درخت گردو – اصول کاشت و نگهداری از درخت گردو

درخت گردو – اصول کاشت و نگهداری از درخت گردو

درخت گردو یکی از تجاری­ترین و پر سودترین انواع درختان میوه­ای است که در بسیاری از مناطق ایران قابلیت کاشت دارد و باغداران بسیاری این نوع درخت میوه را با هدف برداشت تجاری و بهره برداری اقتصادی به صورت وسیع و در غالب باغات هکتاری می­کارند، به دلیل پر سود و پر بهره بودن این نوع درخت قصد داریم تا در این مقاله شما را به صورت مختصر و مفید با روش کاشت و اصول نگهداری درخت گردو آشنا کنیم، در صورتی که قصد احداث باغ گردو را دارید مطالعه­ی این مقاله را از دست ندهید، این مقاله راهنمای جامعی برای شروع کار شما خواهد بود.

بهترین روش کاشت درخت گردو

اولین و مهم­ترین اصلی که در باغداری گردو باید به صورت ویژه در نظر داشته باشید اصول کاشت درخت گردو است، روش­های مختلفی برای کاشت گردو پیشنهاد می­شود اما در ادامه ما بهترین روش کاشت درخت گردو در باغات تجاری و اقتصادی را شرح می­دهیم.

  • روش کاشت بذری گردو

این روش کاشت گردو در گذشته برای کاشت ارقام بومی و محلی گردو توسط باغداران مورد استفاده قرار می­گرفت، ارقام بومی و محلی گردو ارقامی با باردهی کم اما با مقاومت بالا نسبت به شرایط آب و هوایی و البته نسبت به آفات و بیماری­های غالب در منطقه هستند، در واقع مقاوم شدن ارقام بومی و محلی در طی سالیان دراز منجر به کاهش باردهی و یا حتی کاهش کیفیت میوه گردو شده است، بنابراین در سال­های اخیر از روش تکثیر بذری تنها برای تولید پایه­ی مقاوم برای تکثیر ارقام تجاری گردو به صورت پیوندی استفاده می­شود.

  • روش کاشت نهال گردو پیوندی

دومین و رایج­ترین روش کاشت گردو روش کاشت نهال گردو است که ممکن است به صورت بذری و یا پیوندی تکثیر شده باشد، اما اگر بخواهیم بهترین روش کاشت نهال گردو را معرفی کنیم قطعا روش کاشت نهال گردو پیوندی بهترین گزینه برای باغداران گردو خواهد بود.

در روش کاشت نهال گردو پیوندی ارقام تجاری بر پایه­ی نهال بذری و بومی که مقاوم هستند پیوند خورده و بنابراین شما نهال گردو با باردهی بالا و البته با کیفیت باردهی بالا خواهید داشت که نسبت به شرایط محیطی، آب و هوایی و آفات و بیماری­ها مقاومت بالایی دارند، این مقاومت از پایه به درخت منتقل شده و بنابراین شکسته نمی­شود.

کاشت درخت گردو

روش کاشت نهال گردو پیوندی علاوه بر افزایش کیفیت و کمی باردهی و افزایش مقاومت نسبت به شرایط آب و هوایی یک مزیت بسیار مهم دیگر به درختان گردو می­بخشد و آن زود بازده شدن درختان گردو است، درختان گردو بومی و غیر پیوندی در سال پنجم تا ششم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می­کنند و ممکن است تا ده سال رسیدن به باردهی مفید آنها طول بکشد.

اما ارقام پیوندی در سال اول پس از کاشت نهال باردهی خود را آغاز کرده و در سال پنجم پس از کاشت نهال به باردهی مفید می­رسند، یکی از دلایل تجاری بودن این ارقام در واقع پس از باردهی بالا زود بازده بودن آنها است و این مورد سبب می­شود باغداران سالیان سال هزینه را بدون رسیدن به باردهی مفید تلف نکنند.

بهترین رقم گردو در ایران

نکته­ی مهم دیگری که برای احداث باغ وسیع و تجاری گردو باید در نظر داشته باشید انتخاب بهترین رقم گردو در ایران است، در مناطق مختلف ایران شرایط آب و هوایی، میزان بارندگی و همچنین ارتفاع منطقه از سطح دریا با یکدیگر متفاوت است.

باغداران باید متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیمی در منطقه­ی خود به دنبال بهترین رقم گردو باشند، در واقع به صورت صد در صدی نمی­توان گفت کدام رقم گردو برای کاشت در تمام مناطق ایران مناسب است، در برخی از مناطق زمستان طولانی است و یا احتمال فرا رسیدن سرمای دیر رس در بهار بسیار زیاد است، بنابراین در زمان انتخاب رقم دیرگل بودن و یا دوبار گل بودن رقم گردو مهم­ترین ویژگی است که باغداران باید در نظر داشته باشند.

در برخی از مناطق تابستان­ها گرم­تر بوده و باغداران باید به دنبال ارقامی از گردو باشند که تحمل گرمای تابستان را داشته باشد و در واقع باید به دنبال ارقام گرما دوست­تر و یا به اصطلاح ارقام گرمسیری گردو باشند، شاید برای شما جالب باشد بدانید ارقامی از گردو مانند نهال گردو پکان به دلیل تحمل بالای گرمایی که دارند برای کاشت در استان­های جنوبی کشور مناسب بوده و کیفیت این رقم گردو صادراتی است.

بیشتر بخوانید: احداث باغ گردو

با توجه به موارد ذکر شده ارقام گردو در سه دسته­ی ارقام گردو سردسیری مناسب برای مناطقی که سرمای بسیار شدید و طولانی در زمستان دارند، ارقام معتدله گردو که برای مناطق با شرایط آب و هوای معتدل مناسب هستند و ارقام گردو گرمسیری که برای کاشت در ناطق گرمسیری مناسب هستند دسته بندی می­شوند.

 

بهترین ارقام گردو سردسیری نهال گردو ژنوتیپ پالیز، نهال گردو ژنوتیپ فرنور، نهال گردو ژنوتیپ برتر، نهال گردو کانادایی و نهال گردو چندلر هستند، از بهترین ارقام گردو برای مناطق معتدله می­توان نهال گردو تویسرکان اشاره کرد البته لازم به ذکر است که ارقام گردو سردسیری را می­توانید در مناطق معتدل نیز بکارید و مشکلی برای خرید نهال گردو در این مناطق وجود ندارد.

بهترین رقم گردو برای مناطق گرمسیری البته بستگی به میزان گرما در این مناطق دارد، در صورتی که در منطقه­ی معتدله­ای که سرمای زمستان دارد اما در تابستان هوا گرم است قصد کاشت درخت گردو دارید به شما نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ گرمسیری پیشنهاد می­شود اما برای مناطق گرمسیری جنوبی کشور که زمستان سرد و طولانی وجود ندارد تنها نهال گردو پکان مناسب خواهد بود.

نگهداری از درخت گردو

باغداری گردو با انتخاب نهال گردو و رعایت اصول کاشت آغاز می­شود و در ادامه با رعایت اصول نگهداری از درخت گردو در سال­های بعدی ادامه پیدا می­کند، در ادامه برخی از مهم­ترین اصول نگهداری از نهال گردو پس از کاشت را به شما آموزش می­دهیم.

  • آبیاری نهال گردو بعد از کاشت

اولین و مهم­ترین اصل نگهداری از نهال گردو، آبیاری نهال گردو بعد از کاشت است، نهال تازه کاشته شده به صورت منظم به آبیاری نیاز دارد اما در صورتی که نهال گردو را در پاییز به زمین اصلی منتقل کرده باشید و یا در زمانی که بارندگی نیز رخ دهد باید متناسب با میزان بارش دور و میزان آبیاری را تعیین کنید.

کاشت درخت گردو

در روزهای اول پس از کاشت ریشه­ی نهال باید مرطوب باند اما اینکه بدانید به چه حجم و یا دور آبیاری متناسب با شرایط آب و هوایی در منطقه­ی خود نیاز دارید نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی خواهد داشت که در صورتی که نهال را از مراکز فروش نهال گردو که به صورت معتبر فعالیت می­کنند و یا نهالستانه­ای معتبر تهیه کرده باشید مشاوره رایگان برای آبیاری نهال س از کاشت خواهید داشت.

به مرور با بزرگ­تر شدن نهال می­توانید دور و حجم آبیاری را نیز افزایش دهید که این تغییر در میزان و دور آبیاری نیز باید با نظارت کارشناسان و به تدریج البته با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی صورت بگیرد.

  • کود دهی نهال گردو تازه کاشت شده

کود دهی نهال گردو تاثیر بسیار زیادی بر میزان باردهی درخت گردو در سال­های آتی دارد، بهترین زمان کود دهی به نهال گردو در زمان کاشت خواهد بود، برای اینکه بدانید چه نوع کودی و به چه میزان مورد نیاز است پیش از کاشت باید با انجام یک آزمایش تجزیه­ی خاک از شرایط خاک اطلاع کسب کرده و و بر اساس کمبود عناصر خاک باغ خود کود مناسب را در زمان کاشت مورد استفاده قرار دهید، در صورتی که در زمان کاشت کود دهی انجام شده باشد تا زمان شروع باردهی نیازی به کود دهی نخواهید داشت.

  • هرس نهال گردو تازه کاشته شده

یکی دیگر از مراقبت­های ضروری نهال گردو پس از کاشت هرس نهال گردو تازه کاشت شده است، هرس نهال گردو در زمان کاشت باید به صورت هرس سربرداری انجام شود، هرس سربرداری نه تنها رشد رویشی نهال را تسریع می­کند بلکه به فرم دهی شاخه­های گردو در سال­های بعد نیز کمک خواهد کردو و از طرفی به زود بازده شدن نهال گردو نیز کمک می­کند، بنابراین با توجه به رقم گردو پس از دریافت مشاوره نوع و میزان هرس را تعیین کرده و طبق برنامه از پیش تعیین شده هرس درختان را انجام دهید، توجه داشته باشید که در زمان کاشت نهال گردو و یا پس از آن شاخه­های بیمار، آفت زده و آسیب دیده نیز باید بدون توجه به سربرداری هرس و حذف شوند.

بیشتر بخوانید: گردو برای مناطق معتدل

  • افزایش باردهی درخت گردو

برای اینکه بدانید برای افزایش باردهی درخت گردو چه کارهایی باید انجام دهید باید به عواملی توجه کنید که بی توجهی به آنها می­تواند سبب کاهش باردهی و البته کاهش کیفیت باردهی درختان گردو شود، در ادامه مهم­ترین مواردی که توجه به آنها می­تواند منجر به افزایش کمی و کیفی باردهی درخت گردو شود را به شما آموزش خواهیم داد.

  • آبیاری درخت گردو

آبیاری درخت گردو پس از شروع باردهی درختان در میزان و کیفیت باردهی بسیار موثر است، نظم در حجم و دور آبیاری سبب افزایش فشار آوندی شده و همین مورد سبب جلوگیری از خسارت آفات و بیماری­های گیاهی نیز می­شود، در واقع یکی از اصول مهم باغداری که در زمان ابتلا درختان گردو به آفت و یا بیماری توصیه می­شود رعایت نظم در آبیاری درختان گردو است.

بهترین روش آبیاری درختان گردو سیستم آبیاری تحت فشار است، این سیستم آبیاری مانع از انتشار آفات و بیماری­های خاکزاد می­شود، از رشد علف­های هرز جلوگیری کرده و در مدیریت بهینه­ی منابع آبی به باغداران کمک خواهد کرد، در صورتی که امکان استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار ندارید بهتر است از سیستم آبیاری سطحی با طراحی حوضچه­ای استفاده کنید تا با جدا سازی آبیاری درختان از هم دست کم مانع از انتشار آفات و بیماری­های خاکزاد شوید.

کاشت درخت گردو

  • کود دهی درخت گردو

کود دهی درخت گردو یکی دیگر از مهم­ترین اصول باغبانی است که به افزایش رشد و باردهی درختان گردو کمک خواهد کرد، در واقع زمانی که صحبت از افزایش باردهی به میان می­آید اولین کاری که به ذهن باغداران می­رسد کود دهی است، کود دهی درخت گردو باید به صورت اصولی انجام شود در غیر این صورت استفاده­ی بیش از اندازه از برخی از عناصر می­تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

برای کود دهی مطابق با نیاز درختان باید در تابستان از برگ درختان گردو نمونه گرفته و با انجام آزمایش تجزیه­ی برگ کمبودهای درختان خود را تشخیص دهید، برنامه­ی کودی در تابستان و همچنین در فصول بهار و زمستان باید با توجه نتیجه­ی آزمایش تجزیه­ی خاک و برگ تعیین شود.

  • آفات و بیماری های درخت گردو

آفات و بیماری های درخت گردو یکی از مهم­ترین دلایل کاهش کمی و کیفیت محصول درختان گردو است، برای این که بتوانید آفات و بیماری­های گیاهی را به خوبی در باغ خود کنترل کنید در درجه­ی اول باید ارقام مقاوم را در باغ خود کاشته باشید، پس از کاشت درختان گردو باید برنامه­ی پایش منظم را در باغ پیاده کنید، در باغ به صورت برنامه ریزی شده و مستمر پایش دقیق انجام داده و هر گونه خارج شدن درختان از حالت طبیعی، زرد شدن و ریزش برگ­ها و یا کاهش و یا متوقف شدن رشد را بررسی کنید.

شناسایی دقیق آفت و یا بیماری مهم­ترین اقدام برای کنترل آنها است، سم پاشی بی رویه بدون تشخیص درست نوع آفت و یا بیماری نه تنها به کنترل آنها در باغ کمکی نمی­کند بلکه سبب مقاومت آفات به سم شده و شما را در آینده با طغیان آفات و بیماری­ها رو به رو می­کند.

برای تشخیص دقیق آفت و یا بیماری بهتر است از متخصصان گیاهپزشک کمک بگیرید، در صورت نیاز آزمایشات لازم را انجام دهید و پس از تعیین نوع آفت و یا بیماری نیز برنامه­ی درست مدیریت آفت را در باغ پیاده کنید.

جمع بندی

علاوه بر موارد عنوان شده در راستای احداث موفقیت آمیز باغ تجاری گردو یک مورد بسیار مهم دیگر وجود دارد که می­تواند بر تمام موارد ذکر شده تاثیر بگذارد و آن هم انتخاب نهالستان معتبر برای خرید نهال گردو است، در صورتی که از یک نهالستان معتبر نهال مورد نظر خود را تهیه کرده باشید نه تنها از قیمت نهال گردو آسوده خاطر هستید بلکه از سلامت و اصالت نهال نیز اطمینان داشته و کمتر با مشکل کنترل افات و بیماریها مواجه می­شوید و از طرفی دریافت مشاوره­ی رایگان در تمامی مراحل احداث باغ و باغداری می­تواند به شما کمک بسیار بزرگی کند.

مقالات مرتبط
نظرات کابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال