خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو پاکوتاه

 نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

میخواهیم درباره گونه‌ای از نهال گردو صحبت کنیم که قد آنها کوتاه میباشد یا به اصطلاح پایه کوتاه نامیده میشوند و به صورت جانبی یا خوشه ای بسته به نوعشان میوه میدهند. این نهال ها انواع گوناگونی دارند، از انواع ارقام نهال گردو پا کوتاه میتوان به، نهال گردو خوشه ای پاکوتاه اسرائیلی، نهال گردو پیوندی پایه کوتاه آپومیکس و… اشاره کرد.

در مجموعه نهالستان پالیز گردو درباره‌ی خصوصیات و مشخصات نهال گردو پاکوتاه نکات مهمی را مطرح خواهیم کرد. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص اطلاع از نهال مناسب برای موقعیت جغرافیایی خود میتوانید با نهالستان پالیز گردو تماس بگیرید.

مشخصات نهال گردو پا کوتاه

ریشه‌های نهال گردو خوشه ای پا کوتاه عریض و گسترده میباشد و به خاکی تقریبا با عمق 1.2 تا 2 متر نیاز دارد؛ همچنین اگر خاک از نوع لومی باشد در رشد بهتر نهال بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نهال گردو خوشه ای پا کوتاه میتواند در اکثر مناطق میوه بدهد اما گفته میشود که نسبت به سرما و گرمای شدید حساس و آسیب پذیر می‌باشد.

نهال گردو پیوندی پایه کوتاه و همچنین نهال گردو خوشه ای پا کوتاه در طول زمستان قادر است تا دمای منفی 11 درجه را تحمل کند؛ اما در هنگام رشد و باردهی حتی دمای 2 و 3 درجه محیط به نهال آسیب جدی وارد میکند. همچنین دمای بالاتر از 38 درجه در فصل تابستان نیز به نهال آسیب میرساند.

خصوصیات نهال گردو پا کوتاه

یکی از خصوصیات کلی نهال گردو خوشه ای پا کوتاه این است که برخی از این نهال ها به صورت جانبی و برخی دیگر به صورت خوشه ای میوه میدهند، که در هر خوشه تقریبا 10 تا 15 عدد گردو دیده میشود.

نهال گردو پر بار نژاد کوتاه عموما زود گل است، به همین علت این نهال مقاومت کمی در برابر سرمای بهاره دارد و متاسفانه دچار سرمازدگی میشود؛ همچنین به باغداران پیشنهاد میشود که در سال‌های اولیه کاشت نهال، در فصل زمستان و هنگام سرما، درختان را بپوشانند.

همچنین ناگفته نماند که هوای خنک در هنگام رشد نهال گردو خوشه ای پا کوتاه به درختان آسیب میرساند و علاوه بر به تاخیر انداختن برداشت، موجب کاهش محصول نیز میشود.

نهال گردو خوشه ای پا کوتاه، در برخی مناطق کشور ایران به قوداقوز نیز شناخته میشود؛ کلمه قوداقوز یک کلمه ترکی میباشد و به معنای “کوتاه مدت” است و علت اینکه چرا به این نهال ها این کلمه نسبت داده شده این است که نهال گردو خوشه ای پا کوتاه زود گل میباشد و همچنین در مدت کوتاهی باردهی بسیار بالایی دارد.

فاصله کاشت نهال گردو پا کوتاه

حداقل فاصله کاشت بین نهال گردو خوشه ای پا کوتاه در نهالستان  4 در 6 است و حداکثر این فاصله 6 در 6 میباشد. در مجموعه نهالستان پالیز گردو بارها این نکته را گفته‌ایم که این فاصله بسیار مهم است و با درصد باردهی نهال رابطه‌ی مستقیم دارد.

کشور سازنده نهال گردو پاکوتاه

گفته میشود نهال گردو پربار نژاد کوتاه برای اولین بار در اطراف شهر کرج کشور ایران دیده شده است؛ و این خود نشانگر ایرانی الاصل بودن این نهال است.

درصد چربی

درصد چربی نهال گردو پاکوتاه، نسبتا مانند سایر گردوهاست و این چربی از جمله چربی های مفید برای بدن انسان است که از دل طبیعت بدست می‌آید.

شکل گردو

شکل میوه انواع ارقام گردو پا کوتاه تقریبا شبیه به هم است و درشت و گرد میباشند. برخلاف دیگر نهال های خوشه ای که میوه‌های ریز میدهند؛ در نهال گردو پربار نژاد کوتاه با اینکه میوه‌ها به صورت خوشه ای در درخت دیده میشوند اما اندازه آن‌ها درشت میباشد.

ضخامت پوست چوبی

ضخامت پوست چوبی میوه نهال گردو خوشه ای پا کوتاه، تقریبا مانند نهال گردو خوشه ای انگوری است و پوست چوبی آن نازک و دارای سطح صاف میباشد.

حداکثر ارتفاع درخت گردو پا کوتاه

حداکثر ارتفاع این نهال های کوتاه قامت 5 متر میباشد. البته ارتفاع درخت یا نهال گردو، در بحث باردهی همه چیز نیست و همچنان مراقبت و نگهداری از این نهال میتواند نرخ باردهی این محصول را افزایش دهد.

تحمل خشکی

گفته میشود که آبیاری منظم این نوع از درختان در مناطق خشک امر مهمی است، و مانند همه درختان گردو، درخت گردو پا کوتاه هم طاقت خشکی بیش از اندازه را ندارد.

نیاز سرمایی نهال گردو پاکوتاه

انواع ارقام نهال گردو پا کوتاه برای بیدار شدن جوانه‌های خود در فصول پاییز و زمستان نیاز به 700 الی 1500 ساعت سرمای زیر 7 درجه دارند؛ به تاخیر افتادن این سرما باغداران را نگران میکند؛ چراکه محصول نهال به شدت کاهش میابد.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز سفید رنگ میوه نهال گردو خوشه ای پا کوتاه مثل میوه‌ی نهال گردو فرنور به آسودگی از پوست چوبی اش جدا میشود.

عمر اقتصادی نهال گردو پا کوتاه

خوب است بدانید که عمر اقتصادی نهال گردو اسرائیلی پا کوتاه در حدود 80 سال تخمین زده شده است. البته افزایش عمر و بهره وری از نهال گردو با رعایت نکات پرورش نهال صورت میگیرد و نهالستان پالیز گردو مفتخر است که این نکات را بصورت رایگان به مشتریان خود، آموزش میدهد.

رنگ مغز گردو

رنگ مغز نوع اسرائیلی نهال گردو خوشه ای پا کوتاه به رنگ سفید دیده شده است. خوب است بدانید که رنگ پوست چوبی آنها نیز به رنگ خاکی است.

وزن گردو

در بحث وزن گردوی این نهال باید بگوییم؛ به طور متوسط وزن هر میوه نهال گردو خوشه ای پا کوتاه همراه با پوست چوبی آن حدود 11 گرم میباشد، اما مغز خود میوه در حدود 5.4 گرم است. همچنین درصد مغز میوه 48 درصد است.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع مناسب برای کاشت نوع اسرائیلی نهال گردو خوشه ای پا کوتاه 500 الی 1500 متر از سطح دریا است.

مقاومت در برابر آفت

انواع ارقام گردو پا کوتاه در سال‌های اول باردهی، در برابر انواع آفات و بیماری‌های درخت گردو مقاومت بالایی دارند اما با گذشت زمان و بیشتر شدن سن، این نهال ها دچار آفت میشوند؛ که البته با سمپاشی به موقع و مراقبت منظم، این موضوع قابل حل است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

هر نهال گردو خوشه ای پا کوتاه بعد از رسیدن به سن بلوغ سالانه حدود 22 کیلوگرم محصول میدهد. به طور کلی میزان باردهی درخت گردو پا کوتاه، حدودا 6 تن در هر هکتار است.

شروع به محصول دهی نهال گردو پا کوتاه

نهال گردو خوشه ای پا کوتاه به طور متوسط از 2 سالگی شروع به باردهی میکند؛ بهتر است بدانید که زمان مناسب برای برداشت محصول این نهال اوایل شهریور است.

قدرت رشد درخت گردو پا کوتاه

قدرت رشد نهال گردو خوشه ای پا کوتاه متوسط ارزیابی شده است و با رسیدگی منظم میتوان رشد این نهال را نیز بهبود بخشید.

رقم گرده افشان

نهال گردو خوشه ای پا کوتاه عموما نیازی به درخت گرده افشان ندارد؛ چراکه فاصله زمانی گرده افشانی گل نر و گرده افشانی گل ماده کم است.

میزان آبیاری نهال گردو پا کوتاه

میزان باردهی درخت گردو پا کوتاه به طور مستقیم وابسته به میزان آبیاری این درختان است. در نهالستانی که انواع ارقام گردو پا کوتاه کشت میشود باید 1000 تا 7000 متر مکعب در هر هکتار و در بازه زمانی 7 الی 10 روز بر سایه انداز آبیاری صورت گیرد. هر نهال گردو خوشه ای پا کوتاه نیاز دارد که 760 میلی متر آب باران نیز دریافت کند.

قیمت نهال گردو پاکوتاه

برای خرید نهال گردو پا کوتاه با قیمت ارزان و کیفیت مناسب، باید به یک نهالستان مطمئن مراجعه کنید تا ضمن اطمینان از مرغوبیت نهال، قیمت مناسب آن، تجارت شما را پرسودتر کند؛ نهالستان پالیز گردو بمدیریت مهندس سعید قاسمی، فروش نهال گردو پاکوتاه و انواع نهال گردو از جمله؛ نهال گردو تویسرکان، نهال گردوی بوانات، نهال گردو ژنوتیپ برترو… را با قیمت مناسب و کیفیت خوب بر عهده دارد.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو پاکوتاه