بررسی تفاوت های گردو ایرانی و خارجی

بررسی تفاوت های گردو ایرانی و خارجی

در جهان گردو به دو دسته گردوی ایرانی و آمریکایی تقسیم بندی می‌شود، گردوی ایرانی به اندازه‌ای کیفیت بالایی دارد که مورد توجه اکثر تاجران و مصرف کنندگان قرار گرفته است، اقلیم کشور ایران باعث شده حتی نژادهای آمریکایی نهال گردو در کشور ما رشد و باروری بهتر و کیفیت بیشتری داشته باشند، در ادامه مقاله به بررسی تفاوت‌های گردو ایرانی و خارجی خواهیم پرداخت.

 تفاوت های گردو ایرانی و خارجی

عوامل زیادی در ژنتیک و ظاهر میوه گردو باعث ایجاد تفاوت‌های گردوی ایرانی و خارجی شده است، البته مهم‌ترین دلیل تفاوت علاوه بر ژنتیک گردو باید به سازگاری درختان گردو در مناطق مختلف کشور ایران اشاره کنیم، در کشور ما انواع نهال‌های گرمسیری و سردسیری گردو قابل کاشت و بهره‌وری از همین امر باعث شده تا تنوع میوه‌های گردو ایرانی تا حد زیادی افزایش پیدا کند؛ در ادامه برخی از تفاوت های  گردو ایرانی و خارجی را ذکر می کنیم.

تفاوت های گردو ایرانی و خارجی

 1. گردو ایرانی دارای یک طعم غنی و خوشمزه با کیفیت بالاست، علاوه بر این، گردو ایرانی غالباً روغن بیشتری دارد که به آن طعم و مزه دلپذیری بیشتری می‌بخشد؛ در مقابل، گردوهای خارجی و وارداتی طعم کمتر داشته و کیفیت آنها معمولاً پایین تر باشد.
 2. گردوهای تولید شده در کشور ایرانی به طور معمول بزرگتر و دانه‌ای تر هستند و شکل آنها بیشتر گرد و برجسته است، حتی اگر نژاد آنها کانادایی آمریکایی یا فرانسوی باشد؛ در حالی که برخی از گردوهای خارجی کوچکتر و شکل ناهمگن دارند.
 3. گردو ایرانی به دلیل تولید بسیاری در ایران، از لحاظ قیمت پایین‌تر و ارزان تر است؛ با توجه به هزینه‌های حمل و نقل، گردوهای خارجی اغلب بیشترین قیمت را دارند.
 4. گردو ایرانی عمدتاً به صورت ارگانیک بر پایه ژنوتیپ و پیوندی و به صورت طبیعی رشد می‌کنند؛ در مقابل، در برخی از کشورها گردوهای خارجی تحت شرایط کشت صنعتی و با استفاده از کودها و سموم کشاورزی و به صورت تراریخته رشد می‌کنند.
 5. گردو ایرانی ممکن است در زمان‌های مختلفی از سال برداشت شود و این امر به تنوع در مزه و کیفیت آن بیفزاید؛ در حالی که در بسیاری از کشورهای خارجی، گردوها در یک فصل خاص برداشت می‌شوند و این باعث می‌شود تا همه گردوهای خارجی همانطور که در طول سال یکسان و یکدست باشند.

نکته مهمی که باید توجه شود، تفاوت های گردوهای ایرانی و خارجی ممکن است بسته به محل تولید و دیگر فاکتورهای محیطی از جمله مدیریت کشاورزان و فروش نهال گردو مرغوب توسط نهالستان‌ها نیز متفاوت باشد.

بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر

برای شناختن بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیری بهتر است برخی از ویژگی‌های مهم نهال‌های مناطق سردسیری را بشناسید؛  درختان گردو سردسیری یک درخت مقاوم سرما بوده و می‌تواند در مناطقی با زمستان‌های سرد و طولانی رشد کرده و سرعت رشد قابل توجهی دارد.

ظرف مدت چند سال به اندازه کافی بزرگ و قوی می‌شود که بتواند به عنوان یک درخت مثمر عمل کند؛ نهال گردو سردسیری ظرفیت محصول دهی پایدار را داشته و و دچار سال‌آوری نمی‌شود، چون نهال گردو سردسیری توانایی تحمل خشکی را داشته و می‌تواند در مناطق با بارندگی کمتر رشد کند، بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر عبارتند از:

 • نهال گردو اسرائیلی: بومی کشور اسرائیل بوده پایه کوتاه است و ارتفاع آن ۴ تا ۶ متر تخمین زده‌اند، در یک هکتار زمین می‌توان ۲۸۰ اصل نهال گردو اسرائیلی را کاشت؛ این درخت به صورت خوشه‌ای باردهی کرده و در هر خوشه ۲۵ تا ۳۵ میوه گردو وجود دارد پوسته آن کاغذی و درصد روغن بالایی دارد.
 • نهال گردو تخم مرغی: متعلق به کشور ایران بوده به خاطر میوه‌های درشت و پوستی کاغذی آن مورد توجه اکثر کشاورزان قرار گرفته است، نهال گردو تخم مرغی زود بازده است و ارتفاع آن همانند نهال گردو اسرائیلی بین ۴ تا ۶ متر است، بهترین فصل خرید نهال گردو تخم مرغی در مناطق سردسیری اواسط فصل پاییز است.
 • نهال گردو فرنت : نهال گردو فرنت جزو نهال‌های فرانسوی با پوسته سخت است، توناژ تولید میوه گردو فرنت در یک هکتار زمین تقریباً چهار و نیم تن است، این درخت فرانسوی قدرت تحمل بالایی در برابر نوسانات دمایی داشته و گلدهی آن اواخر فروردین ماه آغاز می‌شود.

بهترین گردو مناطق سردسیر

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز: بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر نهال گردو ژنوتیپ آمریکایی است این درخت نه تنها سرعت رشد بالایی داشته و یک سال پس از کاشت می‌تواند اول نوبرانه خود را تولید کند، درختان بالغ ژنوتیپ پالیز در یک هکتار زمین می‌توانند ۶ تا ۸ تن گردو تولید کنند که سودآوری زیادی برای باغدار و ارمغان می‌آورد، سیستم دفاعی قوی نهال گردو کانادایی باعث شده تا هزینه نگهداری و مراقبت از باغات کاهش چشمگیری داشته باشد.
 • نهال گردو فرنور: از دیگر نهال‌های فرانسوی محبوب کشاورزان ایرانی باید به نهال گردو فرنور اشاره کرد، پوسته نهال گردو سخت بوده ولی دانه‌های درشت و خوش طعمی دارد، سازگاری این نهال با مناطق سردسیری کشور ایران بیشتر بوده و کمتر دچار آسیب و صدمه می‌شود، فاصله کاشت نهال گردو فرنور ۸ در ۸ متر بوده و در یک هکتار زمین ۱۸۵ اصله نهاله گردو فرنور جای می‌گیرد.
 • نهال گردو چندلر: نهال گردو  چندلر دارای محدودیت ارتفاعی بوده و آن را در ارتفاع ۸۰۰ تا ۱۷۰۰ متر از سطح زمین می‌توان کاشت، منشا این درخت آمریکایی است ولی توسط نهالستان برتر نهال بومی‌سازی شده و به کشاورزان عرضه می‌شود، توناژ تولید گردو درخت چند رنگ در یک هکتار ۵ تن است، نیاز خوابی درخت گردو چند لک ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ ساعت کمتر از ۷ درجه سانتی‌گراد بوده و در ماه به دو بار آبیاری عمیق و یک بار آبیاری سطحی احتیاج دارد.

بهترین نهال گردو برای مناطق گرمسیر

نهال‌های مناطق گرمسیری قادرند دماهای بالای 30 درجه سانتی‌گراد و رطوبت بالا را تحمل کنند، این نهال‌ها توانایی تحمل نوسانات رطوبت در فصول مختلف و رطوبت داخل‌زمینی را دارا هستند؛ البته نباید فراموش کنیم بهترین نهال گردو برای مناطق گرمسیر نسبت به خاک‌های تا مساعد نیز مقاوم هستند.

نهال‌های گردو مناطق گرمسیری باید قادر به تحمل نور خورشید مستقیم بوده و به خاطر نور خورشید و خشکی هوا دچار بیماری و گرمازدگی نشوند، درختان گردو گرمسیری به طور طبیعی می‌توانند تا دمای ۴۵ درجه سانتیگراد حتی گاهاً تا ۵۵ درجه سانتیگراد را تحمل کرده و دچار مشکلی نشوند، بهترین نهال گردو برای مناطق گرمسیر عبارتند از:

 • نهال گردو پکان: کشاورزانی که باغات آنها در گرم‌ترین نقطه کشور ایران قرار گرفته، می‌توانند با خرید نهال گردو پکان به راحتی باغات تجاری و پرسود خود را راه‌اندازی کنند؛ این نهال گرمسیری متعلق به کشور آمریکا بوده و تا دمای ۵۵ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می‌کند دچار سوختگی گرمازدگی نمی‌شود در برابر تنش‌های آبی نیز مشکلی نمی‌شود البته درخت گردو آمریکایی پیکان پایه بلند بوده و فاصله کاشت آن ۱۲ در ۱۲ متر است، بنابراین در یک هکتار زمین کمتر از ۱۰۰ اصله نهال گردو پکان جای می‌گیرد، عمر اقتصادی این درخت بیشتر از ۱۰۰ سال است، شکل ظاهری میوه گردوی پکان متفاوت‌تر از گردوهای دیگر بوده و شبیه به میوه خرما است.

بهترین گردو مناطق گرمسیر

 • نهال گردو لارا از دیگر نهال‌های آمریکایی گرمسیری بهتر است به نهال گردو لارا اشاره کنیم که پایه کوتاه است، پوسته آن کاغذی و درصد روغن بیشتری دارد می‌تواند اختلاف دمای شب و روز مناطق گرمسیری و مدیترانه‌ای را به خوبی تحمل کند این درخت زودگل بوده اواخر اسفند ماه شروع به شکوفه زنی می‌کند، از مزایای دیگر نهال گردو لارا باید به زود بازده بودن و قدرت رشد قوی آن اشاره کرد.
 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۶: این درخت کانادایی بوده بر پایه ژنوتیپ تکثیر می‌شود محدودیت ارتفاعی نداشته و می‌توان در ارتفاعات گوناگون آن را کاشت، درخت ژنوتیپ پالیز پایه کوتاه و فاصله کاشت آن ۶ متر است، میوه تولید شده این درخت نیمه کاغذی بوده ولی مغز گردو به راحتی از پوسته خارج می‌شود، عمر اقتصادی نهال کانادایی نزدیک به ۱۰۰ سال بوده و در برابر انواع بیماری‌های باکتریایی قارچی و آفت زدگی سیستم دفاعی بسیار قوی دارد، قدرت باردهی آن بالا بوده در یک هکتار زمین بیشتر از ۶ تن میوه تولید می‌کند.

بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو

برای سفید شدن مغز گردو می‌توان از کودهایی که حاوی عناصر مغذی مهمی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند، استفاده کرد؛ این عناصر به رشد و تغذیه گیاه کمک کرده و به طور مستقیم روی رنگ مغز تأثیر می‌گذارند؛ به عنوان مثال، بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو و از کودهای سازگار با گیاهان مغزدار کودهای NPK است.

این کودها معمولاً در بازه مقادیر متعادلی از نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) قرار دارند؛ البته برخی از کودهای آلی مانند کود کمپوست، کود پوسیدگی نباتات و کود حیوانی پوسیده نیز می‌توانند برای سفید شدن مغز گردو مفید باشند؛ در هر صورت، قبل از استفاده از هر نوع کود، بهتر است با کارشناسان فروش نهال گردو در نهالستان مشورت کنید تا بهترین محصول را برای نیازهای خاص گردو خود انتخاب کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال