مزایای احداث باغ سیب+ راهنمای صفر تا 100

مزایای احداث باغ سیب+ راهنمای صفر تا 100

هدف اکثر کشاورزان از احداث باغ میوه درآمدزایی است، باغ سیب می تواند منبع درآمد مستقل و طولانی مدت برای باغدار باشد، درآمد باغ سیب به اندازه‌ای زیاد است که شما حتی در مزارع کوچکتر نیز می‌توانید درختان سیب را کاشته و با مدیریت صحیح به درآمد مناسب برسید؛ باغ سیب در مقایسه با درختان دیگر، تناژ بالایی در هکتار باردهی داشته و می‌تواند به عنوان یک فرصت طلایی برای کشاورزانی با فضای کوچک و کم تجربه باشد.

از نظر کشاورزان مراقبت از باغ سیب نسبتاً آسان و کم هزینه است، همچنین باغدارانی که نمی‌خواهند خاک مزرعه آنها دچار فرسایش شود با خرید نهال سیب و کاشت آن باعث تثبیت خاک مزرعه می‌شوند، چون ریشه درختان سیب به عمق خاک نفوذ کرده باعث تثبیت خاک، جلوگیری از فرسايش خاک و افزایش حاصلخیزی خاک می‌شوند.

مزایای احداث باغ سیب

معرفی بهترین ارقام و نژاد های درخت سیب اصلاح شده و پیوندی در ایران

همانطور که قبلاً اشاره کردیم چهار فصل بودن کشور ایران باعث شده تا بهترین ارقام و نژاد درختان سیب جهان در این کشور یافت شود، نهالستان‌های معتبر با تکثیر و فروش نهال سیب پیوندی و اصلاح شده به کشاورزان کمک زیادی در احداث باغ تجاری و مدرن کرده‌اند، بهترین ارقام و نژادهای درخت سیب بومی کشور ایران باید به نهال سیب مشهد و نهال سیب کهنز تابستانی اشاره کرد، حداقل بیشتر از ۱۰ نژاد غیر بومی نیز در نهالستان‌ها عرضه می‌شود که می‌توان نهال سیب تو سرخ، نهال سیب دو رنگ فرانسه، نهال سیب شیشه‌ای و به دیگر نهال‌ها اشاره کرد.

مبحث دیگری که در خرید سیب وجود دارد آشنایی با نهال سیب اصلاح شده است، سیب اصلاح شده به سیبی اشاره دارد که با استفاده از تکنیک‌های بیولوژیکی و ژنتیکی تغییراتی در آن ایجاد شده است، این تغییرات ممکن است شامل بهبود صفات مانند طعم، ماندگاری، مقاومت در برابر آفات و بیماری‌های گیاهی و یا ویژگی‌های دیگر باشد، سیب اصلاح شده نتایجی از برنامه‌های تحقیقاتی و توسعه بیوتکنولوژی هست؛ البته توجه داشته باشید منظور از نهال سیب اصلاح شده نهال سیب جهش یافته نیست.

مهندسین کشاورزی با استفاده از علم و تکنولوژی گیاه پزشکی رشد بذری و پیوند نهال سیب را به گونه‌ای انجام می‌دهند که ریشه زایی و سرعت رشد نهال سیب تا چند برابر ارتقاء یافته، کیفیت و کمیت میوه دهی آن نیز تا حد زیادی افزایش می‌یابد، برای خرید نهال سیب پیوندی و اصلاح شده می‌توانید به سایت بزرگترین نهالستان شمال غرب کشور مراجعه کنید.

علت قیمت‌های متفاوت نهال سیب در بین نهالستانها چیست ؟

یکی از عوامل موثر در قیمت‌های متفاوت نهال سیب در بین نهالستان‌، نوع و ژنوتیپ هر نهال سیب است، برخی از نهالستان‌ها ممکن است نهال‌های با ژنوتیپ ویژه‌ای را تولید کنند که مزایای خاصی مانند مقاومت به بیماری‌ها، عملکرد بالا و یا مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی خاص را دارند، این نهال‌های با ژنوتیپ ویژه معمولاً قیمت بالاتری دارند.

عواملی دیگری مانند میزان تولید و عرضه نهال‌ها در بازار و توان رقابتی نهالستان‌ها نیز در تعیین قیمت‌ها تأثیرگذار بوده و فواصل جغرافیایی، هزینه‌های حمل و نقل و نرخ کارگری در مناطق مختلف نیز ممکن است تفاوت قیمت‌ها را توجیه کند، در نهایت، عواملی مانند شهرت و اعتبار تجاری نهالستان‌ها، کیفیت نهال‌ها و خدمات پس از فروش نیز باعث اختلاف قیمت نهال سیب است.

البته بهترین نهال سیب مربوط به نهال‌ بومی کشور ایران، نهال آمریکایی و نهال‌های فرانسوی است، طبق بررسی‌های انجام شده و آمار به دست آمده مشخص شده است که پرفروش‌ ترین نهال سیب در جهان مربوط به نهال سیب ایرانی، آمریکایی و فرانسوی است، شما برای خرید نهال سیب ایرانی، آمریکایی و فرانسوی می‌توانید به سایت تخصصی پالیز نهال مراجعه کرده و با کارشناسان آن در ارتباط باشید تا آنها به طور علمی شما را راهنمایی کنند.

مشخصات نهال سیب استاندارد

اولین مشخصه نهال سیب استاندارد لیبل داشتن آن است، نهال‌های شناسه‌دار از غربالگری وزارت جهاد کشاورزی عبور کرده در صورت استاندارد بودن لیبل و شناسه مورد نظر را دریافت می‌کنند، از دیگر ویژگی نهال سیب استاندارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نهال سیب استاندارد یک الی دو سال سن دارد.
 2. بین ریشه و طعنه نهال سیب توازن و تناسب وجود دارد.
 3. نهال سیب استاندارد تنها یک تنه عمود بوده و از چندین شاخه تشکیل نشده است.
 4. هیچگونه گره خوردگی خمیدگی در تنه سیب درخت استاندارد وجود ندارد.
 5. پوسته تنه نهال سیب استاندارد کاملاً شاداب بوده و هیچگونه پوسیدگی و یا زخم بر روی آن دیده نمی‌شود.

مزایای احداث باغ سیب

شایع ترین بیماری نهال سیب

یک کشاورز قبل از احداث باغ تجاری سیب باید شایع‌ترین بیماری نهال سیب را بشناسد، یکی از شایع ترین بیماری های نهال سیب، “سپتوریای برگ” (Apple leaf spot) است، این بیماری توسط قارچ Venturia inaequalis ایجاد می‌شود و باعث تشکیل لکه های قهوه ای روی برگ‌ها می‌شود، سپتوریای برگ می‌تواند به صورت جدی بر روی رشد و عملکرد نهال سیب تأثیر بگذارد، برای پیشگیری و کنترل این بیماری، معمولاً استفاده از سموم ضد قارچی و حذف برگ‌های آلوده توصیه می‌شود، بهتر است قبل از خرید نهال سیب اطلاعات کاملی در مورد آن به دست بیاورید.

در مورد بیماری های شایع درخت سیب در اینجا بیشتر بخوانید.

سود و درآمد هر درخت سیب به صورت تجاری چقدر است؟

یکی از فاکتورهای مهم در خرید نهال سیب سود و درآمد هر نژاد درخت سیب است، کشاورزان برای اطلاع دقیق از سود و درآمد هر درخت سیب به صورت تجاری بهتر است با کارشناسان نهالستان مشورت کرده و طرح توجیهی درخت سیب را ارائه دهند با این کار تمامی هزینه‌های مراقبت و نگهداری از نهال سیب و میزان درآمد آن بر اساس قیمت ارز سال محاسبه و در اختیار باغدار قرار داده می‌شود.

روشهای تکثیر نهال سیب (تفاوت سیب بذری و پیوندی)

در سال‌های گذشته فروش نهال سیب به صورت پیوندی افزایش یافته است، نهال سیب به روش‌های برزی قلمه و پیوندی تکثیر می‌شود ولی برای راه اندازی باغ تجاری و مدرن توصیه می‌شود تا نهال پیوندی را خریداری کنید، از آنجایی که اصل مهم باغ تجاری و مدرن بر پایه تراکم سازی بوده و نهال پیوندی جثه کوچکتری دارد، فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر گرفته‌اند تنها ۴ متر بوده و در هکتار زمین حداقل ۶۲۵ اصله نهال سیب جای می‌گیرد که باعث افزایش تناژ تولیدی نهال میوه سیب می‌شود.

در ضمن اکثر نهال‌های پیوندی دیرگل هستند، دیر گل بودن نژاد سیب برای مناطق کوهستانی، سردسیری و مناطق معتدل رو به سردسیره یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود، دلیل اصلی خسارات باغات سیب در مناطق سردسیری و معتدل رو به سردسیری به خاطر یخ زدگی شکوفه درختان در فروردین ماه است؛ در حالی که کشاورزان با خرید نهال سیب دیرگل می‌توانند از این خسارات و آسیب‌ها جلوگیری کنند، این درختان حداقل ۱۵ الی ۲۰ روز دیرتر از درختان دیگر شکوفه دهی خود را آغاز می‌کنند، در واقع با اتمام سرمای بهاره، شکوفه دهی درختان دیرگل سیب شروع می‌شود.

تفاوت در قیمت نهال‌های پیوندی با قیمت نهال بذری

مهم‌ترین فاکتور قیمت نهال سیب کیفیت آن است، مسلماً نهال سیب لیبل دار که با کارت گارانتی ارائه می‌شود گران‌تر از نهال سیب متفرقه خواهد بود، البته روش تکثیر نهال سیب نیز تاثیر بسزایی بر روی تعیین قیمت نهال سیب دارد، نهال سیب پیوندی و اصلاح شده به خاطر پروسه طولانی مدت و پرهزینه‌ای که دارد گرانتر از نهال سیب بذری است.

با ارقام نژادهای سیب زودبازده و دیربازده آشنا شوید

از دیگر مشخصه‌هایی که یک کشاورز بهتر است در خرید نهال سیب با آن توجه ویژه‌ای داشته باشد شناختن نهال سیب دیربازده و زود بازده است، نهال‌های سیب پیوندی جزو نهال‌های زودبازده شناخته می‌شوند، آنها در اولین و دومین سال کاشت باروری خود را آغاز می‌کند، تنها چند نژاد به خصوص هستند که در سومین سال کاشت شکوفه دهی‌شان آغاز می‌شود که عبارتند از:

 • نهال سیب رندرز آمریکایی در سومین سال کاشت
 • نهال سیب زرد فرانسه در سومین سال کاشت

همانطور که اشاره شد اکثر نهادهای سیب بازده در یک الی دو سال پس از کاشت شروع به میوه دهی می‌کنند، باغدارانی که می‌خواهند هرچه سریع‌تر باروری باغ آنها شروع شود حتماً به این مسئله توجه داشته و نهال سیب پیوندی را تهیه کنند:

 • نهال سیب استارکینگ فرانسه
 • نهال سیب دو رنگ فرانسه
 • نهال سیب مشهد
 • نهال سیب کهنز تابستانی
 • نهال سیب گلدن ورد زرد لبنانی
 • نهال سیب گلدن ورد قرمز لبنانی

از کاشت تا برداشت

اگر کشاورز در خرید نهال سیب دقت و توجه کافی را داشته باشد ولی با روش‌های نوین و جدید کاشت، داشت و برداشت نهال سیب آشنایی نداشته باشد باعث از بین رفتن سرمایه اولیه او و خسارات به مزرعه سیب خواهد شد در ادامه اصول کاشت داشت و برداشت نهال سیب را برای شما ارائه می‌دهیم.

مزایای احداث باغ سیب

 

برسی کاشت اصولی نهال سیب

یکی از شرایط اصلی کاشت نهال سیب آنالیز خاک است شما باید خاک حاصلخیز را برای نهال سیب فراهم کنید، برای داشتن خاک حاصلخیز میزان مواد آلی و ph همچنین شوری خاک را بررسی کنید در صورت غیر نرمال بودن خاک با استفاده از مواد مکمل عناصر موجود در خاک را بالانس کنید، در صورت مشاهده آفت و یا عامل بیماری زا در خاک با استفاده از مواد ضدعفونی کننده بستر باغ را کاملاً ضدعفونی و پاکسازی کنید، تجهیزات آبیاری نوین کمک زیادی به سلامت درختان سیب می‌کند بهترین روش برای آبیاری درختان، آبیاری قطره‌ای است.

 

نگهداری از درختان سیب

برای نگهداری و مراقبت از نهال سیب حتماً برنامه‌ریزی صحیحی برای سمپاشی، کودپاشی مخصوصاً هرس نهال سیب داشته باشید، برای آگاهی بیشتر در مورد شرایط داشت و نگهداری نهال سیب می‌توانیم از متخصصین نهالستان کمک بخواهید.

احداث باغ سیب به چه عواملی بستگی دارد؟

احداث باغ سیب به چند عامل بستگی دارد، برخی از عواملی که تأثیر زیادی در احداث باغ سیب دارند عبارتند از:

 1. برای احداث باغ سیب، مکانی مناسب با خاک حاصلخیز، دسترسی به آب و هوای مناسب و فضای کافی نیاز است.
 2. با زمان مناسب خرید نهال سیب آشنا شوید، معمولاً نهال سیب را در مناطق مختلف کشور در دو بازه زمانی متفاوت می‌توان در محوطه باغ کاشت، اواسط فصل پاییز و اواخر فصل زمستان برای کاشت نهال سیب بسیار مناسب است، بهترین زمان برای خرید نهال سیب دو الی سه ماه قبل از دوره کاشت آن است، چون باغدار فرصت کافی برای بررسی و مطالعه بر روی انواع نهال سیب سازگار با منطقه را داشته و با آگاهی بیشتر می‌تواند این پروسه را انجام دهد.
 3. انتخاب گونه‌های مناسب سیب بر اساس شرایط محیطی و بازار مصرف مهم است.
 4. خاک حاوی مواد آلی بالا و با pH مناسب برای رشد سالم درختان سیب ضروری بوده و تراکم کاشت درختان باید مورد توجه قرار گیرد تا مناسبیت رشد و عملکرد درختان تضمین شود.
 5. دسترسی به آب کافی و روش‌های آبیاری مناسب برای حفظ رطوبت خاک و رشد بهینه درختان سیب لازم است.
 6. طرح‌ ریزی و اجرای برنامه‌های سیستماتیک برای کنترل بیماری‌ها و آفات یکی از عوامل مهم در موفقیت باغ سیب است.
 7. به طور کلی، برای رسیدن به عملکرد مطلوب درختان سیب، نیاز به صبر و نگهداری مناسب در طول زمان است.

مزایای احداث باغ سیب

 

کلام آخر

درخت سیب جزو درختان کم هزینه بوده که رشد نمو آن به راحتی انجام می‌شود پس کشاورزان برای سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی، خرید نهال سیب و احداث باغ سیب هیچ دغدغه خاطری نخواهند داشت آنها با مراجعه به سایت برتر نهال مراجعه کرده و با کارشناسان در ارتباط باشند، کارشناسان این مرکز بدون دریافت هزینه مشاوره‌های تخصصی و علمی در مورد روش‌های نوین و مدرن راه‌اندازی باغ تجاری سیب در نقاط مختلف کشور ارائه می‌دهند.

 

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال