول زمستان روی درخت باقی می مانند، ساکن می شود. بهترین راه برای دور نگه داشتن آنها این است که تمام آجیل ها را از درخت برداشت کنید.

درختان بادام همچنین در برابر حفره‌های درخت هلو آسیب‌پذیر هستند، آفاتی که با نقب زدن در پایه تنه به خود درخت حمله می‌کنند. اگر متوجه شدید رشد درختتان کند شده است یا حشرات را در نزدیکی پایه درخت مشاهده کردید، از اسپری و سموم مخصوص  برای از بین بردن آنها استفاده کنید. درختان بادام مامایی زمانی که پوست آنها توسط تجهیزات قدیمی و کثیف باغ آسیب می بیند یا بریده می شود به بیماری مبتلا می شوند. بیشتر مراقب باشید که در هنگام برداشت به درختان آسیب نرسانید و همیشه از ابزار تمیز برای هرس آنها استفاده کنید.

میزان باردهی محصول در هر هکتار :

این نهال در هر هکتار 4 تن محصول تولید می کند.

شروع باردهی محصول  :

این درختان در تابستان محصول خود را آماده برداشت می کنند. برای باردهی بیشتر درخت بادام خود را در بهار کود دهید . برای شروع کوددهی تا بهار صبر کنید. نهال ها می توانند از مقادیر کمی کود نیتروژن که به طور منظم در طول فصل رشد استفاده می شود، بهره مند شوند، در حالی که درختان بالغ به کود بسیار کمتری نیاز دارند. هنگامی که درخت شما استقرار یافت و شروع به باردهی کرد، کمی اوره به آن بدهید تا برای باردهی بهتر آماده شود.

رقم مناسب برای گرده افشان در صورت نیاز :

در حالی که امکان رشد درخت بادام از بذر وجود دارد، بهترین راه برای رشد یک درخت بادام موفق این است که با یک نهال شروع کنید. درختان بادام مانند بیشتر درختان آجیل خود گرده افشان نیستند و تولید درخت بادام مامایی نیاز به گرده افشانی متقاطع دارد.  حتما متراژ مناسب برای کاشت دو یا چند درخت داشته باشید.

زمان شکوفایی درخت :

نهال بادام مامایی جزء نهال های دیرگل می باشد.

نحوه و مدت آبیاری درخت :

درخت خود را به طور منظم آبیاری کنید . درختان بادام مامایی به خشکی مقاوم هستند و در تابستان های گرم و خشک رشد می کنند، اما به آبیاری منظم نیاز دارند. وقتی درختان شما جوان هستند، حداقل هفته ای یکبار به آنها آبیاری کنید، فقط در صورت بارندگی شدید از آبیاری خودداری کنید. خاک را کاملاً هیدراته نگه دارید اما نه بیش از حد مرطوب – خیس کردن درختان می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود. اگر قصد خرید نهال بادام مامایی را دارید برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت خوشه نهال مراجعه کنید.

نتیجه گیری

نهالستان پالیز با مدیریت مهندس سعید قاسمی می تواند بهترین نهال ها و میوه ها را با کیفیت بالا به شما ارائه دهد. جهت خرید نهال بادام مامایی می توانید با تیم نهالستان پالیز تماس گرفته و اقدام به خرید آن کنید.

اطلاعات تماس جهت خرید نهال بادام مامایی