مضرات گردو برای کبد چرب: [روش درمان کبد چرب با گردو]

 مضرات گردو برای کبد چرب: [روش درمان کبد چرب با گردو]

کبد چرب به وضعیتی اطلاق می‌شود که مقدار چربی موجود در کبد به طور غیرطبیعی افزایش یابد، این وضعیت معمولاً به دلیل عواملی مانند مصرف بیش از حد الکل، چاقی، دیابت، مصرف برخی داروها، نشاسته‌های روغنی و غذاهای با کمبود مواد مغذی ایجاد می‌شود، البته در برخی موارد، علت دقیق بروز کبد چرب مشخص نیست و عامل اصلی آن را ژنتیکی می‌دانند، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا به بررسی بیماری کبد چرب پرداخته و اطلاعاتی در مورد مضرات گردو برای کبد چرب ارائه دهیم، در واقع در این موانع می‌خواهیم بدانیم گردو برای کبد چرب فایده دارد یا مضر است؟

انواع کبد چرب

وجود چربی در کبد می‌تواند به مشکلات جدی سلامتی منجر شود و باعث تشدید بیماری‌های کبدی مانند نفروزی چربی‌ای (نفروز کبدی) و سیروز شود، مراقبت از سلامتی کبد و و جلوگیری از بیماری آن کمک زیادی به شادی و نشاطی شما خواهد کرد، کبد چرب و انواع آن در دو گرید خود را نشان می‌دهد.

در صورت بروز علائمی مانند درد شکم، تنگی نفس، خستگی مداوم و تغییرات پوست و تشخیص کبد چرب توسط پزشک، باید تدابیر لازم جهت بهبود وضعیت کبد اتخاذ شود، همانطور که گفتیم کبد چرب نامی است که برای بیان تجمع چربی در سلول‌های کبد استفاده شده و باعث اختلال در عملکرد طبیعی کبد می‌شود؛ انواع کبد چرب را می توان در دو دسته تقسیم نمود:

 • کبد چرب غیرالکلیک (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease – NAFLD) یا کبد چرب گرید ۲، NAFLD نماینده‌‌ی نسل جدید بیماری‌های متابولیک است که به دلیل افزایش بیماران چاق و فشار خون بالا مورد توجه قرار گرفته است.
 • کبد چرب الکلیک (Alcoholic Fatty Liver Disease – AFLD) یا گرید دو، در این نوع، تجمع چربی در کبد ناشی از مصرف الکل در سطوح مضر است. درمان نشدن کبد چرب گرید ۱ باعث سفت شدن بافت کبد (سیروز کبد) و عفونت‌های کبدی منجر شود.

فایده گردو برای انواع کبد چرب

علائم خطرناک کبد چرب

بخاطر شایع بودن بیماری کبد چرب، بهتر است با علائم ظاهری این بیماری آشنایی بیشتری داشته باشید، البته توصیه می‌کنیم چکاب دوره ای برای تشخیص کبد چرب را به هیچ عنوان فراموش نکنید، علائم خطرناک کبد چرب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. تورم شکمی: یکی از علائم اصلی کبد چرب، افزایش اندازه شکم است؛ به‌طور خاص، در منطقه معده و در اطراف شکم تورم و تحریک منجر به تنش می‌شود.
 2. زردی پوست: به دلیل کاهش قابل توجه عملکرد کبد، زردی صورت و سیاهی چشم به راحتی قابل تشخیص است، ترشح بیش از حد روغن از پوست (انزال پوست)، این علائم به علت نامتعادل بودن صفرا در بدن بروز می کند.
 3.  لکه‌ها و خستگی در پوست: ممکن است در افراد مبتلا به کبد چرب، لکه‌های تیره‌ای روی پوست ظاهر شود، پوست خشک یا خسته به نظر برسد.
 4. شکوفه‌های چرب: اگر چربی در کبد زیاد شود، ممکن است سلول‌های چرب در دیواره کبد شکوفه بزنند که این به‌طور قابل مشاهده‌ای در آزمایش‌های تصویربرداری نظیر سونوگرافی کبد قابل مشاهده است.
 5.  درد شکمی: ممکن است در برخی از افراد مبتلا به کبد چرب، درد یا ناراحتی در ناحیه معده و کبد حس شود.
 6.  کاهش وزن: به دلیل کاهش عملکرد کبد در متابولیسم چربی‌ها، کاهش وزن در افراد مبتلا به کبد چرب رخ می‌دهد.
 7. خستگی و تپش قلب: از دیگر علائم خطرناک کبد چرب باید به بیماری قلبی اشاره کرد، در برخی موارد، افزایش چربی در کبد  منجر به ناراحتی قلبی و در نتیجه تپش قلب و خستگی می‌شود.
 8. نشانه‌های جوانکاری زودرس: چربی در کبد ممکن است باعث شل شدن پوست، ظاهر چین و چروک و پوست نازک‌تر شودکه نشانه‌های پیری زودرس را به همراه داشته باشد.
 9. علائم گوارشی: ممکن است علائم گوارشی مانند سوء هاضمه، نفخ، یبوست یا اسهال در افراد مبتلا به کبد چرب مشاهده شود.

اگر از علائم خطرناک کبد چرب دو تا سه عدد را مشاهده کردید برای تشخیص کبد چرب  توصیه می‌شود به پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید.

علل کبد چرب چیست؟

چربی کبد یا کبد چرب به وضعیتی گفته می‌شود که چربی به طور غیرطبیعی در سلول‌های کبدی تجمع می‌کند.  اگر شما هم کنکحاو هستید بدانید علل کبد چرب چیست؟  عواملی که در ادامه این مطلب آورده شده اند، از علل کبد چرب هستند.

 • چاقی و بیماری‌های متابولیک

افزایش وزن، چاقی و بیماری های متابولیک مقدار بالای چربی در بدن را افزایش داده و باعث افزایش کبد چرب می‌شود، همچنین بیماری‌های متابولیک مانند دیابت نوع 2، هیپرتری‌گلیسریدمی، سندرم متابولیک و لکوآشته، احتمال ابتلا به کبد چرب را افزایش می‌دهند.

 • مصرف الکل:

مصرف الکل به طور مداوم و طولانی مدت باعث تجمع چربی در کبد شده و باعق التهاب و تجمع چربی در این عضو شده و الکلیته کبدی ایجاد می‌کند.

 • بیماری‌های ویروسی:

برخی از بیماری های ویروسی و عفونت‌ها مانند عفونت با ویروس هپاتیت C و B می‌توانند باعث آسیب به سلول‌های کبد و تجمع چربی در آنها شوند.

 • داروها و مواد سمی:

از دیگر علل کبد چرب باید به مصرف برخی از داروها مانند استامینوفن (تایلنول) اشاره کرد که باعث ایجاد آسیب به کبد و رشد چربی در آن می‌شود، همچنین مصرف طولانی مدت برخی از مواد سمی مانند سیکلوفسفامید می‌تواند به کبد چرب منجر شود. بنابراین بهتر است هنگام مصرف داروها و مواد سمی کمی بیشتر احتیاط کنید.

 • اختلالات متابولیک و هورمونی:

برخی از اختلالات متابولیک و هورمونی مانند نقص بروتئین سیروم، بیماری ویلسون، هموکروماتوز و هیپوتیروئیدی باعث کبد چرب می‌شوند.

 • تغذیه ناسالم:

مصرف مقدار زیادی مواد غذایی با چربی اشباع شده و قند ساده، نوشیدنی‌های نامناسب و افزایش دریافت کالری می‌تواند باعث تجمع چربی در کبد شود. تغذیه ناسالم کلید ورود اکثر بیماری ها به بدن است.

 • عوامل ژنتیک:

برخی از موارد کبد چرب به واسطه عوامل ژنتیکی و وراثتی ایجاد می‌شوند، ژن‌های معیوب از پدران و مادران ما به ارث رسیده و این بیماری را به یک بیماری خانوادگی تبدیل می‌کند، علل کبد چرب همیشه به خاطر روش زندگی غیر استاندارد نیست!

مهم است بدانید کبد چرب در مراحل ابتدایی صورت گرفته و در صورت عدم درمان و تغییر سبک زندگی، می‌تواند به التهاب کبد چرب و در نهایت تلف سلول‌های کبد و سیروز کبد منجر شود، تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری به غر مبتلا کمک می‌کند عوارض جدی را برطرف سازد.

علل ایجاد کبد چرب و گردو

مضرات گردو برای کبد چرب

صحبت درباره‌ی مضر بودن گردو برای کبد چرب بسیار عمومی نیست و وابسته به میزان مصرف و وضعیت سلامتی هر فرد دارد، کردو حاوی چربی‌های نیمه‌ غیراشباع بوده و مصرف بیش از حد آن موجب افزایش میزان چربی در کبد می‌شود، البته مضرات گردو برای کبد چرب هنوز ثابت نشده است.

چون میوه تازه و مرغوب گردو از خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامتی دارایی است و ممکن است در کنترل و درمان بیماری کبد چرب نیز مفید باشد. بیماری کبد چرب در حقیقت انباشت چربی در سلول‌های کبد بوده و منجر به آسیب و التهاب کبد می‌شود.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف گردو تا حدودی عوارض بیماری کبد چرب را کاهش می‌دهد، گردو دارای اسیدهای چرب بالقوه اشباع نشده و غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است که به بهبود سلامتی کبد کمک می‌کند. این اسیدهای چرب موجود در گردو باعث کنترل روند التهابی مرتبط با بیماری کبد چرب شده و نشانه‌های مربوط به بیماری را کاهش می‌دهند.

گردو دارای خاصیت قدرت‌بخشی آنتی‌اکسیدانی بوده و می‌تواند در جلوگیری از تخریب سلولی کبد ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کند؛ این خاصیت به بهبود و قوی‌تر شدن سیستم ایمنی بدن و در نتیجه کاهش التهاب در کبد کمک می‌کند.

در واقع مضرات گردو برای کبد چرب ثابت نشده است، چون گردو دارای ویتامین‌های مهمی مانند ویتامین E و ویتامین C است که برای سلامتی کبد ضروری هستند. ویتامین E به عنوان یک آنتی‌اکسیدان می‌تواند در مقابله با استرس اکسیداتیو و التهاب کبدی مؤثر بوده و  ویتامین C نیز به عملکرد بهتر کبد کمک کرده و از افزایش چربی در کبد جلوگیری می‌کند.

با این حال، قبل از استفاده از گردو برای درمان بیماری کبد چرب، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید، گردو به تنهایی به عنوان تنها روش درمانی برای بیماری کبد چرب نبوده و همراه با تغذیه متنوع و سالم و سایر روش‌های درمانی باید در نظر گرفت.

باید خاطرنشان شویم که میوه گردوی ارگانیک و مرغوب چنین تاثیر مثبتی بر روی درمان بیماری کبد چرب دارد، گردوهای تراریخته که اصلاحات ژنتیکی شده‌اند نه تنها برای درمان کبد چرب مفید نیستند بلکه باعث ایجاد ناهماهنگی در عملکرد بدن نیز می‌شوند، از این رو ما خرید گردوهای ایرانی تولید کشاورزان داخلی را به شما توصیه می‌کنیم چون این کشاورزان با خرید نهال گردو از نهالستان‌های داخلی هیچ میوه تراریخته تولید و به بازار عرضه نمی‌کنند.

درمان کبد چرب با گردو

همانطور که اشاره کردیم یکی از شایع ‌ترین بیماری‌های قرن که حتی گریبان‌گیر جوانان کم سال نیز بوده کبد چرب است، برای درمان کبد چرب با گردو و روش‌های خانگی توصیه می‌کنیم ابتدا با این قسمت از بدن به خوبی آشنا شوید، کبد یا همان جگر سیاه وظیفه دارد تا غذاهای مصرف شده روزانه را به مواد مغذی و ترکیبات شیمیایی تبدیل کند که بدن به راحتی از آنها استفاده کند، از این رو نقش بسزایی در سلامت و رشد بدن ایفا می‌کند.

چون وظیفه اصلی کبد، تامین انرژی مورد نیاز سلول در قسمت‌های مختلف بدن است، در ضمن کبد به عنوان یک اسفنج عمل کرده تمامی سموم و مواد زائد را به خود جذب کرده و انتشار آن به قسمت‌های مختلف بدن جلوگیری می‌کند، طبق بررسی‌های انجام شده وزن کبد در یک انسان معمولی یک و نیم کیلوگرم است.

زندگی غیر اصولی و بدون تحرک استفاده از فست فودها غذاهای تراریخته استعمال دخانیات و مصرف الکل باعث تداخل در عملکرد کبد می‌شود، مرحله اول کبد چرب غیر الکلی، افراد بیمار با تغییر استایل زندگی خود می‌توانند این بیماری را درمان کنم یکی از بهترین پیشنهادات درمان کبد چرب با گردو و دیگر مواد مغذی مانند ماهی سالمون است که دارای اسیدهای آمینه‌های غیر اشباع و امگا ۳ هستند.

البته نباید فراموش کنید گردو علاوه بر امگا ۳ حاوی امگا ۶ نیز بوده و از آنتی اکسیدان‌های معروف آن باید به پلی فنون اشاره کرد، مصرف میوه گردوی سالم و مرغوب تولید شده توسط کشاورزان ایرانی باعث می‌شود تا آمونیاک و دیگر سموم موجود در بدن را از بین برده همچنین در برابر رادیکال‌های آزاد شده بدن مقاومت بالایی از خود نشان دهند.

 1. در طب سنتی گردو طبع گرمی دارد و مانع از سردی بدن و صدمه به کبد و دیگر اعضای بدن می‌شود.
 2. از اسید آمینه‌های معروف گردو باید به اسید آمینه آرژنین اشاره کرد که برای حفظ سلامت و دفع سموم کبد کمک زیادی می‌کند.
 3. از دلایل افزایش چربی در کبد چاقی و اضافه وزن است، درمان کبد چرب با گردو به خاطر وجود ویتامین e است که مانع از تجمع کلسترول‌های منفی در بدن و اضافه وزن می‌شود.
 4. از مراحل کبد چرب می‌توان به سیروز کبد اشاره کرد که نباید اجازه پیشروی بیشتر به آن داد، پلی فنول‌هایی که در مغز گردو وجود داشته و نام آن را با گالاکتوز آمین و تتراکلرید کربن می‌شناسیم، ارتقا سیستم دفاعی بدن کمک کرده باعث سلامت کبد می‌شود.
 5. گلوتاتیون و امگا ۳ موجود در میوه گردوی مرغوب و با کیفیت همانند توری عمل کرده و وظیفه سم زدایی را بر عهده دارند.

درمان کبد چرب با گردو

در کل داشتن یک زندگی سالم به همراه مصرف گردو کمک زیادی به تغییر برنامه غذایی شما خواهد کرد، البته فراموش نکنید یکی از علل اصلی کبد چرب استفاده از غذاهای فرآوری شده و تراریخته است، خوشبختانه در کشور ما میوه گردو کاملاً ارگانیک توسط کشاورزان داخلی تولید می‌شود، تکثیر و فروش نهال گردو توسط مراکز و نهالستان‌های معتبر انجام شده و هیچ تغییرات ژنتیکی در آنها ایجاد نمی‌شود.

کلام آخر

با اینکه ما مصرف میوه گردو را برای درمان کبد چرب توصیه می‌کنیم فراموش نکنید که به خاطر کالری این محصول استفاده بیشتر از دو عدد در روز باعث اضافه وزن شده و مشکلات جدیدی برای شما ایجاد خواهد کرد، از نظر متخصصین سریع‌ترین درمان برای کبد چرب شامل موارد زیر است:

 • کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل
 • کنترل میزان قند و چربی خون
 • مصرف غذاهای ارگانیک و غیر تراریخته

خرید نهال گردو توسط کشاورزان و تولید میوه گردو طبیعی و ارگانیک کمک زیادی به بیماران می‌کنند، حتی شما خودتان با خرید نهال گردو و کاشت آن در حیاط یا باغ خود می‌توانید از ارگانیک بودن میوه تولیدی اطمینان خاطر داشته و بدون دغدغه آنها را مصرف کنید، برای تهیه یک نحوه با کیفیت به نهالستان‌های معتبر سراسر کشور مراجعه کنید که آماده پاسخگویی به سوالات شما باشند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال