10 ایده برتر برای کسب درآمد از زمین خالی

10 ایده برتر برای کسب درآمد از زمین خالی

راه های مختلفی برای کسب درآمد از زمین خالی وجود دارد اما یکی از بهترین روشهای کسب درآمد از زمین خالی کشاورزی کردن در آن زمین است، کشاورزی کردن شامل اشت گیاهان زراعی، سبزی، صیفی و درختان باغی است، به جرات می توان گفت احداث باغ در زمین خالی یکی از بهترین و به صرفه ترین روشها برای کسب درآمد از زمین خالی برای سالهای پیاپی است، اما کاشت چه درختانی می تواند بهترین و بیشترین بهره دهی را از زمین خالی عاید ما کند؟ در این مقاله به شما ده ایده برتر برای کسب درآمد از زمین خالی در زمینه ی باغداری خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

10 ایده برتر برای کسب درآمد از زمین خالی

اصول احداث باغ برای بهره برداری تجاری از آن:

پیش از آنکه به ایده های برتر در زمینه ی احداث باغ بپردازیم بهتر است شما را با اصول اولیه و مهم در زمینه ی احداث باغ آشنا کنیم،در این بخش مهمترین اصولی را که باید در زمینه ی احداث باغ در نظر بگیرید به شما آموزش خواهیم داد.

  • خرید نهال در ارقام تجاری و پر بار:

قطعا هیچ کس نمی خواهد زمان و سرمایه ی خود را برای کشت درختانی هدر دهد که باردهی بالایی نداشته باشند، فروش نهال در رقام تجاری و پر بار امروزه در نهالسانهای معتبر و پرفروش کشوری انجام می شود، با مراجعه به این نهالستانها شما می توانید به تعداد زیادی از ارقامی که برای شرایط آب و هوایی و اقلیم خاص منطقه ی شما مناسب هستند دسترسی داشته و بنابراین می توانید با خیالی آسوده بهترین و مناسبترین رقم را انتخاب کنید.

  • خرید نهال سالم، مقاوم و شناسنامه دار:

نهالی می تواند شما را به بهره برداری تجاری و اقتصادی برساند که اصیل و سالم باشد، با خرید نهال آلوده به آفات و بیماریها و وارد کرردن آلودگی به باغ خود سالها هزینه ی گزاف سم پاشی و کنترل آفات و بیماری را روی دست خود گذاشته در حالی که حتی نمی توانید به طور کامل در این زمینه موفق باشید و سالانه درصد زیادی از باردهی درختان خود را به دلیل آلودگی به آفات و بیماریها از دست خواهید داد.

نکته ی مهم دیگر در مورد خرید نهال، شناسنامه دار بودن آن است، شما تنها در صورتی می توانید از اصالت نهالی که خریداری می کنید اطمینان داشته باشید که در زمان خرید نهالستان شناسنامه ی معتبر آن نهال را به شما ارائه کرده و در خصوص اصیل بودن آن به شما ضمانت بدهند، این امر تنها در نهالستانهای معتبر و پر فروش کشوری امکان پذیر بوده و شما با خرید از این نهالستانها می توانید با خیال راحت باغ خود را احداث کنید، یکی از مهمترین دلایل در اختلاف قیمت نهال نیز همین امر است.

  • احداث اصولی باغ:

احداث اصولی باغ گردو شامل عملیات آماده سازی زمین و کاشت صحیح نهال است، در زمان آماده سازی زمین باید فاکتورهای مهم مانند بافت خاک، اسیدیته ی خاک و میزان عناصر غذایی موجود در خاک در نظر گرفته شده و در صورتی که شرایط مساعد فراهم نباشد باید شرایط را برای رشد درختان میوه فراهم کنید، این کار نیز ممکن است از حوزه ی دانش شما فراتر بوده و نتوانید آن را به صورت اصولی انجام دهید و بنابراین بهتر است در زمینه ی آماده سازی زمین با مهندسین مشاور کار بلد مشورت کنید.

مشاورین ماهر می توانند با توجه به نتیجه ی آزمایش تجزیه ی خاک زمین مورد نظر شما، راهنماییهای لازم برای انجام آماده سازی زمین به شما ارائه کنند به گونه ای که هزینه ی زیادی هم برای شما به دنبال نداشته باشد اما باید بدانید که صرف نظر کردن از این مرحله خسارت زیادی را در سالهای آتی می تواند برای شما به دنبال داشته باشد، بافت نامناسب، اسیدیته ی نامناسب و همینطور میزان ناکافی از منابع و عناصر غذایی برای رشد نهال نه تنها رسیدن به سود دهی را برای شما به تاخیر می اندازد بلکه ممکن است در مواردی حتی سبب خشک شدن نهال پس از کاشت شده و کل سرمایه شما را هدر دهد.

  • نگهداری اصولی درختان میوه(باغداری اصولی):

باغداری تنها در صورتی می تواند برای شما سود ده باشد که به صورت اصولی انجام شود، اصول مهم باغداری شامل کود دهی، آبیاری، هرس،برداشت صحیح و مدیریت صحیح آفات و بیماریها همگی مراحلی هستندکه اگر به صورت اصولی انجام شوند باغداران را به بهره برداری تجاری و سود مطلوب خواهند رساند.

به جرات می توان گفت حتی باغداران قدیمی که در این زمینه سالیان سال است مشغول فعالیت هستند به اصول صحیح باغداری آگاه نبوده و برخی عملیات را تنها از روی تجربه انجام می دهند، این شیوه ی باغداری یعنی باغداری به صورت سنتی و تنها بر اساس تجربه نمی تواند سود دهی باغ را بالا ببرد چرا که در بسیاری از موارد باغداران خود را مجبور به خرید کود و یا سمومی می کنند که ممکن است حتی باغ ایشان به آنها نیاز نداشته باشد و بنابراین از سود دهی باغ خود کم می کنند.

اصول ذکر شده باید از زمان احداث باغ تا شروع باردهی درختان و پس از آن تا زمان برداشت محصول طبق برنامه ریزی و به صورت گام به گام انجام شود، مشاورینی که در نهالستانهای معتبر و پرفروش کشوری حضور دارند می توانند بسته به نوع درختی که برای احداث باغ انتخاب کرده اید شما را راهنمایی کرده و در صورت نیاز به شما برنامه ی مدون و درست برای کود دهی، آبیاری و همینطور کنترل آفات و بیماریها ارائه کنند.

ده ایده ی برتر و تجاری در زمینه ی احداث باغ:

همانطور که پیش تر هم عنوان شد اولین و مهمترین گام در بهره برداری تجاری از باغ خرید نهال درخت میوه در ارقام تجاری و پر بار است، در ادامه ده ایده ی برتر که می تواند شما را به سود دهی کافی از احداث باغ برساند آشنا خواهیم کرد.

ایده ی اول: احداث باغ گردو

احداث باغ گردو شاید در زمانی محدود به مناطق سردسیر بود اما امروزه با پیشرفت علم کشاورزی ارقام مختلفی از گردو مناسب برای کاشت در شرایط آب و هوایی مختلف هم شرایط آب و هوای سردسیر و هم گرمسیر تولید شده اند و بنابراین کاشت گردو در بیشتر مناطق ایران امروزه میسر است، کاشت ارقامی از گردو مانند نهال گردو چندلر پیوندی، نهال گردو فرنور، نهال گردو ژنوتیپ برتر و نهال گردو ژنوتیپ پالیز با باردهی بالا وکیفیت میوه ای که دارند می توانند باغداران را به هدف برداشت و بهره برداری تجاری که مدنظرشان است برسانند.

10 ایده برتر برای کسب درآمد از زمین خالی

ایده ی دوم: احداث باغ بادام

احداث باغ بادام نیز به واسطه ی ارزش بالای این میوه ایده ی خوبی برای بهره برداری تجاری از زمین مورد نظر شما است، در نظر داشته باشید که کاشت بادام هم در مناطق سردسیر و هم در مناطق گرمسیر میسر است اما تنها نکته ای که در مورد منطقه ی مناسب برای احداث باغ بادام باید در نظر داشته باشید رطوبت نسبی هواست، کاشت بادام تنها در مناطقی که رطوبت هوای منطقه بالا باشد مانند شهرهای شمالی ایران نمی تواند سود ده باشد.

ارقامی از بادام مانند نهال بادام آذر خوشه ای، نهال بادام تونو، نهال بادام سنگی و نهال بادام مامایی ارقامی هستند که باغداران را به سود دهی تجاری می رسانند، ارقامی مانند تونو و آذر خوشه ای را شما حتی می توانید در مناطقی که متوسط بارندگی سالیانه ی آنها بیشتر از 200 میلیمتر باشد به صورت دیم نیز بکارید و هزینه ای بابت تاسیسات آبیاری پرداخت نکنید.

ایده ی سوم: احداث باغ انگور

رتبه ی سوم ایران در زمینه ی تولید و صادرات کشمش نشان می دهد باغداران بسیاری به صورت پیشرو در ایران در زمینه ی تولید انگور و کشمش فعالیت کرده و در این زمینه به موفقیت رسیده اند، احداث باغ انگور نیز در مناطق سرد وگرم امکان پذیر بوده و امروزه ارقام تجاری و پرباری مانند نهال انگور سیاه سردشت، نهال انگور شاهانی و نهال انگور ترکمن 4 از دسته ارقام پرباری هستند که در بسیاری از تاکستانهای کشور مورد استفاده قرار گرفته اند، انگور ترکم 4 برای تولید مویز بسیار مناسب بوده و بخش بزرگی از صادرات مویز به این رقم انگور در ایران تعلق دارد.

ایده ی چهارم: احداث باغ پسته

همانطور که می دانید ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های پسته در خاورمیانه و حتی در جهان است که سالیان سال با تولید این محصول کشاورزی توانسته درآمد ارزی زیادی را وارد کشور کند، باغداران پسته نیز بی بهره نبوده و سود زیادی را از باغداری خود به دت آورده اند، این روزها با افزایش شوری خاک در بسیاری از مناطق کشور و کاهش میزان بارندگی کاشت ارقام مختلف پسته یکی از گزینه هایی است که می توان برای بهره برداری تجاری از زمین خالی در نظر داشت.

احداث باغ پسته در صورتی که به صورت اصولی و علمی انجام شود و در منطقه ای باشد که سرما و یخبندان شدید نداشته باشد می تواند باغداران را به سود دهی زیادی برساند، بنابراین چنانچه قصد احداث باغ پسته دارید بهتر است با دریافت مشاوره پیش از خرید نهال پسته این کار را به صورت اصولی انجام دهید.

ایده ی پنجم: احداث باغ انار

یکی دیگر از انواع درختان میوه ای که می توانید در زمین خالی خود بکارید و بهره برداری برسید انار است، با توجه به خشکسالیها و کمبود منابع آب که در مناطق گرمسیر کشور وجود دارد احداث باغ انار به ویژه برای مناطق گرمسیر در کشور به دلیل نیاز آبی کمتری که دارد گزینه ی به صرفه تری خواهد بود.

ارقامی از انار مانند انار سردشت، انار واندر فول وانار ساوه میکس ارقامی هستند که باردهی تجاری داشته و برای احداث باغ به صرفه تر خواهند بود.

ایده ی ششم: احداث باغ درختان میوه ی هسته دار

درختان میوه ی هسته دار مانند گیلاس، آلبالو، آلو و گوجه سبز درختانی هستند که با کاشت آنها می توانید بهره برداری خوبی از زمین مورد نظر خود داشته باشید، میوه های هسته دار که تحت عنوان میوه های سردرختی شناخته می شوند طرفداران زیادی داشته و علاوه بر مصرف تازه خوری در صنایع غذایی تبدیلی برای تولید انواع مربا و شربت و همینطور تولید میوه ی خشک نیز کاربرد دارند، بنابراین بدون اینکه نگران بازار فروش این محصولات باشید می توانید باغ خود را احداث کنید.

درختان میوه ی هسته دار معمولا به دلیل تامین نیاز سرمایی و مقاومتی که به سرمای هوا دارند در مناطق سردسیر و معتدل کاشته می شوند اما مهمترین نکته در مورد احداث باغ درختان میوه ی سردسیر این است که در زمان خرید نهال علاوه بر خرید ارقام پربار و پیوندی ارقامی را بخرید که دیر گل بوده و بتوانند از سرمای دیر رس بهاره فرار کنند.

ارقام دیر گل پس از سپری شدن آخرین سرمای بهاره شکوفه داده و بنابراین خسارت سرما زدگی بهاره در مورد آنها اتفاق نمی افتد، علاوه بر آن ارقام پیوندی مقاومت خوبی نسبت به آفات و بیماریها از خود نشان داده و سازگاری خوبی با اقلیم و خاک مناطق مختلف ایران دارند چرا که بر پایه ی ارقام مقاوم پیوند خورده اند.

ایده ی هفتم: احداث باغ سیب:

احداث باغ سیب نیز ایده ای است که در بیشتر مناطق سردسیر توانسته به باغداران سود خوبی برساند، با احداث باغ سیب که در آن ارقام تجاری و پرباری مانند نهال سیب زرد و قرمز لبنانی، نهال سیب زرد و قرمز فرانسوی و نهال سیب جرومین کاشته شده باشد می توانید بهره برداری خوبی از زمین مورد نظر خود داشته باشید.

ایده ی هشتم: احداث باغ انجیر

اگر زمین خالی شما در منطقه ای گرم و خشک قرار دارد بهترین پیشنهاد ما برای شما به منظور بهره برداری از زمین مورد نظرتان احداث باغ انجیر است، انجیر تولید شده در ایران به صورت خشک محبوبیت بالایی حتی در بازار جهانی داشته و شما با تولید انجیر در ارقامی مانند انجیر استهبان و انجیر بورسا می توانید به سود دهی مطلوبی از زمین مورد نظر خود برسید، علاوه بر این انجیر درختی متحمل به خشکی بوده که در مناطق با میزان بارش مناسب می توان آن را به صورت دیم هم کاشت.

ایده ی نهم: احداث باغ پالونیا

شاید به گوش شما هم رسیده باشد که برخی از باغداران در زمینهای خالی که داشته اند اقدام به کاشت درختی به نام پالونیا کرده اند تا از فروش چوب آن سود کافی ببرند، کاشت پالونیا در زمینی که به دور از سایه اندازی ساختمانهای بلند باشد می تواند بهره برداری خوبی داشته باشد، چوب این درخت در صنایع چوب مانند ساخت مبلمان به دلیل انعطاف پذیری و مقاومت بالایی که دارد بسیار مناسب بوده و بازار خوبی در انتظار چوب این درخت است.

پالونیا در شرایط مطلوب رشد بسیار سریعی داشته و حداکثر طی هفت سال به بهره برداری می رسد، این درخت سالانه 20 تا 55 متر مکعب چوب به ازای هر هکتار تولید خواهد کرد، رسیدگی و نگهداری از این درخت نیز کار دشواری نبوده و می توانید با دریافت مشاوره از زمان احداث باغ این کار را بدون نگرانی و دغدغه انجام دهید.

ایده دهم: احداث باغ گلابی

گلابی نیز مانند سیب یک درخت میوه ی دانه دار بوده و در صورتی که ارقامی مانند نهال گلابی بیروتی، نهال گلابی درگزی و نهال گلابی ویلیام دوشیز را در زمین مورد نظر خود بکارید می توانید بهره برداری خوبی داشه و به سود دهی مطلوب دست پیدا کنید.

به منظور احداث باغ گلابی باید شرایط اقلیمی منطقه را در نظر گرفته و بهترین و مناسبترین رقم برای اقلیم منطقه ی خود را انتخاب کنید تا به باردهی مطلوب برسید.

10 ایده برتر برای کسب درآمد از زمین خالی

کلام آخر:

در میان کاربریهای مختلفی که می توان در یک زمین خالی ایجاد کرد بهره برداری کشاورزی و به ویژه باغداری یکی از بهترین گزینه ها خواهد بود اما در این زمینه باید با آگاهی کامل عمل کنید و از انتخاب نوع درخت میوه و رقم آن گرفته تا اجرای تمام اصول باغداری باید با دریافت مشاوره و آگاهانه انجام شود تا بتواند شما را به بهره برداری مورد نظرتان برساند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال