9+1 گونه از بهترین نهال‌های هلو برای کاشت

9+1 گونه از بهترین نهال‌های هلو برای کاشت

یک درخت برگریز که ابتدا در استان ژجیانگ در شرق چین اهلی و کشت شد و همچنین میوه‌های آبدار خوراکی با ویژگی‌های مختلف که دارای پوست براق و غیر فازی هستند هلو نامیده می‌شوند.

نهال‌های هلو نسبت به سرمای شدید تاب نمی‌آورد و نمی‌تواند در جایی که دما معمولا به منفی 23 تا منفی 26 درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد و با موفقیت رشد کند و از سمت دیگر در جایی که زمستان‌ها خیلی معتدل است رشد رضایت بخشی ندارند و بیشتر گونه‌ها به سرمای زمستانی نیاز دارند تا پس از دوره خواب سالانه رشد کنند.

یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین نهال‌های میوه که امروزه توانسته نظر بسیاری از کشاورزان را به خود جلب نماید نهال هلو نام دارد و البته گفتنی است که این نهال که امروزه با استقبال بی شماری از کشاورزان برای کاشت روبرو شده دارای انواع و اقسام گوناگون است.

و به نظر می‌رسد که همین امر سبب شده تا انتخاب از بین رقم‌های مختلف نهال هلو یک امر بسیار سخت و دشوار باشد به همین رو برتر نهال با هدف سهولت در امر انتخاب سعی نموده تا در این مقاله ده گونه از بهترین نهال‌های هلو برای کاشت را معرفی نماید و هرچه بیشتر و بهتر مورد بررسی قرار دهد پس پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه این مطلب همراه ما بمانید.

9+1 گونه از بهترین نهال‌های هلو برای کاشت

نهال هلو را بهتر بشناسید

هلو احتمالا از چین سرچشمه گرفته و سپس به سمت غرب از طریق آسیا به کشورهای مدیترانه و بعدا به سایر نقاط اروپا گسترش یافته است و البته گفتنی است که کاشفان اسپانیایی هلو را به دنیای جدید بردند و در اوایل سال 1600 این میوه در مکزیک پیدا شد.

برای قرن‌ها کشت و انتخاب انواع جدید هلو عمدتا به باغ‌های اشراف محدود می‌شد و رشد تجاری هلو در مقایس بزرگ تا قرن نوزدهم در ایالات متحده آغاز نشد و همچنین خوب است بدانید که عمل پیوند سویه‌های برتر بر روی پایه‌های نهال‌های مقاوم که در اواخر قرن نوزدهم به وجود آمده، منجر به توسعه باغ‌های تجاری بزرگ شد.

و همچنین جالب است بدانید که علاوه بر هلو دیگر نهال‌ها چون گیلاس، زردآلو، بادام و آلو نیز از تیره خانواده گل سرخ است و البته نا گفته نماند که هلو با بادام در زیرجنس طبقه بندی می‌شود و هسته هلو به دلیل ارتباط نزدیک طعم بسیار مشابهی با بادام دارد.

شاید جالب باشد که بدانید هلو و شلیل نیز یک گونه هستند، اگرچه از نظر تجاری به عنوان میوه‌های مختلف در نظر گرفته می‌شوند گرچه پوست شلیل فاقد وز (تریکوم‌های پوست میوه) است که پوست هلو دارد و همچنین تصور می‌شود که یک جهش در یک ژن واحد مسئول تفاوت بین این دو میوه پرطرفدار باشد.

نهال‌های هلو کوچک تا متوسط که به ندرت به ۵ متر ارتفاع می‌رسند می‌توان آنها را با هرس منظم هر ساله در ارتفاعی بین 3 تا 4 متر محدود نمود و همچنین برگ‌های سبز براق و نیزه‌ای شکل و نوک تیز و بلند هستند.

گل‌ها که در محور‌های برگ‌ها قرار دارند به صورت منفرد یا در گروه‌های دو یا سه تایی در گره‌های کنار شاخه‌های رشد فصل قبل قرار گرفته‌اند و همچنین گفتنی است که پنج گلبرگ معمولا صورتی اما گاهی سفید و پنج کاسبرگ و سه حلقه بر روی لبه بیرونی لوله کوتاه معروف به هیپانتیوم که پایه گل را تشکیل می‌دهد، قرار می‌گیرند.

میوه‌های هلو از یک تخمدان منفرد رشد می‌کند که هم به شکل بیرونی آبدار گوشتی که قسمت خوراکی میوه را تشکیل می‌دهد و هم به داخل سختی به نام هسته که دانه‌ها را در بر می‌گیرد، ایجاد می‌شود.

از دو تخمک موجود در تخمدان، معمولا فقط یک تخمک بارور می‌شود و به دانه تبدیل می‌شود که این اغلب باعث می‌شود که نیمی از میوه کمی بزرگ تر از دیگری باشد و گوشت ممکن است سفید، زرد و یا قرمز باشد.

واریته‌ها ممکن است انواع فری استون باشند که دارای سنگ‌هایی هستند که به راحتی از گوشت رسیده جدا می‌شوند یا سنگ‌های چسبیده که دارای گوشتی هستند که محکم به سنگ می‌چسبند.

پوست اکثر هلوهای رسیده پرزدار یا کدر است و البته گفتنی است که بیشتر انواع هلو میوه‌های بیشتری نسبت به آنچه که بتوان نگهداری کرد و به اندازه کامل توسعه داد تولید می‌کند و  همچنین مقدار ریزش میوه‌ها به طور طبیعی حدود یک ماه تا شش هفته پس از شکوفه کامل انجام می‌شود.

نهال هلو عسلی

یکی از نهال‌هایی که به سبب تولید میوه‌های باکیفیت و بسیار مرغوب در زمره نهال‌های محبوب و پرطرفدار قرار گرفته است نهال هلو عسلی نام دارد و همچنین خالی از لطف نیست که بدانید زادگاه اصلی این نهال کشور چین است که به تدریج با شناخت بیشتر از این نهال مورد توجه کشاورزان سایر کشورهای جهان قرار گرفته و توانست راه خود برای ورود به کشورمان ایران را هموار سازد به طوری که امروزه به یکی از محبوب‌ترین نهال‌های هلو برای احداث باغ تبدیل شده است.

البته شایان ذکر است که در میزان محبوبیت هلو عسلی طعم فوق العاده و منحصر آن را نمی‌توان نادیده گرفت و همچنین از ویژگی‌ها و مزیت‌های این نهال می‌توان به باردهی بالا، طول عمر اقتصادی در حدود 10 سال، مقاومت بالا در برابر سرما، قابلیت نگهداری طولانی مدت، باکیفیت بودن میوه‌ها، آبدار و خوش رنگ و لعاب بودن، مناسب برای کاشت در اکثر مناطق ایران، سازگاری بالا در برابر تغییرات آب و هوایی و اقلیم‌های مختلف و تجاری و بازار پسند بودن و خیلی از موارد دیگر اشاره نمود.

نهال هلو پلنگی

نهالی بسیار کمیاب که به سبب تولید میوه‌های آبدار و فوق العاده خوش عطر و طعم توانسته مورد استقبال فراوان کشاورزان قرار بگیرد نهال هلو پلنگی است و همچنین خالی از لطف نیست که بدانید پوست میوه‌های این نهال بسیار نازک و شفاف است و به سبب رنگ و ظاهرش به این نام شهرت پیدا کرده است.

البته این تنها مزیت این نهال نیست و از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به پربار و پرمحصول بودن، بازدهی بسیار بالا، میوه‌های بسیار درشت و مرغوب، قابلیت نگهداری طولانی مدت در انبارها و سردخانه ها، تجاری و بسیار بازارپسند، سازگاری بالا در برابر شرایط آب و هوایی متنوع و نامساعد، کم توقع و نیاز به رسیدگی کمتر از سایر نهال‌های هلو، طول عمر مفید بالا، مقاومت در برابر ابتلا به بیماری‌های باکتریایی و مقرون به صرفه و بسیار اقتصادی اشاره نمود.

9+1 گونه از بهترین نهال‌های هلو برای کاشت

نهال هلو فرانسه

اگر در جستجوی نهال هلویی بسیار پربار و پرمحصول هستید که از این طریق بتوانید سود قابل توجه و چشم گیر به دست آورید ما به شما نهال هلو فرانسه را پیشنهاد می‌کنیم چرا که این نهال بسیار پربار بوده و می‌تواند در سال دوم بعد از کاشت شروع به تولید محصول نماید و از این طریق سودآوری مناسبی را برای شما کشاورزان عزیز فراهم نماید.

همچنین خالی از لطف نیست که برخی از ویژگی‌های بی شمار نهال هلو فرانسه را نیز معرفی نماییم و از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به پربار و بسیار تجاری، مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات آب و هوایی، سازگاری بالا با شرایط اقلیمی نامساعد و دشوار، قابلیت نگهداری در سردخانه‌ها و انبارها به مدت سه ماه، مقاومت بسیار بالا در برابر کم آبی،قدرت رشد پذیری مطلوب، قرارگیری در ردیف نهال‌های وارداتی هلو و زودرس بودن اشاره نمود.

نهال هلو آیتم استار

کیفیت بسیار بالای محصولات نهال هلو آیتم استار سبب شده تا این نهال در بین کشاورزان بسیار محبوب و پرطرفدار باشد و به یکی از بهترین نهال‌های هلو برای احداث باغ‌های وسیع و متراکم تبدیل شود.

البته این تنها مزیت این نهال نیست و از جمله ویژگی‌های و مزیت‌های نهال هلو آیتم استار می‌توان به مواردی چون قابلیت نگهداری به مدت طولانی در انبارها و سردخانه ها، مقاومت در برابر سرما و یا گرمای شدید، سازگاری بسیار بالا در برابر تغییرات آب و هوایی و اقلیم سخت و نامساعد، باردهی سریع در حدود 4 تا 5 سال بعد از کاشت، طول عمر اقتصادی مناسب و مطلوب در حدود 10 تا 15 سال، مقاومت بالا در برابر ابتلا به آفات و بیماری‌ها و مناسب برای کاشت در اکثر مناطق ایران اشاره نمود.

نهال هلو آلبرتا پیش رس

یکی از مقاوم‌ترین نهال‌های هلو که کشاورزان گرامی می‌توانند از آن برای احداث باغ‌های وسیع و پهناور بهره ببرند نهال هلو آلبرتا پیش رس نام دارد و همان طور که از نام این نهال مشخص است نهال آلبرتا جزو نهال‌های بسیار زودرس است به طوری که کشاورزان می‌توانند در اواخر فروردین ماه شاهد جوانه زدن و گلدهی این نهال باشند.

البته شایان ذکر است که نهال هلو آلبرتا عمر اقتصادی بسیار مناسبی در حدود 10 تا 15 سال دارد و این بدین معنا است که سود آوری خوبی نیز خواهد داشت و از آنجا که قیمت این نهال نیز مناسب است به نظر می‌رسد که می‌توان آن را در زمره نهال‌های اقتصادی و مقرون به صرفه قرار داد.

نهال هلو مخملی

نهالی که به سبب گلدهی در اواخر فصل بهار در زمره نهال‌های دیرگل قرار گرفته است و برای کاشت در مناطق سردسیر که با زمستان‌های سخت و یخبندان‌های طولانی پیوند خورده اند، بسیار مناسب خواهد بود نهال هلو مخملی نام دارد.

با توجه به این که نهال هلو مخملی بومی کشورمان ایران است از این رو به نظر می‌رسد که این نهال با اکثر مناطق ایران سازگاری دارد و به همین رو می‌توان از کاشت این نهال در بیشتر مناطق کشورمان بهره ببریم و از چشیدن میوه‌های آبدار و بسیار شیرین و عطری منحصر به فرد و دلنشین نهایت لذت را ببریم.

نهال هلو ردتاپ

نهالی آمریکایی که به سبب سازگاری بسیار بالا اقلیم کشورمان ایران تواسنت خود را در زمره یکی از بهترین و محبوب‌ترین نهال‌های هلو قرار دهد نهال هلو ردتاپ نام دارد و همچنین لازم به ذکر است که این نهال در اواخر فصل بهار می‌تواند شروع به گلدهی کند.

با کاشت نهال هلو ردتاپ می‌توانید از میوه‌هایی بسیار خوش رنگ و لعاب و آبدار و خوش طعم نهایت لذت را ببرید و همچنین گفتنی است که این نهال هلو می‌تواند در هر ده هزار متر در حدود 40 تن باردهی داشته باشد.

نهال هلو رد هاون

اگر در مناطق معتدل و به دور از سرمای ناگهانی فصل بهار قرار دارید به طور قطع بهترین گزینه برای شما عزیزان نهال هلو رد هاون خواهد بود چرا که این نهال هلو در زمره نهال‌های زود گل قرار می‌گیرد.

با کاشت نهال هلو رد هاون می‌توانید از میوه‌هایی با وزنی در حدود 160 تا 220 گرم که بسیار آبدار و شیرین هستند و بافتی نرم و لطیف دارند نهایت لذت را ببرید و همچنین خوب است بدانید که این تنها ویژگی و مزیت نهال هلو رد هاون نخواهد بود و از دیگر ویژگی‌های این نهال هلو پربار و پرمحصول می‌توان به مقاومت بسیار بالا در برابر نوسانات دمایی و شرایط آب و هوایی متفاوت، نیاز به آبیاری در هر ده روز یکبار، عمر اقتصادی در 15 تا 23 سال و مقاومت بالا در برابر آفات مختلف اشاره نمود.

نهال هلو شاستا

با آغاز فصل بهار شکوفه‌های صورتی و سفید رنگ بسیار زیبا و خیره کننده بر روی نهال هلو شاستا ظاهر خواهد شد و بعد از گذشت 4 ماه این گل‌ها تبدیل به میوه‌های خوش رنگ و لعاب و آبدار با طعمی بسیار شیرین و دلچسب می‌شوند.

با این که زادگاه اصلی نهال هلو شاستا ایلات متحده آمریکا است اما این نهال سازگاری بسیار خوبی با شرایط آب و هوایی و اقلیم‌های گوناگون کشورمان ایران دارد از این رو به نظر می‌رسد که انتخاب نهال هلو شاستا می‌تواند بهترین انتخاب برای کاشت در باغ‌ها و یا باغچه خانه‌ها باشد.

از جمله ویژگی‌های نهال پربار هلو شاستا می‌توان به خودبارور بودن، نیاز بسیار کم به آبیاری، سازگاری با بیشتر بسترهای خاکی، مقاومت بسیار بالا در برابر ابتلا به عوامل بیماری زا و آفات گوناگون، عمر اقتصادی در حدود 11 سال، تولید میوه‌های درشت و آبدار و مناسب برای کاشت در اکثر مناطق ایران اشاره نمود.

9+1 گونه از بهترین نهال‌های هلو برای کاشت

نهال هلو  سرخابی 

اگر در جستجوی نهال هلویی هستید که بتواند در برابر نوسانات دمایی و هر گونه شرایط آب و هوایی تاب بیاورد و به راحتی به رشد و نمو خود ادامه دهد به دون این که بر میزان باردهی آن خدشه ای وارد شود ما به شما کشاورزان عزیز نهال هلو سرخابی را پیشنهاد می‌دهیم.

با کاشت نهال هلو سرخابی می‌توانید از سال دوم بعد از کاشت از میوه‌های خوش رنگ و لعاب با بافتی بسیار نرم و طعمی و عطری بی نظیر و دلنشین نهایت لذت را ببرید  و البته شایان ذکر خواهد بود که از مهم‌ترین ویژگی نهال هلو سرخابی می‌توان به باردهی بسیار بالا و چشم گیر و استفاده از میوه‌های این نهال برای صادرت اشاره نمود.

کشاورزان گرامی می‌توانند برای اطلاع از قیمت نهال هلو سرخابی به سایت برنهالستان برتر نهال مراجعه نمایند و یا از طریق شماره‌های تماس با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نماید و ضمن اطلاع از  قیمت نهال هلو از مشاوره کاملا رایگان برتر نهال نیز بهره‌مند شوند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال