معرفی 3 نهالستان معتبر در شهرهای تهران، کرج و اصفهان

معرفی 3 نهالستان معتبر در شهرهای تهران، کرج و اصفهان

در زمینه­ ی تولید نهال به روش­های مختلف مراکز و نهالستان­های مختلفی هستند که در کل کشور مشغول فعالیت هستند، برخی از مراکز فروش خود نهال را تولید نکرده و از نهالستان­های معتبر نهال را خریداری کرده و به مشتریان می­فروشند اما بحث ما در این مقاله تنها نهالستان­هایی است که نهال را تولید کرده و به فروش می­رسانند، در این مقاله قصد داریم سه نهالستان معتبر در شهرهای تهران، کرج و اصفهان را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

معرفی 3 نهالستان معتبر در شهرهای تهران، کرج و اصفهان

روش تولید نهال در نهالستان­های معتبر

در گذشته روش تولید نهال اغلب از طریق بذر و قلمه بود، تولید نهال با استفاده از بذر و قلمه و استفاده از ارقام بومی و قدیمی سبب می­شد که در بسیاری از موارد شروع باردهی درختان میوه دست کم 5 تا 6 سال به طول بیانجامد، به این ارقام درختان میوه ارقام دیر بازده گفته می­شود.

دیر بازده بودن درختان میوه سبب می­شود که باغداران چند سال از سرمایه­ی خود را صرف رشد رویشی درختان کنند و تازه زمانی که درختان باردهی خود را آغاز می­کنند رسیدن به باردهی مفید نیز خود چد سالی زمان می­برد، این موضوع در مورد خرید نهال در اصفهان که بیشتر محدود به ارقام مختلف پسته بود مشهود­تر است.

باغداران در ابتدا نهال پایه را می­خریدند و سپس باید چند سال صبر می­کردند تا نهال آماده­ی پیوند زنی می­شد و پس از اینکه نهال پایه آماده­ی پیوند زنی می­شد خود اقدام به پیوند زدن می­کردند، صرف نظر از اینکه عدم مهارت در پیوند زنی ممکن بود چند سال کار را به تعویق بیاندازد شروع باردهی نهال پسته می­توانست تا 7 سال سرمایه­ی باغدار را هدر دهد.

اما امروزه فروش نهال در اصفهان، کرج و تهران بیشتر به صورت پیوند زده و آماده است و شروع باردهی نهال حداکثر یک سال پس از کاشت نهال خواهد بود، این تنها در مورد ارقام مختلف پسته نبوده و در مورد بسیاری از درختان میوه که برای کاشت در تهران، کرج و اصفهان مناسب هستند استفاده می­شود.

معرفی 3 نهالستان معتبر در شهرهای تهران، کرج و اصفهان

تولید ارقام تجاری در نهالستان­های معتبر

نکته­ی مهم دیگری که در مورد نهالستان­های معتبر در شهرهای مذکور قابل ذکر است این است که در این نهالستان­ها اغلب ارقام تجاری و پربار تولید می­شوند، بنابراین در این نهالستان­ها از ارقام بومی بیشتر به عنوان پایه نهال­های تجاری استفاده­ی شود به این معنا که ارقام بومی و با مقاومت بالا به صورت بذری تکثیر می­شوند و ارقام تجاری، پربار و غیر بومی را بر روی ارقام بومی پیوند می‌زنند.

این کار در مجموع سبب تولید نهال­هایی با باردهی بالا، زود بازده و البته با کیفیت میوه­ی بالا می­شود و باغداران با خرید این نهال­ها علاوه بر اینکه نیاز ندارند سال­های زیادی منتظر شروع باردهی درختان خود باشند بلکه با شروع باردهی خیلی زود درختان به باردهی مفید رسیده و با باردهی بالایی که دارند سود زیادی را عاید کشاورزان می­کنند.

کیفیت بالای میوه­های ارقام غیر بومی و تجاری در حدی است که باغداران می‌توانند این میوه­ها را به کشورهای دیگر صادر کنند، به عنوان مثال باردهی ارقام تجاری گردو از دو تن به 13 تن افزایش پیدا می­کند، باردهی در سال اول پس از کاشت نهال گردو آغاز می­شود و علاوه بر آن گردو دارای پوست نازک و نیمه کاغذی و یا حتی پوست کاغذی است و این سبب می­شود درصد مغز میوه نسبت به کل میوه بالاتر باشد.

نظارت جهاد کشاورزی و حفظ نباتات بر کار تولید نهال در نهالستان­های معتبر

برای اینکه خیال باغداران از انتخاب نهالستان آسوده باشد معمولا به دنبال نهالستان­هایی هستند که بدانند سازمان­ها و ارگانهای ذیصلاح مانند جهاد کشاورزی بر کار آنها نظارت دارند، این حتی سبب می­شود قیمت نهال در تهران، کرج و اصفهان در نهالستان­های معتبر مصوب باشد و باغدار از این بابت نیز آسوده خاطر خواهد بود.

معرفی 3 نهالستان معتبر در شهرهای تهران، کرج و اصفهان

برای اینکه بدانید آیا این نهالستان تحت نظارت جهاد کشاورزی فعالیت می­کند یا خیر باید حتما به مجوز دار بودن آن دقت کنید، نهالستان­های مجوز دار حتما تحت نظارت مسئولین ذیصلاح فعالیت کرده و هم کیفیت و هم قیمت نهال آنها تایید شده و مقبول است.

در نهالستان­های مجوز دار به منظور بالا بردن کیفیت کار اقدام به دریافت گواهی تایید سلامت نهال پس از انجام آزمایشات گیاهپزشکی و شناسنامه­ی نهال می­شود و در نهایت برای جلب رضایت مشتریان نیز اقدام به ارائه­ی ضمانت نامه می­شود.

معرفی نهالستان­های معتبر و پر فروش در شهرهای تهران، کرج و اصفهان

دانستید که در نهالستان­های معتبر نهال­ها در ارقام تجاری، پربار و زود بازده و به صورت پیوندی تکثیر شده و در اختیار باغداران قرار می­گیرد، در نهالستان­های معتبر مجوز نهالستان و گواهی­هایی مانند گواهی سلامت نهال و شناسنامه ­ی نهال به مشتریان ارائه شده و ضمانت نامه­ی فروش نیز برای جلب اطمینان بیشتر وجود دارد، این نهالستان­ها ممکن است در شهر تهران ( نهالستان تهران )، کرج ( نهالستان کرج ) و اصفهان ( نهالستان اصفهان ) وجود نداشته و در شهرهای دیگری باشند اما به دلیل فروش به سراسر ایران در این شهرها نیز شناخته شده باشند.

به عنوان مثال نهالستان­های با سابقه و با تجربه­ای مانند پالیز نهال (paliznahal.ir)، برتر نهال (bartarnahal.ir) و پالیز گردو (palizgerdo.com) سه نهالستان معرف و پرفروش در زمینه­ی تولید انواع درختان مثمر و غیر مثمر و همچنین تولید تخصصی نهال گردو در ارقام تجاری و پربار هستند که کار فروش نهال به تمام استان­های کشور حتی به صورت غیر حضوری را انجام می­دهند و شما می­توانید با مراجعه به وبسایت این نهالستان‌ها و پس از دریافت مشاوره رایگان با مشاوران کارشناسان مجربشان اقدام به خرید غیر حضوری نهال کنید.

معرفی 3 نهالستان معتبر در شهرهای تهران، کرج و اصفهان

کلام آخر

اینکه بتوانید در شهر خود نهالستان با تجربه و با کیفیتی را برای خرید نهال انتخاب کنید برخی از مواقع کار دشواری است چرا که تحقیق کردن در مورد سابقه­ی کار تمام نهالستان­ها کمی دشوار است، در این مورد شما می­توانید به نهالستان­های شناخته شده­ای اطمینان کنید که شاید در شهر شما نباشند اما از کار آنها اطمینان داشته و خرید خود را به صورت غیر حضوری انجام دهید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال