درخت گردو 10 ساله، هر آنچه که نمی دانید!

درخت گردو 10 ساله، هر آنچه که نمی دانید!

نهال گردو ده ساله

بالا رفتن سن نهال گردو به معنای پایان انتظار باغداران در راستای رسیدن به حداکثر باردهی و سود دهی باغ گردو است، اما باغداران با تجربه می­دانند که رسیدگی به درخت گردو در هر سنی لازمه­ی رسیدن به باردهی با کیفیت و حداکثری است، در این مقاله اصول مراقبت از گردوی ده ساله ر به شما می­آموزیم تا بتوانید بیشترین بادهی با بالاترین کیفیت را داشته باشید.

درخت گردو 10 ساله، هر آنچه که نمی دانید!

کود دهی و آبیاری گردو ده ساله در فصل زمستان

همانطور که می­دانید کود دهی و آبیاری نهال گردو از همان زمان کاشت می­تواند تعیین کننده­ی بازدهی درختان شما در سال­های آتی باشد و اهمیت آبیاری و کود دهی در هیچ فصلی پایین­تر از فصل دیگر نیست، حتی در فصل زمستان که درختان گردو در خواب بوده و باردهی ندارند نیز به کود دهی و آبیاری نیاز دارند.

کود دهی گردو ده ساله باید به صورت چالکود انجام شود به این صورت که گودالی را در دو الی چهار طرف درخت گردو و درست در حاشیه­ی سایه انداز درخت حفر می­کنید، برای درختان مجاور در مرز سایه اندازها تنها یک گودال حفر شود، سپس با توجه به آزمایش خاک و آزمایش برگی که در مرداد ماه انجام داده­اید کود دامی پوسیده با درصد عناصر مشخص به همراه کودهای سریع الجذب شیمیایی در صورت نیاز مورد استفاده قرار دهید.

کود دهی در فصل زمستان همچنین می­تواند با کمک کودهای آلی مانند اسید هیومیک در آب آبیاری و آن هم در اواخر فصل زمستان و نزدیک به بهار انجام شود تا درختان را نسبت به تنش­های دمایی اول بهار و همچنین هجوم آفات و بیماری­ها مقاوم کرده و در نهایت باردهی را نیز افزایش دهد.

آبیاری گردو ده ساله نیز در فصل زمستان اهمیت بالایی دارد و تنها تفاوت این فصل با فصول دیگر در کاهش نیاز درخت و تامین آب از طریق بارندگی است، برای تعیین دور آبیاری با توجه به سن درخت باید به زمان بارندگی نیز دقت کرده و در زمانی که خاک پای درخت خشک شده و بارندگی صورت نگرفته برنامه­ی آبیاری حتما قرار گیرد.

هرس گردو ده ساله در فصل زمستان

پس از اینکه درخت گردو به سن بلوغ باردهی رسید هرس درخت گردو در فصل زمستان با فواصل بیشتر انجام می­گیرد، یکی از دلایل خرید نهال گردو تجاری این است که این ارقام حداکثر در سن 5 سالگی به بلوغ باردهی دست پیدا می­کنند و از آن پس باغداران هر دو تا سه سال با حذف شاخه­های پیر و کم بارده درخت را به باردهی بیشتر تحریک می­کنند.

هرس شاخه­های گردو ده ساله بیشتر با هدف حذف شاخه­های آلوده و بیمار انجام می­شود، شاخه های آفت زده­ای که درون آنها کرم خراط و یا سوسک شاخک بلند رزاسه قرار دارد نیز باید در فصل زمستان هرس و سوزانده شوند در غیر این صورت این آفات با شروع فصل بهار می­توانند خسارت را در باغ گردو چندین برابر افزایش دهند.

کنترل آفات سر سخت گردو ده ساله در فصل زمستان

یکی از مراحل مهم در مدیریت آفات در باغاتی که سن درختان رو به افزایش است مدیریت آفات در فصل زمستان است، آفات مکنده­ای مانند شته­ها و کنه­ها و برخی دیگر از آفات در زمستان با پناه بردن به علف­های هرز و یا دیگر میزبانان و یا حتی به صورت شفیره در خاک زمستان گذرانی کرده و در بهار با قدرت بیشتری به درختان گردو حمله می­کنند، بنابراین از بین بردن این آفات زمستان گذران در باغات ده ساله به بالا اهمیت بسیار زیادی در سلامت درختان و افزیش کمی و کیفی میوه­ی تولید شده دارد.

بیشتر بخوانید : آفات گردو

سم پاشی زمستانه بر روی علف­های هرز، شخم و یخ آب زمستانه و همینطور استفاده از روغن­هایی مانند روغن ولک در یک سوم پایانی فصل زمستان به از بین بردن فاز زمستان گذران آفات بسیار کمک کرده و هزینه­ی کنترل آنها در بهار و تابستان را به شدت پایین می­آورد.

پیشگیری از هجوم آفات و بیماری­ها در فصل بهار

در باغاتی که آفات و یا بیماری­های خاصی در سال قبل گزارش شده است باغداران گرو باید نسبت به هجوم این آفات در سال بعد هوشیار باشند و باید بدانند که در بهار ممکن است آن آفت و یا بیماری با شدت بالایی ورود کند، بنابراین علاوه بر کنترل فاز زمستانگذران این آفات باید به فکر کنترل جمعیتی باشید که در زمستان با اقدامات کنترلی از بین نرفته اند.

ممکن است مجبور باشید هرس شاخه­های آلوده را در فصل بهار نیز ادامه داده و سم پاشی­های پیشگیرانه به ویژه پس از انجام هرس به منظور جلوگیری از گسترش بیماریهای قارچی و باکتریایی در فصل بهار انجام دهید، شک نداشته باشید آفات و بیماری­هایی که سال گذشته در باغ شما وجود داشتند امسال نیز وجود دارند و تنها اقدامات پیشگیرانه است که می­تواند از شدت خسارت آنها بکاهد.

درخت گردو 10 ساله، هر آنچه که نمی دانید!

کود دهی و آبیاری درختان گردو در فصل بهار

فصل بهار همان فصل رویش و زایش بوده و باغداران در این فصل می­توانند باردهی و البته کیفیت باردهی درختان خود را تعیین کنند، به عنوان مثال همانطور که می­دانید میزان باردهی ارقام تجاری گردو مانند نهال گردو چندلر و یا نهال گردو ژنوتیپ پالیز بالا بوده و به همین دلیل قیمت نهال گردو تجاری نیز بالاتر است اما اگر همین نهال­های گردو در سن ده سالگی و در زمان گلدهی آبیاری شوند گل­های آنها ریزش پیدا می­کند.

اما آبیاری گردو در زمانی که میوه­های جوان ریز تشکیل شده به همراه کودهای مورد نیاز می­تواند منجر به افزایش وزن هر میوه­ی گردو شود، بنابراین آبیاری و کود دهی گردو در فصل بهار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و برای اینکه بدانید آبیاری و کود دهی این درختان را باید چه صورتی انجام دهید می­توانید با مشاوران تغذیه و یا حتی مشاوران فروش نهال گردو در نهالستان­ها مشورت کنید.

کود دهی و آبیاری گردو ده ساله در فصل تابستان

فصل تابستان زمانی است که درختان بیشترین تبخیر و تعرق و بیشترین میزان مصرف مواد غذایی را تجربه می­کنند و سرک پاشی در این فصل با توجه به نتیجه­ی آزمایش تجزیه­ی برگ که معمولا در مرداد ماه انجام می­شود از واجبات باغداری است، پس از انجام آزمایش و تعیین نیاز غذایی درختان باید کودها را به صورت محلول در آب آبیاری و یا به صورت محلول پاشی مورد استفاده قرار دهید و آبیاری درختان ده ساله­ی گردو نیز باید به فواصل ده روز تا دو هفته یک بار انجام شود.

بیشتر بخوانید : کوددهی گردو

درخت گردو 10 ساله، هر آنچه که نمی دانید!

کلام آخر

درخت گردو ده ساله به اندازه­ای جوان و همزمان به اندازه­ای مسن است که بتواند بهترین باردهی خود را داشته باشد و البته که باغداران با رسیدگی درست و اصولی به درختان خود از این سن به بعد می­توانند این حداکثر کیفیت و راندمان را برای سال­ها در باغ خود حفظ کنند بنابراین تنها با داشتن برنامه­ی مدون و دقیق در مدیریت باغدارای این کیفیت و راندمان را در باغ خود ایجاد و حفظ کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال