تشخیص نهال گردو فرنور ( راهتمای صفر تا 100)

تشخیص نهال گردو فرنور ( راهتمای صفر تا 100)

اگر می‌خواهید در بین چندین درخت نهال گردو فرنور را تشخیص دهید، ابتدا بدانید روش تشخیص نهال گردو فرنور چگونه است؟ در مرحله اول شکل برگ‌های آن را در نظر بگیرید، برگ های گرد و کوچکی که به صورت ته دنده های گرد یا قلمی رشد کرده به صورت متقابل در روی یکدیگر قرار می گیرند و مانند نوک یک قلم به نظر می رسند.

ساقه های نهال گردو فرنور معمولاً قهوه ای رنگ یا رنگ خاکستری تیره هستند؛ میوه این درخت در حدود 1-2 اینچ قطر داشته و دارای شکل گرد است، پوست میوه گردو فرنور فرانسوی سخت و ضخیم و رنگ پوست این میوه معمولاً قهوه ای تیره یا سبز-قهوه ای است؛ مغز گردو فرنور فرانسوی دارای رنگ سفید و بافت نرم بوده و طعمی غنی و نیمه شیرین دارد، مغز این میوه دارای طعم و عطر خاصی است که می‌تواند تلخ و شیرین باشد.

تشخیص نهال گردو فرنور

باردهی گردو فرنور

چون درخت گردو فرنور به دو روش بذری و پیوندی تکثیر می‌شود، میزان باردهی درخت گردو فرنور به روش بذری در هر هکتار بین ۳ تا ۴ تن خواهد بود، ولی میزان باردهی گردو فرنور بر پایه پیوندی اختصاصی پالیز در هر هکتار حداقل ۴/۵ تا  ۶/۵ تن میوه با کیفیت و صادراتی خواهد بود؛ باردهی درخت گردو فرنور تحت تأثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد.

 • شرایط محیطی کاشت نهال گردو

این شامل عواملی همچون نور، دما، رطوبت و هوازی است، درخت گردو فرنور نیاز به نور مناسب دارد تا بتواند فرآیند فتوسنتز را به بهترین شکل انجام دهد، در دماهای بین 20- درجه سانتیگراد بهترین رشد را و برای باردهی به رطوبت مناسب نیاز دارد، هوازی ضمن تأثیر بر تهویه درخت گردو، می‌تواند بر اثر خشکی هوا و بادهای قوی بر باردهی تأثیر بگذارد.

 • خاک برای درخت گردو فرنور

خاک برای رشد و باردهی درخت گردو بسیار مهم است، موانعی همچون خاک‌های سنگین و دارای رطوبت بالا بر رشد درخت و باردهی آن تأثیر منفی می‌گذارد، خاک‌هایی با دوام کم و دارای خاصیت زهکشی مناسب باعث رشد و توسعه سیستم ریشه درخت شده که در نتیجه منجر به باردهی بهتر می‌شود.

 • مدیریت اصولی و استاندارد باغ گردو فرنور

راهبرد‌های مدیریت مناسب، مانند میزان آبیاری، تغذیه و حشره‌کشی نیز بر باردهی درخت گردو فرنور تأثیر می‌گذارد، آبیاری به میزان مناسب و در تمام فصول سال و همچنین اعمال کودهای اصلاحی و کودهای خاص می‌تواند رشد و باردهی درخت گردو را افزایش دهد؛ مبارزه با آفات و بیماری‌ها نیز به حفظ سلامت درختان و افزایش باردهی کمک می‌کند.

 • بیماری‌ها و آفات درخت گردو

حضور بیماری‌ها و آفات می‌تواند به شدت بر رشد و باردهی درخت گردو تأثیرگذار باشد، حمله حشرات آلوده‌کننده به گیاه و یا ابتلا به بیماری‌های قارچی ضرر و خسارت جدی را به باردهی درخت گردو وارد می‌کند. بنابراین، مدیریت مناسب حشرات و بیماری‌ها نیز بر باردهی درخت گردو فرنور تاثیر می‌گذارد.

 

آیا گردو فرنور خود گرده افشان است

در پاسخ به سوال « آیا گردو فرنور خود گرده افشان است؟» باید بگوییم نهال گردوفرنور برای تولید میوه با کیفیت احتیاج به رقم گرده افشان دارد، بهترین رقم گرده افشان که همزمان با این درخت گلدهی خود را آغاز می‌کند نهال گردو فرنت است.

از نظر متخصصین نهالستان برای تاثیر بیشتر بهتر است در بین ۱۰ رقم نژاد فرنور حتماً یک نژاد فرنت کاشته شود در واقع ۱۰ درصد از نهال‌های کاشته شده در یک هکتار زمین مربوط به گرده افشان خواهد بود، وقتی در یک هکتار زمین ۲۸۰ هسته نهال گردو فرنور جای می‌گیرد ۲۸ اصله آن مربوط به رقم گرده افشان بوده و کشاورز باید ۲۵۲ اصله از رقم گردو فرنور و ۲۸ اصله نهال فرنت خریداری کند.

گرده افشانی درخت فرنور مهم است، گرده افشانی یک فرایندی است که در آن گرده ها از درختان نر به قسمت های زنبق گیاهان ماده منتقل شده و عملیات تلقیح انجام می‌شود، این تلقیح در صورتی که در یک درخت مرغوب مانند فرنور رخ دهد، باعث تولید میوه با کیفیت و ارزش غذایی بالا خواهد شد.

تشخیص گردو فرنور

این فرآیند تنوع ژنتیکی را بهبود بخشیده و به تنوع طعم، اندازه، رنگ، ماندگاری و کیفیت عمومی میوه گردو فرنور کمک کند.

به طور خلاصه، تلقیح توسط گرده افشانی به درختان گردو فرنور برای تولید میوه با کیفیت، ارزش افزوده و بهبود در برخی از ویژگی های میوه کمک می‌کند؛ این عمل فرایندی ضروری است که به گیاهان اجازه می دهد برای مقاومت در محیط های مختلف تنوع ژنتیکی را تجربه کنند.

فاصله کاشت درخت گردو فرنور

فاصله‌ای که برای کاشت درخت گردو فرنور پیوندی و اختصاصی پالیز در نظر گرفتند در زمین‌های مسطح و شرایط عادی باغداری تنها ۶ متر است، توجه کنید این فاصله امکان دور شدن و نزدیک شدن دارد ولی تا حد امکان فاصله استاندارد را رعایت کنید.

به طور مثال در زمین‌های شیبدار چون الگوی کاشت درختان به صورت تراس و الگوهای دیگر است، این فاصله کاهش پیدا کرده و از الگوی کاشت مستطیلی با ابعاد ۵ در ۶ یا از الگوی کاشت لوزی ۵ در ۵ استفاده می‌کنند، در مناطقی که زاویه تابش نور خورشید کند است برای نفوذ اشعه نور خورشید به تمامی شاخه‌های درخت گردو فاصله را کمی بیشتر از ۶ متر در نظر می‌گیرد.

هرس درخت گردو فرنور

هرس درخت گردو به منظور اصلاح و شکل دهی به ساختار درخت و افزایش عملکرد و تولید میوه انجام می‌شود، در زیر مراحل هرس درخت گردو فرنور را می‌توانید مطالعه کنید:

 1. ابتدا ابزارهای مناسبی مانند قیچی‌های ساده، قیچی‌های پرنده، قیچی‌های متمرکز و قیچی‌های قوسی را آماده کنید، همچنین، باید رعایت اصول ایمنی و استفاده از دستکش‌ها و عینک‌های محافظ را به یاد داشته باشید.
 2. بهتر است هرس را پس از پایان سرمای زمستانه و قبل از شروع رشد بهاره انجام دهید، در این زمان، درختان در حال استراحت هستند و آسیب‌های بریدگی سریعتر ترمیم می‌شود، همچنین، پیش از هرس باید از آبیاری بلند مدت خودداری کنید تا درختان کمی خشک شده و سریعتر ترمیم شوند.
 3. ابتدا شاخه‌های مرده، شکسته یا خراب را بریده و آن‌ها را از نزدیکی درخت فرنور دور کتید تا آلوده نشود.
 4. سپس به دسته‌های بزرگتر بروید و شاخه‌های قوی و قائم را حذف کنید، تا شاخه‌های میانی و درون شاخه‌ها پخش شود و نور بهتری به آن‌ها برسد؛ تاج درخت گردو فرنور به شکل چتری متناسب با مناسبت‌های هوا با شاخه‌های افقی تشکیل شود.
 5. شاخه‌های علفی بدون بار که تنها انرژی درخت را مصرف می‌کنند را شناسایی و آنها را حذف کنید.
 6. شاخه‌های بزرگتر که به چندین شاخه تقسیم شده‌اند را فراموش نکنید چون در سال‌های بعدی سنگین وزن شدن شاخه باعث شکستگی آن خواهد شد.
 7. طی فصول بعدی باید برخی از شاخه‌ها را ببرید تا فضای کافی برای رشد درخت و عبور نور فراهم شود. این کار می‌تواند به‌عنوان یک فرایند عادی و سالانه تکرار شود.

مواظب باشید که درختان فرنور را نباید بیش از حد هرس کنید درختانی که بیش از حد هرس شده‌اند، ممکن است کمترین میزان انرژی را برای رشد و تولید میوه داشته باشند.

تشخیص گردو فرنور

ارتفاع درخت گردو فرنور

نهال بذری و معمولی درخت گردو فرنور ۱۰ تا ۲۲ متر ارتفاع دارد و جزو ارقام نیمه پایه بلند محسوب می‌شود که فاصله کاشت آن ۷ متر از یکدیگر است و در یک هکتار زمین ۲۰۰ اصله نهال گردو فرنور بذری جای می‌گیرد، ولی ارتفاع نهال گردو فرنور پیوندی اختصاصی پالیز نهال جزو نهال‌های پایه کوتاه بوده و بر پایه پیوندی تکثیر می‌شود، این نهال در طول عمر خود تنها ۴ تا ۵ متر ارتفاع داشته و فاصله کاشت آن ۶ متر است.

بنابراین تعداد درختانی که در یک هکتار زمین جای می‌گیرند نزدیک به ۲۸۰ هسته نهال با کیفیت است که تاثیر بسزایی در باردهی آن دارد در بین کشاورزان ایرانی محبوب‌تر است، از دلایلی که نهال گردو فرنور پایه کوتاه و پیوندی در بین کشاورزان محبوب است عبارتند از:

 • رشد سریع: نهال‌های گردو پایه کوتاه در مقایسه با دیگر درختان میوه، رشد سریعتری دارند و در طی چند سال اولیه بعد از کاشت شروع به میوه‌دهی می‌کنند، این امر باعث می‌شود که کشاورزان سریعاً به سوددهی رسیده و درآمد خوبی را از تولید گردو به دست آورند.
 • محصول بازارپسند: گردو فرنور پیوندی محصولی خوش طعم و با ارزش غذایی بالا است که در بازار بسیار تقاضای زیادی دارد، به دلیل وجود پوست سنگی، در برابر حشرات مقاوم بوده قدرت انبارمانی بالایی داشته و در انواع کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پیشرفت فناوری: شیوه کاشت و مراقبت از نهال گردو پایه کوتاه با استفاده از تکنولوژی‌های نوین ساده‌تر و کم هزینه تر شده، این امر باعث می‌شود تا کشاورزان با مدیریت منابع آبی و خاکی مناسب، هزینه‌های کاشت و مراقبت را کاهش دهند و بهره‌وری بیشتری را از کاشت گردو ببرند.

به طور کلی، کشاورزان برای تولید محصولی با بازدهی و سوددهی بالا، نهال گردو فرنور پیوندی را می‌کنند؛ زیرا گردو فرنور با توجه به خصوصیات ذکر شده، از محصولاتی است که کشاورزان با کمترین هزینه و دغدغه نسبت به کشت و نگهداری آن، به سود خوبی دست پیدا می‌کنند.

قیمت نهال گردو فرنور

قیمت نهال گردو فرنور  در سایت خرید نهال برای خرید عمده ۱۲۰.۰۰۰ هزار تومان و قیمت نهال گردو فرنور پیوندی اختصاصی پالیز ۲۲۰.۰۰۰ هزار تومان است؛ شما می‌توانید با مراجعه به سایت با کارشناسان تماس گرفته و از تخفیفات و شرایط فروش نهال گردو ویژه این مرکز  آشنا شوید؛ از عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهال گردو باید به نوع و نژاد گردو اشاره کرد.

نهال‌های گردو به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و هر نوع ممکن است قیمت متفاوتی داشته باشد، گردوهای بومی یک منطقه قیمت کمتری نسبت به گردوهای وارداتی دارند، دلیل ارزان بودن نهال گردو فرنور به خاطر بومی‌سازی این نهال توسط مرکز معتبر است؛ دومین عامل سن نهال هست، نهال‌های جوان‌ و دو ساله گرانتر از نهال‌های پیرتر هستند.

البته عوامل دیگری مانند عرضه‌ و تقاضا، شرایط اقتصادی، میزان رقابت در بازار نیز بر قیمت نهال گردو فرنور تاثیرگذار هست، چون این گردوی فرانسوی یکی از گردوهای مورد پسند اکثر کشاورزان بوده، و میزان تقاضا برای خرید نهال گردو فرنور  مخصوصاً در اوایل فصل پاییز و اواخر فصل زمستان بیشتر است.

کلام آخر

درخت گردو فرنو یکی از رقم‌های اقتصادی و تجاری است که کشاورزان با خرید نهال گردو فرنور می‌توانند سرمایه اولیه خود را تضمین کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فروش نهال گردو فرنور به صورت مجازی و اینترنتی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال