پربارترین درخت بادام: [لیست پربارترین ارقام بادام]

پربارترین درخت بادام: [لیست پربارترین ارقام بادام]

برای احداث باغ بادام و کسب درآمد ثابت سالیانه کشاورز احتیاج به شناختن پربارترین درخت بادام دارد، البته درختان بادام به صورت ژنتیکی جزو درختان اقتصادی قرار گرفته و هزینه نگهداری و مراقبت از آنها نیز بسیار کمتر است، ما در ادامه مقاله اطلاعات تکمیلی و علمی در مورد کود دهی و نحوه هرس درخت بادام در اختیار شما قرار داده و انواع نهال بادام پربار را معرفی خواهیم کرد.

پربارترین درخت بادام

درآمد باغ تجاری بادام درختی

کسانی که می‌خواهند سرمایه خود را برای احداث باغ بادام صرف کنند، موظف هستند اطلاعات باغداری و اقتصادی خود را در مورد خرید نهال بادام و کاشت آن تا حد زیادی افزایش دهند، البته مشاوران و کارشناسان نهالستان‌های معتبر آماده ارائه مشاوره به کشاورزان هستند؛ در کل درآمد باغ تجاری بادام درختی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله

 • مساحت زمین و تعداد درختان بادام: هر چقدر مساحت باغ بادام بیشتر باشد، درآمد حاصل از آن نیز بیشتر خواهد بود. زیرا مساحت باغ بیشتر، تعداد درختان بیشتر و بنابراین مقدار محصولات بادام بیشتر را امکان‌پذیر می‌سازد، توجه کنید تعداد درختان بادام در باغ تجاری می تواند تاثیر مستقیم بر درآمد داشته باشد، هرچه تعداد درختان بیشتر باشد، تولید محصول بیشتر و در نتیجه درآمد بیشتر وجود دارد.
 • مراحل رشد بادام: بادام درختی حدود 5-6 سال طول می کشد تا به رشد و توسعه کامل رسیده و محصول معتبری تولید کند، ماهیت استراتژیک، اصالت نهال بادام، زود بازده بودن درخت و صبر برای منتظر ماندن تا بادام درختی به رشد کامل برسد، اهمیت زیادی دارد؛ البته توجه کنید درختان بادام بعد از چندین سال از کاشت و قبل از رسیدن به سن بالغ قادر به تولید محصولات با حجم قابل ملاحظه نیستند! درآمد باغ تجاری بادام درختی به مرور زمان و با رشد سن درختان افزایش می‌یابد.
 • مدیریت باغ: مدیریت صحیح باغ تجاری بادام و خرید نهال بادام با کیفیت نیز نقش قابل توجهی در درآمد باغ دارد، انجام فعالیت های مورد نیاز مانند آبیاری منظم نهال بادام، سمپاشی، کود دهی و مراقبت کامل از درختان و محصولاتشان به تولید بیشتر و بالا بردن کیفیت محصولات کمک کرده در نتیجه به افزایش درآمد باغ منجر می شود.
 • بازار فروش: بازار فروش محصولات نیز درآمد باغ تجاری بادام درختی تاثیرگذار است، میزان تقاضا و قیمت بازار برای بادام درختی در درآمد باغ موثر هست، بررسی بازار و انتخاب بازارهای مناسب برای فروش بهتر محصولات، می تواند به افزایش درآمد باغ کمک کند

قیمت بادام در بازار فروش در هر منطقه ممکن است متفاوت بوده و تحت تاثیر عواملی مانند عرضه و تقاضا، رقابت با سایر تولیدکنندگان، کیفیت محصول و … قرار بگیرد، بنابراین، درآمد باغ تجاری بادام درختی بستگی به قیمت بازار و میزان فروش محصولات در آن محدوده یا موفق شدن کشاورز برای صادرات بیشتر دارد.

 • شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی نیز بر درآمد باغ تأثیرگذار است، بادام درختی برای رشد و جوانه زنی به آب و هوای مناسب نیاز دارد، شرایط آبی مناطق و میزان بارش در سال می تواند تاثیر مستقیمی بر رشد و درآمد باغ تجاری بادام درختی داشته باشد.

پربارترین درخت گردو

کود مخصوص درخت بادام

یکی از مراحل داشت باغ بادام تغذیه نهال بادام به صورت استاندارد و اصولی است تا علاوه بر ارتقا کمیت و کیفیت باردهی میزان مقاومت درخت بادام را در برابر بیماری‌ها و آفات افزایش دهد، کود مخصوص درخت بادام می تواند شامل عناصر زیر باشد:

 1. کود آلی: از جمله کودهای آلی باید به کود کمپوست، کود حیوانی پوسیده (مانند کود مرغی یا گاوی) و کود برگ اشاره کرد، کود آلی به تغذیه خاک کمک کرده و مواد آلی را در خاک ایجاد می کند که رشد و توسعه درخت بادام را بهبود می‌بخشد.
 2. کود نیتروژن: نیتروژن از مهمترین عناصری است که در رشد و توسعه درخت بادام تاثیرگذار است. استفاده از کودهای حاوی نیتروژن باعث رشد و تولید بهتر بادام می‌شود.
 3.  کود فسفر: یک کشاورز بهتر است قبل از خرید نهال بادام با انواع کودها آشنایی داشته باشد به طور مثال کود فسفر نیز برای رشد و توسعه سلول ها و ریشه های درخت بادام بسیار مهم است، استفاده از کودهای حاوی فسفر مانند سوپر فسفات تریپل به رشد و توسعه درخت بادام کمک می‌کند.
 4. کود پتاسیم: پتاسیم در عملکرد درخت بادام و تحمل در مقابل تنش های محیطی مانند سرما و خشکی نقش دارد. استفاده از کودهای حاوی پتاسیم (مانند سولفات پتاسیم) به بهبود تحمل درخت بادام در برابر تنش های محیطی کمک می‌کند.
 5. کودهای میکروبی: کودهایی که حاوی میکروب های مفیدی مانند باکتری های ریزوبیوم است، می توانند بهبود رشد و توسعه ریشه ها و جذب عناصر غذایی درخت بادام را تسهیل کرده و جزو کود مخصوص درخت بادام قرار بگیرد.

زمان احداث باغ بادام و خرید نهال بادام به توصیه‌های کارشناسان کشاورزی و تحلیل خاک برای تعیین نوع و مقدار دقیق کودهای مورد نیاز درخت بادام پایبند باشید.

پربارترین درخت بادام

بهترین زمان هرس درخت بادام

چون نهال‌های بادام پیوندی پایه کوتاه هستند برخی از کشاورزان به اشتباه از آن غافل می‌شوند در حالی که درخت بادام در سال به دو بار هرس احتیاج دارد و کشاورز باید بهترین زمان هرس درخت بادام را بشناسد، هرس درخت بادام در مرحله اول برای اصلاح شکل تاج درخت هست، این کار می‌تواند به خاطر هماهنگ سازی شاخه‌ها یا از بین بردن شاخه‌های ضایع و ضعیف صورت بگیرد.

با هرس شاخه‌های ضعیف و بی‌نمو درخت، انرژی و منابع بیشتری برای رشد مغزه و شاخه‌های سالم و قوی می‌رسد؛ هرس استاندارد باعث افزایش قدرت و مقاومت درخت در برابر باد، برف و بیماری می‌شود چون باعث تهویه بهتر و رسیدن نور خورشید به شاخه‌های زیرین درخت می‌شود، بهترین زمان هرس درخت بادام در دو فصل انجام می‌شود:

 • فصل بهار: هرس اصلاحی در فصل بهار پس از انتهای دوره خواب زمستانی صورت می‌گیرد، در این زمان شاخه‌های خشک، شکسته یا آسیب دیده و بیمار را قطع می‌کنند، همچنین در فصل تابستان زمانی که نیوه بادام شروع به رشد کرده شاخه‌هایی که بیش از حد چگال شده‌اند و باعث محدود شدن روشنایی و هوای مناسب برای بادام می‌شوند، نیز هرس می‌کنند.
 • فصل پاییز: هرس پاییزی بعد از برداشت میوه و قبل از ورود به دوره خواب زمستانی انجام می‌شود، در این زمان، شاخه‌های خشک یا آسیب دیده، شاخه‌های رشد زائد و طولانی، و همچنین شاخه‌هایی که نیاز به اصلاح دارند، برداشت می‌شوند. این هرس در واقع به کاهش حجم درخت و ایجاد تعادل برای رشد آینده کمک می‌کند.

بهترین منطقه برای کاشت بادام در ایران

نهال بادام به خاطر سیستم دفاعی قوی و کاشت دیمی آن تقریباً در تمامی مناطق کشور ایران قابل پرورش و سرمایه‌گذاری است، بهترین منطقه برای کاشت بادام به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از شرایط آب و هوایی، خاک و توپوگرافی، نیاز آبی و خشکی هوا، ارتفاع جغرافیایی و… با این حال، برخی از مناطق و شهرستان‌های کشور ایران برای کاشت بادام بسیار مناسب هستند که عبارتند از:

 • استان فارس: مناطقی مانند شیراز، فسا و مرودشت به دلیل شرایط آب و هوایی معتدل و خاک حاصلخیز برای کاشت بادام مناسب هستند.
 • استان خراسان رضوی: مناطقی مانند مشهد و تربت حیدریه به دلیل خشکی هوا و خاک‌های شور و قابل قبول برای کاشت بادام مناسب هستند.
 • استان گیلان: مناطقی مانند رودسر، فومن و لاهیجان در استان گیلان به دلیل تراوش وفوری آب و آب و هوای مرطوب و معتدل برای کاشت بادام مناسب هستند.
 • استان اردبیل: مناطقی مانند آبی بیگلو و اردبیل به دلیل ارتفاع جغرافیایی بالا و شرایط آب و هوایی مناسب برای کاشت بادام مناسب هستند.
 • استان آذربایجان غربی و شرقی به خاطر ارتفاع ۱۵۰۰ متر از سطح دریا و داشتن زمستان ساعت و تابستان معتدل بهترین منطقه برای کاشت بادام سردسیری محسوب می‌شوند.
 • استان یزد: تمام شهرستان‌های استان یزد به دلیل خاک‌های قابل استفاده، خشکی هوا و شرایط آب و هوایی رویشگاه مناسبی برای خرید نهال  بادام  و کاشت آن هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین نهال بادام!

پربارترین درخت بادام

انواع درخت بادام درختی

امروزه در نهالستان‌های معتبر کشور برای ایجاد تنوع و راحتی کار کشاورزان انواع درخت بادام درختی از روش‌های نوین کشاورزی تکثیر و به بازار عرضه می‌شود، فروش نهال بادام پیوندی به صورت شناسنامه‌دار باعث شده تا اشتیاق کشاورزان برای احداث باغ بادام افزایش یابد:

 1. از انواع درخت بادام درختی با کیفیت می‌توان به نهال بادام فرانیس اشاره کرد، این نهال فرانسوی سرعت رشد بالایی دارد به طوری که دو سال پس از کاشت شروع به میوه دهی می‌کند البته در سال اول بهتر است کشاورز بلافاصله بعد از تبدیل شدن شکوفه‌ها به چغاله آنها را از درخت بکند، عمر طولانی داشته و در شرایط ایده آل ۸۰ سال باردهی طلایی را تجربه می‌کند.
 2. نهال بادام آذر خوشه‌ای یک نهال ایتالیایی است که در کشور ایران و در نهالستان برتر نهال به صورت پیوندی بر پایه بادام تلخ تکثیر می‌شود، تولید بادام‌ها در این درخت به صورت خوشه‌ای انجام  شده و در هر گوشه آن حداقل میوه بادام وجود دارد، درخت بادام جزو درختان پایه کوتاه است بنابراین در یک هکتار زمین ۶۵۰ نهال بادام آذر خوشه‌ای جای می‌گیرد، میزان باردهی این بادام در یک هکتار زمین ۳ تا ۵ تن است.
 3. نهال بادام سهند سنگی یا نهال بادام خسروشاهی، این نژاد بادام جزو ارقام مقاوم نهال بادام شناخته شده است مقاومت در برابر تنش‌های محیطی تنش‌های آبی مخصوصاً در برابر آفات باعث شده هر مزرعه داری که حتی باغ بادام ندارد چند اصل نهال بادام سنگی را در اطراف مزرعه خود کاشت کند، به خاطر پوست مقاوم میوه بادام سنگی راه نفوذ را برای هر نوع آفت و عامل بیماری زا بسته است کشاورزان توجه داشته باشند این رقم برای باروری بهتر احتیاج به رقم گرده‌افشان دارد، نهال بادام سنگی دیربازده بوده و برای اولین باروری آن ۴ سال زمان لازم است.
 4. از ارقام تجاری و صادراتی نهال بادام باید به نهال بادام تونو اشاره کرد، این نهال ایتالیایی پایه کوتاهی داشته و در طول دوران ۶۰ ساله خود ارتفاع آن فقط ۳ الی ۵ متر است، بهترین فاصله برای کاشتن در زمین‌های مسطح تنها ۴ متر بوده و نزدیک به ۶۵۰ اصله نهال بادام تونو در یک هکتار جای می‌گیرد، همین امر باعث شده تا میزان میوه تولیدی در یک هکتار زمین بین ۳ تا ۵ تن متغیر باشد.
 5. یکی از نهال‌های بومی کشور ایران نهال بادام شمشیری است، تقریباً ۷۰ درصد از وزن میوه بادام مخصوص وزن آن بوده و اکثر مغزهای آن نیز به صورت دوقلو رشد می‌کنند که باعث شده در بازار آجیل فروشی تقاضای زیادی داشته باشد، در زیر مجموعه نهال‌های کاغذی قرار گرفته، عمر اقتصادی نهال بادام شمشیری کمتر از نهال‌های دیگر بوده و تنها ۵۰ سال دوره طلایی را تجربه می‌کند، اولین باردهی آن از سال سوم کاشت شروع می‌شود.
 6. از دیگر نهال‌های بومی کشور ایران باید به نهال حریر اشاره کرد، این نهال قابلیت کاشت دیمی داشته و نیاز آبی آن هر ۱۵ روز یک بار آبیاری عمیق است، تکثیر نهال حریر به صورت پیوندی و بر پایه بادام تلخ انجام می‌شود در یک هکتار زمین شما می‌توانید ۶۵۰ نهال بادام را کاشت کنید، از ویژگی‌های بارز نهال بادام حریر باید به دیرگل بودن آن اشاره کرد که برای کاشت در مناطق سردسیری مناسب است.
 7. از انواع درخت بادام درختی اقتصادی و پرسود به نهال بادام اسکندر یک نهال ایتالیایی و تقریباً میان بازده است چون ۳ الی ۴ سال بعد از کاشت شکوفه دهی آن آغاز می‌شود، به خاطر سیستم دفاعی قوی نهال بادام اسکندر در برابر انواع آفات مقاوم بوده ۷۰ سال عمر اقتصادی و طلایی را تجربه می‌کند، ارتفاع نهال بادام اسکندر در طول رشد تنها بین ۳ و نیم تا ۵ متر است و میزان بازدهی آن در یک هکتار ۴ تا ۵ تن است.

کلام آخر

سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی مخصوصاً احداث باغ تجاری بادام سرمایه‌گذاری سودآور محسوب می‌شود، چون قیمت نهال بادام با کیفیت نسبت به نهال‌های دیگر کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه بوده همچنین هزینه نگهداری و مراقبت از باغ بادام خیلی کمتر است انرژی زیادی از باغدار را صرف نمی‌کند، برای آشنایی با ارقام بیشتر و خرید نهال بادام با کیفیت و مرغوب به سایت برترنهال مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال