آموزش کاشت درخت گردو

درخت گردو یکی از درختان پرطرفدار است به این دلیل که خواص زیادی دارد. از جمله این خواص، مغز گردو است که بسیار مفید برای بدن، پوست و مو است و همچنین درخت گردو چوب فوق ‌العاده ای دارد و چوب آن بسیار پرکاربرد و پرطرفدار است. نهال درخت گردو گونه های متفاوتی دارد و در زمان کاشت باید به مواردی از جمله شرایط آب و هوایی، انتخاب نهال هایی سالم و بدون آفت و محل در کاشت نهال گردو دقت کرد. با وجود گونه های مختلف درخت گردو، نحوه کاشت تمامی گونه ها به یک صورت است و مراقبت های آن یکسان است. از جمله موارد مهمی که در هنگام کاشتن نهال باید به آن دقت کرد نوع خاک محل کاشت، میزان آبیاری مورد نیاز نهال، شیوه هرس کردن درست و فاصله بین نهال های کاشته شده است زیرا درخت گردو رشد زیادی دارد و فضای زیادی در اطراف خود اشغال می کند. در این مقاله به بررسی مسائل مهم برای کاشت نهال گردو می پردازیم.

بهترین زمان کاشت درخت گردو

مناسب ترین زمان برای کاشت نهال گردو اوایل فصل بهار تا اواخر فصل پاییز است، به دلیل وجود شرایط مساعد خاک، آب ‌و هوا، بهترین زمان برای کاشتن نهال گردو است. برای کاشت به گونه ای زمان بندی کنید که در زمستان نهال گردو را نکارید زیرا نهال گردو به هوای سرد بسیار حساس است. نهال‌ های گردو را باید قبل از این که جوانه هایش برویند، در خاک خوب و مساعد قرار داد.

خاک مناسب برای نهال گردو

یکی از مهم ‌ترین  موارد در کاشت نهال گردو، خاک است که بسیار در رشد و میزان محصول درخت گردو موثر است. خاک می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تأمین کند و کیفیت محصول را نیز ارتقا دهد. خاک مناسب برای کاشت هر نهال باید متناسب با خودش باشد و خاکی که برای کاشتن نهال گردو انتخاب می شود باید دارای ماسه های ریز باشد تا امکان رشد را برای ریشه آماده کند و در مسیر ریشه در حال رشد نباید قلوه سنگ یا سنگ ریزه ای باشد تا مانع رشد ریشه شود زیرا ریشه درخت گردو تا عمق سه متری نفوذ می کند. یکی دیگر از موارد مهم در کاشت درخت گردو، PH خاک است که باید در بازه 6 تا 6.5 قرار داشته باشد. برای اینکه از شرایط خاک مطمئن شوید حتما قبل از کاشت از خاک نمونه برداری کنید و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهید تا از کمبودهای آن اطلاع پیدا کنید و قبل از کاشت نهال گردو آن ها را بر طرف کنید.

کاشت نهال گردو

آموزش نحوه کاشت نهال گردو

برای کاشت نهال گردو باید با بیل گودال هایی را در خاک حفر کرد و نهال ها را باید در عمق 5 تا 8 سانتی متری در خاک قرار داد. این گودال ها برای کاشت باید با فاصله 6 تا 7 متر از یک دیگر حفر شوند برای اینکه فضای کافی برای رشد درخت وجود داشته باشد و همچنین درخت گردو بتواند بعدها از نور خورشید به طور کامل استفاده کند و شاخه درختان در بین یک دیگر فرو نرود و درخت به تواند مواد مغذی را از خاک جذب کند.

انواع نهال گردو

در انتخاب نهال گردو باید به مواردی مانند گونه نهال گردو و نوع آب و هوای منطقه دقت کرد. نهال گردو انواع مختلفی دارد نمونه هایی از آن مانند نهال گردو فرنور، گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو اسرائیلی، نهال گردو ژنوتیپ و یا گونه گردو پکان است. بر اساس شرایط آب و هوایی هر منطقه جغرافیایی باید گونه مناسب با آن را انتخاب کرد در مناطق سرد سیری و معتدل گونه های نهال گردو فرنور، گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو اسرائیلی و … در مناطق گرم سیر با ارتفاعات پایین، گونه های نهال گردو ژنوتیپ و یا گردو پکان و … را باید برای کاشت نهال گردو انتخاب کرد.

روش کاشت نهال گردو در گلدان

جهت کاشت نهال گردو در گلدان به شیوه زیر عمل کنید:

  1. به مدت ۴۸ ساعت گردو های سالم در آب خیس کنید.
  2. یک شکاف نسبی در قسمت بالای گردو اضافه کنید.
  3. یک ظرف را پر از سنگریزه کنید.
  4. گردوهای مرطوب را داخل ظرف بگذارید و یک دستمال مرطوب روی آن قرار دهید.
  5. ظرف را به مدت ۱ ماه تا ۵۰ روز کنار بگذارید تا گردو ها جوانه بزنند.
  6. در مرحله آخر، گردوها را در خاک بکارید و شاهد رشد و بار دادن آن شوید.

یک نکته بسیار مهم در کاشت نهال گردو در گلدان این است که: در مرحله ۴ تمام گردو ها مرطوب باشند، میتوانید برای اطمینان بیشتر از آبپاش استفاده کنید.

آبیاری درخت گردو

برای داشتن درختی سالم و پر محصول بهتر است موارد گفته شده در متن  را برای کاشت نهال گردو به خوبی رعایت کرد. بعد از کاشتن نهال های مناسب گردو با هر شرایط آب و هوایی، این آبیاری گیاه است که مهم ترین نکته است و بعد از کاشت نهال بهتر است بلافاصله آبیاری انجام شود. نهال ‌های تازه کاشته شده نیاز به آب دادن مکرر دارند و بهترین روش استفاده از آبیاری قطره‌ ای است. با افزایش سن درخت گردو و به دلیل قوی ‌تر شدن ریشه، فاصله بین هر دو آبیاری و مقدار آب مورد نیاز کم می‌شود و بعد از گذشت دو سال می توان سه بار در ماه آبیاری را انجام داد. از آبیاری بیش از حد درخت گردو باید جلوگیری کرد چون ریشه آسیب می بیند.

کاشت درخت گردو

 زمان هرس کردن نهال درخت گردو

 بعد از کاشتن نهال گردو و رسیدگی های اولیه و بعد از افزایش سن درخت باید در زمان مناسب درخت را هرس کرد. همچنین محیط کاشت نهال گردو باید آری از هرگونه علف های هرز باشد. بهترین زمان برای هرس شاخه های اضافی درخت گردو فصل تابستان است.

کودهایی که برای رشد درخت گردو لازم است

در ابتدا برای کاشت نهال گردو بهتر است خاکی انتخاب شود که غنی باشد و بعد از آن یکی از موارد مهم برای داشتن درخت سالم کود دهی به موقع برای تقویت مواد مغذی خاک است. برای انجام کود دهی بهتر است مقداری از خاک را برای آزمایش به آزمایشگاه برده تا میزان کمبود مواد معدنی شناسایی شود. سپس بر اساس نیازهای خاک، کودهای مورد نیاز را به درخت بدهید و بهتر است کود دهی در فصل بهار انجام شود تا درخت بتواند محصول خوبی داشته باشد. کودهایی که در رشد درخت گردو مهم هستند کودهای نیتروژن و کود فسفر است و به روند فتوسنتز کمک می کند و کود پتاسیم باعث بالا رفتن سطح ایمنی درخت گردو، در مقابل بیماری ‌ها و آفات می شود.

آفات و بیماری‌هایی درخت گردو

در روند رشد درخت گردو آفات و بیمارهای  بسیاری و جود دارد و مهم ترین نکته در زمان رشد درخت گردو مراقبت از درخت است برای اینکه به درخت آسیب نرسد. چوب درخت گردو بسیار پرطرفدار است و بسیار از آفات به چوب درخت گردو هم آسیب می زنند و کیفیت آن را پایین می آورند. این آفت ها شامل کرم گردو، کرم میوه، مگس پوست خوار و …است.

جمع بندی

برای کاشت درخت گردو (کاشت نهال گردو) بهتر است گونه مطابق با منطقه را انتخاب کرد. برای داشتن درختی سالم بهتر است قبل از کاشت، میزان مواد مغذی خاک را بررسی کرد و کمبودهای آن را برطرف کرد. در خرید نهال باید دقت کرد تا نهالی سالم  و مطابق با شرایط آب و هوایی خریداری شود. در نهایت برای داشتن محصولی عالی، مراقبت های گفته شده انجام شود.