درخت با رشد سریع – نهال با رشد سریع

درخت با رشد سریع – نهال با رشد سریع

درخت با رشد سریع چند ویژگی دارد و مهمترین آن سرعت رشد است، درختان با رشد سریع قدرت زیادی در افزایش ارتفاع و اندازه داشته و در مدت زمان کوتاهی زودتر از از درختان دیگر به دوره بلوغ و‌مبوه دهی می‌رسند، از ویژگی‌های مهم درخت با رشد سریع باید به برگ‌های بزرگ و پرزرق و برق اشاره کرد که به آنها کمک می‌کند تا درخشش نور بیشتری را دریافت کرده و فتوسنتز بهتری داشته باشند.

به دلیل نیاز به ثبات بیشتر در رشد، نهال با رشد سریع معمولاً ریشه‌های قوی و پررشدی دارند؛ این ریشه‌ها به درخت کمک می‌کند تا منابع آب و مواد غذایی بیشتری را جذب کند؛ بسیاری از درختان سریع الرشد میوه هایی با کیفیت یا قلمه هایی قوی تولید می‌کنند، در عوض عمر کوتاه‌تری نسبت به درختان با رشد کندتر دارند، چون آنها می‌توانند در چندین سال به اندازه بعضی از درختان دیگر رشد کنند.

درخت سریع الرشد کم آب

امروزه تکثیر و فروش درخت سریع و رشد کم آب نه تنها به نفع کشاورزان است بلکه به تولید ملی و کاهش هزینه‌های ملی نیز کمک زیادی کرده و باعث چرخیدن چرخ اقتصاد و کشاورزی در کشور می‌شود، بنابراین یک کشاورز باید نهالستان‌های معتبر و انواع درخت سریع الرشد کم آب را شناخته تا باغات خود را به صورت مدرن و حرفه‌ای راه اندازی کند از مزایای خرید نهال با رشد سریع و کاشت آن در مزارع حرفه‌ای و تجاری عبارتند از:

  • صرفه‌جویی در زمان

نهال‌هایی با رشد سریع به سرعت رشد و توسعه یافته و به حداکثر ظرفیت خود می‌رسند، این به مزارع کمک می‌کند تا به سرعت محصول تولید کرده و به مزرعه‌داران امکان می‌دهد تا سریع‌تر محصول خود را برداشت کرده و درآمد خود را افزایش دهند.

  • صرفه‌جویی در مصرف آب

این نهال‌ها کمترین میزان آب را برای رشد خود مصرف می‌کنند، این امر به مزرعه‌داران کمک می‌کند تا در شرایط کم‌آبی و منابع آب محدودتر، محصول خود را با صرفه‌جویی در مصرف آب برداشت کنند، چون این درختان ریشه‌های قوی و عمیقی تولید می‌کنند که به خاک و مواد آبیاری کمتری نیاز دارند.

درخت با رشد سریع

  • مقاومت در برابر شرایط نامناسب

نهال‌های با رشد سریع عموماً دارای مقاومت بیشتری در برابر شرایط نامساعد مانند خشکی، حرارت یا سرمای شدید و قارچ‌ها و بیماری‌های مختلف هستند؛ این به مزرعه‌داران امکان می‌دهد محصول خود را در شرایط دشوار تر رشد دهند.

  • تولید بالاتر

با خرید نهال با رشد سریع، کشاورزان قادر خواهند بود تا محصول بیشتری را در یک واحد زمانی و سطح کاشت تولید کنند، به زبان ساده‌تر آنها در یک سال در یک هکتار زمین حداقل دو برابر محصول بیشتر از نهال‌های سنتی برداشت می‌کنند، این موضوع به زیاد شدن سودآوری و درآمد مزرعه‌داران کمک خواهد کرد.

  • جذب کربن

نهال‌ها با رشد سریع میزان زیادی کربن از هوا جذب می‌کنند و آن را به بخشی از ساختار خود تبدیل می‌کنند؛ این مسئله باعث کاهش آلودگی هوا و سبب به افزایش کیفیت محصولات نهایی می‌شود.

  • کاهش خطر بیماری‌ها

نهال‌ها با رشد سریع معمولاً به بیماری‌ و آفات کمتری دچار می‌شوند، بهترین تصمیم برای کشاورزان برای کم کردن خطرات مربوط به بیماری‌ها و آفات، خرید نهال زود رشد است؛ چون باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها مانند خرید سموم شیمیایی و سموم علف‌کش خواهد شد؛ این امر باعث کاهش هزینه‌ها، حفاظت از محیط زیست و بهبود سلامت کشاورزان می‌شود؛

درخت زود رشد در ایران

امروزه در کشور ایران نهالستان‌های معتبر و مجوزدار مانند برتر نهال موفق به تکثیر و فروش درخت زود رشد در ایران شده‌اند این مراکز انواع نهال مثمر و غیر مثمر را بر پایه علم نوین گیاه پزشکی تکثیر کرده‌اند، برخی از درختان زودرس به صورت ژنتیکی قدرت رشد قوی‌تری دارند مانند درخت انجیر و درخت هلو؛

ولی برخی دیگر به خاطر نوع تکثیر آن و همچنین ارتقاء ژنوم‌های مربوط به رشد قدرت رشد بیشتری پیدا کرده‌اند، مانند درخت گردو ژنوتیپ کانادایی که بر پایه ژنوتیپ تکثیر شده است و یک سال پس از رشد به دوره باردهی می‌رسند، خرید نهال میوه زود رشد برای کشاورزان و احداث باغ تجاری مزایای زیادی دارد.

نهال‌های میوه زود رشد سریعتر به مرحله رشد و عملکرد محصول وارد می‌شوند، این مزیت باعث می‌شود تا کشاورزان ایرانی بتوانند در کمترین زمان ممکن محصولات خود را برداشت و درآمد زودتری کسب کنند؛ نهال‌های زود رشد به دلیل سرعت رشد، بهره‌وری بسیار بالایی هم دارند.

این نهال‌ها میزان بیشتری از نیروی ریشه، طوقه و تنه استفاده کرده، و تناژ بیشتری از محصول را تولید می‌کنند؛ چون مدت زمان کوتاهی را تا زمان تولید محصول میوه طی می‌شود، به همین خاطر به محیط بیماری‌زا، آفات و شرایط نامساعد آب و هوایی حساسیت کمتری دارند.

این مورد باعث افزایش مقاومت برخی درختان میوه‌ و محصولات آنها در برابر بیماری‌ها و آفات می‌‌شود، چون این درختان رشد یکنواخت داشته و باعث می‌شود که درختان به شکلی همگن و همرنگ و با فاصله‌های مساوی از هم در باغ توزیع شده و نگهداری و مراقبت از درختان را برای باغداران راحت تر کرده است؛ از انواع درخت زود رشد در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درخت با رشد سریع

درخت زود رشد برای چوب

از دیگر باغات پرسود برای کشاورزان خرید نهال غیر مثمر، تولید چوب و فروش آنها است، دلایلی که خرید درخت زود رشد برای چوب سود آور است، عبارتند از

قابلیت تولید چوب بیشتر

درختان زود رشد به دلیل رشد سریعتر، در مدت زمان کمتری به اندازه کافی رشد می‌کنند که بتوان از آن‌ها چوب باکیفیت تهیه کرد، در نتیجه، می‌توان در بازه زمانی کوتاهتری چوب بیشتری تولید کرد که از لحاظ اقتصادی بسیار سودآور است.

حفاظت از منابع طبیعی

با تهیه چوب از درختان زود رشد، می‌توان منابع طبیعی را حفظ کرد؛ زیرا با عملکرد بهینه در تولید چوب، از شدت و خشکسالی منابع طبیعی جلوگیری شده و جایگزین مناسبی برای تهیه چوب فراهم می‌شوند.

حفاظت از محیط زیست

تهیه چوب از درختان زود رشد به حفظ محیط زیست کشور نیز کمک می‌کند، زیرا درختان زود رشد نسبت به درختان قدیمی و بلوطی کمتری نیاز به آب و مواد مغذی دارند؛ به علاوه، کشت درختان زود رشد از تخریب جنگل‌ها جلوگیری کرده و باعث حفظ خاک و مانع از توسعه بیابان و مناطق خشک می‌شود.

کیفیت چوبی

درختان زود رشد معمولاً چوبی با شکل و رنگ یکنواخت و متراکم تولید می‌کنند؛ چوب درخت زود رشد برای چوب  هموار و با تراکم بالایی است که باعث  تهیه متریال با کیفیت در صنایع چوبی می‌انجامد.

انواع درختان غیر مثمر زودرس می‌توان به نهال پالونیا، نهال کبوده، نهال صنوبر و نهال بید اشاره کرد که قدرت چوب دهی فوق العاده بالایی داشته و باغدار بعد از ۵ الی ۶ سال با فروش چوب به آنها می‌تواند سرمایه و درآمد مناسبی را کسب کند.

درخت با رشد سریع

درخت میوه ای که زود رشد میکند

مطمئناً کشاورزانی که هدف آنها احداث باغ تجاری و کسب درآمد بالا است باید درخت میوه ای که زود رشد میکند را شناسایی کرده و آنها را در باغات خود کاشت کند، ما سعی کردیم مزایای زیادی را برای درختان سریع الرشد به شما ارائه داده و خرید نهال زودرس را به شما توصیه کنیم:

آشنایی با درختان میوه زود رشد
نام درخت ارتفاع مناسب اقلیم مناسب نیاز سرمایی عمر اقتصادی میزان باردهی بازه دمایی دوره بازدهی
بادام 700-2500 معتدل سردسیری ۱۰۰ تا ۷۰۰ ساعت ۵۰ تا ۶۰ ۳ تا ۴ تن -۲۵ تا +۴۵ سال اول تا سوم
انگور ۱۰۰ تا ۲۸۰۰ متر محدودیت ندارد ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت حداقل ۱۰۰ سال ۵۰ تا ۶۰ تن -۲۵ تا +۴۵ سال اول تا سوم
انجیر ۱۰۰ تا ۱۸۰۰ متر مناطق گرمسیر ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت ۹۰ سال ۳۰ تا ۵۰ تن -۱۰ تا +۴۵ سال اول تا سوم
زیتون ۰ تا ۱۵۰۰ متر مناطق گرمسیری ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت ۱۵۰ سال ۵ تا ۷ تن -۱۵ تا +۴۵ سال اول تا سوم
فندق ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ متر مناطق معتدل و گرمسیری ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت ۱۵۰ سال ۵ تا ۷ تن -۱۲ تا +۴۵ سال اول تا سوم
زرشک 1000-2500 متر مناطق معتدل و گرمسیری، کوهستانی ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت ۷۰ سال ۳ تا ۴ تن -۲۵ تا +۴۵ سال اول تا سوم
گل محمدی 850-2300 متر مناطق سردسیری کوهستانی ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت ۳۰ سال -۲۵ تا +۴۵ سال اول تا سوم
نهال آلو ۱۰۰ تا ۲۸۰۰ متر محدودیت ندارد ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت ۷۰ تا ۸۰ سال ۲۰ تا ۳۰ تن -۲۵ تا +۴۵ سال اول تا سوم
نهال گردو ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ متر محدودیت ندارد ۱۰۰ تا ۴۰۰ ساعت بیشتر از ۱۰۰ سال ۴ تا ۸ تن -۲۵ تا +۴۵ سال اول تا سوم

کلام آخر

در نهایت باید توجه داشت که در هر حالت نوع درختان مناسب برای تولید چوب و میوه بستگی به شرایط جغرافیایی و اقلیمی منطقه و نیازهای مصرف کنندگان دارد، خرید نهال زود رشد به معنای تولید مقادیر بیشتری از محصولات در هر واحد زمانی است؛ کشاورزان می‌توانند درختان زود رشد را در زمین‌هایی با کیفیت کمتر و شرایط آب و هوایی نامساعد نیز کاشت کنند.

این به معنای گسترش باغات میوه در نقاطی است که قبلاً برای کاشت درخت مناسب نبودند. بنابراین، انتخاب این نوع درختان، منجر به بهبود اقتصاد و اشتغال در مناطق بیابانی، جنگل‌های خشک، ارتفاعات و غیره می‌شود؛ با توجه به سرعت رشد بالای درختان زود رشد، خرید این گونه نهال‌ها و احداث باغ آنها بسیار با صرفه و اقتصادی خواهد بود، کشاورزان برای شناختن بهتر انواع نهال میوه زودرس می‌تواند به سایت تخصصی برتر نهال مراجعه کنند.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال