مقایسه گردو چندلر و فرنور

مقایسه گردو چندلر و فرنور (بررسی تفاوت و شباهت)

اگر قصد کاشت درخت گردو دارید و در میان نژادهای نهال گردو موجود در بازار به دنبال بهترین‌ها هستید حتما تا به حال نام نهال گردو چندلر و فرنور راشنیده‌اید. در این مطلب قصد داریم به مقایسه گردو چندلر و فرنور بپردازیم تا انتخاب از میان این 2 نژاد برتر گردو برای شما آسان‌تر شود و بتوانید بیشترین سود و بهره‌وری را از درخت گردوی خود داشته باشید. اگر درباره شباهت و تفاوت گردو چندلر و فرنورچیزی نمی‌دانید با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

علت مقایسه گردو چندلر و فرنور چیست؟

هر درخت گردو جهت رشد کامل و داشتن بیشترین میزان باردهی، نیاز به شرایط محیطی خاصی دارد. این شرایط به طور معمول توسط باغدار انجام می‌شود تا سلامت درخت و میوه‌ها در هر سال تضمین شود و سود بالایی را نصیب وی کند. مراحل نگهداری و مراقبت از درخت گردو از اولین قدم خرید نهال گردو و کاشت آن شروع می‌شود و تا هرس کردن و کوددهی سالیانه ادامه دارد.

در این مطلب می‌خواهیم به مقایسه گردو چندلر و فرنور بپردازیم و ویژگی هر نژاد و تفاوت‌های محیطی آنها را به صورت کامل برای شما مشخص کنیم. بدین ترتیب شما اطلاعات کاملی درباره شرایط محیطی مورد نیاز این دو گونه درخت گردو خواهید داشت و بر اساس شرایط زمین خود، می‌توانید بهترین نژاد را انتخاب کنید.

گردوی چندلر مزایا و معایبی در مقایسه با گردوی فرنور دارد. به عنوان مثال گردوی چندلر از گردوی فرنور درشت‌تر و پرطرفدارتر است. این درحالی ایست که این نژاد عملکرد خوبی در هوای بسیار سرد ندارد. درخت فرنور هوای بسیار سرد را دوست دارد و بیشترین باردهی خود را در صورت گذراندن خواب زمستانی در سرمای بالا، خواهد داشت.

علت مقایسه گردو چندلر و فرنور

ویژگی‌ها و مزایا گردو چندلر

درخت گردو چندلر برای اولین بار در دهه 80 توسط محققان آمریکایی با هدف داشتن درخت گردو با بازدهی بالا تولید شد. این نژاد پیوندی میوه درشتی دارد و همین مساله باعث شهرت نژاد گردو چندلر در کل امریکا و دنیا گشت. نهال گردو چندلر در همان سال اول کاشته شدن شروع به میوه دادن می‌کند؛ اما برخی معتقدند که بهتر است برای حفظ قوای نهال از برداشت میوه‌ها در سال اول خودداری کرد و پس از 2 تا 3 سال بعد از کاشت شروع به چیدن میوه‌ها کنید.

لازم به ذکر است که با گذشت زمان و بالغ‌تر شدن نهال، به تعداد و وزن گردوها تا 10 سال آینده افزوده خواهد شد و سود باغدار بالاتر می‌رود. این روند در دهه دوم به صورت ثابت ادامه پیدا می‌کند و با پیر شدن درخت ممکن است میزان باردهی کاهش پیدا کند. البته با نگهداری دقیق و اصولی از درخت گردوی چندلر تا حد زیادی می‌توان از روند افول کاست.

ویژگی‌ها و مزایای درخت گردوی فرنور

نهال گردوی فرنور، نهالی پیوندی متعلق به کشور فرانسه است که بسیاری آن را به دلیل مقاومت بالایش به هوای سرد، با عنوان گردوی سرمایی می‌شناسند. نهال گردوی فرنور در صورت محیا بودن تمام شرایط محیطی، بین 2 تا 3 سال پس از کاشته شدن شروع به میوه دادن می‌کند و در زمان بالغ شدن درخت در ازای هر هکتار از درخت گردوی فرنور، 8 تن گردو خواهید داشت. عمر مفید درخت گردوی فرنور 100 سال است که با نگهداری اصولی از آن می‌تواند تا 130 سال عمر کند.

مقایسه گردو چندلر و فرنور،بیان ویژگی های فرنور

بررسی شباهت و تفاوت گردو چندلر و فرنور

نژاد چندلر و فرنور هر دو در لیست بهترین نژادهای گردو برای کاشت در نهالستان‌های ایران است؛ اما اگر به شرایط مورد نیاز هر یک توجه نشود موجب خسارت زیادی برای باغدار خواهد شد. هردو نژاد فرنور و چندلر،گردوی خارجی پیوندی و اصلاح شده هستند که سعی شده مقاومت بالاتری نسبت به بیماری‌ها داشته باشند و میزان میوه بیشتری نسبت به نژادهای پیشین خود بدهند. لذا بهتر است مزایا و معایب هریک را در هر موقعیت بررسی کنید تا بتوانید تصمیم بهتری زمان خرید نهال گردوی پیوندی بگیرید.

مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر شکل درخت و مغز آن

گردوی چندلر یکی از درشت‌ترین گردوهای موجود در بازار است که حدود 16 گرم وزن دارد. این در حالی است که وزن گردوی فرنور متوسط است و حدود 13 گرم می‌شود. رنگ مغز گردوی چندلر قهوه‌ای بسیار روشن است که طعم خوبی دارد و گردوی فرنور دارای مغزی با رنگ بسیار روشن و طعم بسیار خوب است. در زمینه میزان چربی مغز گردو و خواص آنها نمی‌توان تفاوت زیادی بین این 2 نژاد قایل شد.

در مقایسه گردو چندلر و فرنور، هردو نژاد دارای پوست کاغذی هستند و با فشاری اندک باز می‌شوند. بدین ترتیب نیازی به چکش یا استفاده از وسایل دیگر برای باز کردن گردو نیست. با این حال به نظر می‌رسد که نژاد چندلر پوسته کاغذی‌تری نسبت به فرنور داشته باشد.

درخت فرنور در مقایسه با چندلر قد بلندی دارد که باید با هرس کردن به موقع کنترل شود. به طور کلی درخت چندلر قد بلندی ندارد اما به دلیل تراکم شاخ و برگ‌ها باز هم باید مورد هرس کردن سالیانه قرار بگیرد تا رسیدن هوا و نور کافی به تمام شاخه‌های درخت، تضمین شود.

مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر شکل

مقایسه گردو چندلر و فرنور در مرحله کاشت

زمان کاشت نهال چندلر اواخر پاییز و فصل زمستان است و ماه دقیق آن بر اساس اقلیم آب و هوایی دقیق محل مورد نظر تعیین می‌شود. این نهال در زمان کاشته شدن به گودالی به عمق 70 تا 100 سانتی متر نیاز دارد و فاصله هر نهال از نهال دیگر باید چیزی در حدود 6 تا 7 متر باشد.

بهترین خاک برای کاشت نهال این نژاد خاکی است که نرم باشد اما بافت رس نداشته باشد. با توجه به رشد عمودی و عمیق ریشه‌های چندلر، خاک مورد نظر نباید سفت و سنگلاخی باشد و اجازه نفوذ ریشه به درون خاک را بدهد. درخت گردو چندلر برای باردهی بیشتر نیاز به درخت گردو گرده افشان دارد و باید 5 درصد از تعداد کل درختان باغ خود را درخت گرده‌افشان مانند نژاد فرانکت بکارید.

در تفاوت گردو چندلر و فرنور باید به مقاومت بالای فرنور به هوای سرد اشاره کرد. لذا اگر در ارتفاعات بالای 1800 متر زندگی می‌کنید حتما نژاد فرنور را انتخاب کنید. این نژاد باردهی بالاتری نسبت به گردوی کانادایی دارد. زمان کاشت نهال فرنور اواخر پاییز تا اواخر فصل زمستان است. چاله‌ای که نهال فرنور را در آن قرار خواهید داد، باید بین 70 سانتی متر تا یک متر عمق داشته باشد تا درخت بهترین رشد و عملکرد را از خود نشان دهد.

خاک مورد علاقه نژاد فرنور خاکی با ph خنثی است که اصلا شور یا اسیدی نباشد. بافت خاک مورد علاقه این نژاد اصلا سنگلاخی نیست و باید جزو خاک شنی ماسه‌ای قرار گیرد. زهکشی و شخم زدن کامل خاک می‌تواند تا حدی بافت نرم مورد نیاز گردوی فرنور را تامین کند.

مقایسه گردو چندلر و فرنور در مرحله کاشت
مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر آبیاری

درخت چندلر گزومورفی پایینی دارد و در برابر کم آبی عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان می‌دهد به همین دلیل آب جذب شود توسط برف و باران اصلا کافی نیست. لذا برای داشتن گردوهای زیاد با کیفیت بالا، باید نسبت به آبیاری منظم باغ خود اقدام نمایید و از روش غرقابی استفاده ننمایید

.
در مقایسه گردو چندلر و فرنور باید گفت که درخت فرنور نیز گزومورفی پایینی دارد و با آب باران و برف سیراب نمی‌گردد. این نژاد به شدت نسبت به آبیاری منظم حساس است و باید هر 10 روز یک بار حدود 25 لیتر آب دریافت نماید تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. لذا آبیاری دیم و غرقابی نیز انتخاب خوبی برای آبیاری نژاد فرنور نیست.

مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر کوددهی و سمپاشی

علاوه بر لزوم غنی بودن خاک در مرحله کاشت نهال، شما باید نسبت به غنی ماندن خاک در تمام مراحل رشد و باردهی درخت حساس باشید. کوددهی صحیح و به موقع زمین از بهترین روش‌های انجام این کار است. این روش در کنار غنی شدن خاک پای درخت، می‌تواند از مریض شدن درختان نیز جلوگیری کند.

نهال گردو چندلر نهالی بسیار مقاوم در برابر بیماری‌هاست با این حال ممکن است به مریضی‌هایی مانند بلایت گردو، کال گیاهی، شانکر باکتریایی و پوسیدگی طوقه دچار شوند. زهکشی مناسب و کوددهی اصولی و به موقع به خاک تا حد زیادی می‌تواند از شیوع این بیماری‌ها در باغ شما جلوگیری کند. کود مناسب برای گردو چندلر ترکیبی از کود آلی و شیمیایی است که شامل پتاسیم، فسفر و نیتروژن می‌شود.

مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر کوددهی و سم پاشی

درخت گردو فرنور نیز مانند گردو چندلر یکی از نژادهای اصلاح شده است که مقاومت بالایی نسبت به بیماری‌های موجود در طبیعت دارد. بدین ترتیب کمتر موردی می‌تواند موجب خرابی گردوها و زرد شدن ناهنگام برگ‌ها شود. با این حال اگر به درختان به خوبی رسیدگی نکنید در برابر بیماری‌ها آسیب پذیر خواهند شد. بیماری خط سیاه، آنتراکتوز و پوسیدگی طوقه و ریشه از جمله مواردی است ممکن است در این نژاد بیشتر ببینید.

بهترین کود برای نژاد فرنور ترکیبی از کود حیوانی و شیمیایی است. کود کبوتر به عناون کود حیوانی یکی از بهترین انتخا‌ب‌ها برای شماست و توصیه می‌شود در ترکیبات کود شیمیایی خود حتما از فسفر، پتاسیم و نیتروژن استفاده کنید. با این حال بهتر است برای داشتن بهترین ترکیب بر اساس غنی بودن خاک خود، از پژوهشگران و متخصصان آزمایشگاهی در این زمینه کمک بپیرید.

لازم به ذکر است که در صورتی که سمپاشی درختان گردو فرنور به خوبی انجام نشود آفت کرم خراط و سیب، شته زرد و کال گیاهی ممکن است به درخت بیفتد و محصول شما را خراب کند.

مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر کوددهی و سم پاشی
مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر نحوه هرس کردن

با توجه به قد بلند درخت گردو فرنور هرس فرمدهی به صورت هر 2 سال یک بار برای این نژاد بسیار ضروری است. با این حال نباید از هرس فرمدهی درخت برای نژاد چندلر نیز غافل شد. به نظر می‌رسد تفاوت گردو چندلر و فرنور در زمینه هرس با هدف افزایش باردهی درخت، زیاد نیست و در هر دو نوع باید تمام شاخ و برگ‌های اضافه زده شود تا عمل فوتوسنتز و رسیدن نور به تمام شاخه‌ها به خوبی انجام شود. در مقایسه گردو چندلر و فرنور از نظر هرس تنها تفاوت نیاز به کنترل قد درخت گردو فرنور است که نباید بیش از حد بلند شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.