8 مزیت که باید حتما از سم استامی پراید استفاده کنید

8 مزیت که باید حتما از سم استامی پراید استفاده کنید

سموم با فرمهای قابل استفاده ی متنوع کار را برای باغداران راحت تر می کنند، سمومی را که هم بتوان در آب آبیاری استفاده کرد و هم به صورت محلول پاشی می توانند گزینه ی خوبی برای باغدارانی باشند که در استفاده از سموم محدودیت امکانات دارند، استامی پراید از دسته سمومی است که به هر دو صورت قابل استفاده است، اما این سم نیز مانند سموم دیگر نیاز به دانش کاربردی داشته و باغدارانی که قصد استفاده از این سم را دارند باید اطلاعات کلی در رابطه با ویژگیها و نحوه ی استفاده از این سم داشته باشند، در این مقاله اطلاعات مهم و کاربردی در رابطه با سم استامی پراید را برای شما شرح خواهیم داد.

معرفی سم استامی پراید:

سم استامی پراید که در بازار تحت عنوان موسپیلان نیز شناخته می شود یک سم چربی دوست و حلال در آب است و به دلیل این دو ویژگی مهم قابلیت جذب از طریق برگ و استفاده در آب آبیاری را دارد.

به دلیل حلال بودن در آب زمانی که از طریق آب آبیاری مورد استفاده قرار گیرد می تواند از طریق سیستم آوندی در کل گیاه یه صورت سیستمیک درآمده و ایمنی کلی ایجاد کند، اما قابلیت جذب از طریق لیپید نیز به این سم این امکان را می دهد که از طریق دیواره ی سلولی گیاهان جذب شده و بنابراین می توان این سم را به صورت محلول پاشی نیز مورد استفاده قرار داد.

اسپامی پراید-

این سم قدرت اثر فوق العاده ای در کنترل آفات مکنده مانند شته ها، کنه ها و دیگر آفات مکنده دارد، آفات مکنده از شیره ی نباتی تغذیه می کنند و این سم دقیقا در سیستم آوندی به جریان می افتد و در زمان تغذیه ی آفت از شیره ی گیاهی مسموم خواهد شد اما به دلیل جذب از طریق برگ روی آفات برگ خوار و لارو آفات نیز موثر خواهد بود چرا که لاروها بافت برگی مسموم را خورده و مسموم می شوند.

استامی پراید سمی عصبی بوده و با تاثیر بر روی سیستم عصبی آفاتی که از آن تغذیه کرده اند سبب فلج شدن و مرگ آنها می شود، استامی پراید قدرت حفاظت از گیاه را می تواند به مدت دو هفته نگهدارد و دوره ی کارنس آن حدود یک هفته تا یک ماه است.

میزبان‌ها و آفات قابل کنترل آفت کش استامی پراید:

آفت کش استامی پراید روی طیف وسیعی از آفات مکنده و میزبانان آنها قابل استفاده است اما در مورد هر آفت و میزبان خاص باید دز مورد استفاده به دقت تنظیم شود، در جدول زیر آفات قابل کنترل، میزبانان و دز مورد استفاده از این سم را شرح می دهیم.

میزبان آفت دز استفاده
درختان میوه کرم سیب، پسیل گلابی، شته ها، سرخرطومی ها، مگس های میوه 0.3-0.7 گرم در هزار لیتر آب
پسته پسیل پسته و چوبخوار پسته 0.3-0.7 گرم در هزار لیتر آب
مرکبات شته ها، تریپسها، مینوز، مگس سفید گلخانه 0.3-0.7 گرم در هزار لیتر آب
انگور تریپس، زنجره مو 0.4-0.7 گرم در هزار لیتر آب
ازگیل و توت فرنگی شته ها 0.3-0.5 گرم در هزار لیتر
رز و گیاهان زینتی شته ها، تریپس، عسلک پنبه، مگس سفید گلخانه و شپشکها 0.3-0.7 گرم در هزار لیتر آب

 

مزیت‌های استفاده از استامی پراید:

استامی پراید

استامی پراید مزیتهای بسیاری دارد که باغداران را ترغیب به استفاده از آن می کند، در ادامه برخی از مهمترین مزیتهای استامی پراید را ذکر خواهیم کرد.

  • اسیدیته ی پایین دارد و به همین دلیل روی گیاهان ایجاد حساسیت و گیاهسوزی نخواهد کرد.
  • قابلیت اختلاط با کودها را دارد و همین امر سبب صرفه جویی در زمان برای محلول پاشی و یا استفاده از ترکیب کود و سم در آب آبیاری می شود.
  • قابلیت اختلاط با آفت کشها و قارچ کشهای دیگر که قلیایی نباشند مانند بردو را دارد.
  • در بافت گیاه به تدریج تجزیه می شود و بنابراین دوره ی حفاظت طولانی تر تقریبا به مدت دو هفته دارد.
  • سیستمیک شده و نیازی به اینکه کل درخت با سم پوشش داده شود نیست بلکه کافی است سم به مقدار مشخص از بخشی از درخت جذب شود و یا اینکه در آب آبیاری مودر استفاده قرار بگیرد.
  • روی تمام مراحل لاروی و حشراتی که از بافت برگ و یا شیره ی نباتی تغذیه کنند تاثیر دارد به جز مرحله ی تخم چرا که قدرت اثر این سم به تغذیه ی آفت از گیاه بر می گردد.
  • در خاک خاصیت تدخینی داشته و می تواند آفات خاکزی را نیز کنترل کند.
  • به دلیل دز مصرف پایین روی زنبور عسل و حشرات غیر هدف و مفید تاثیر منفی ندارد.
  • باد بردگی، دریفت و یا باران شویی روی آن تاثیر منفی نمی گذارد.

استفاده از استامی پراید برای کنترل آفات سرسخت درختان میوه:

برخی از آفات سرسخت که به سختی قابل کنترل هستند را می توان با استفاده اصولی از استامی پراید کنترل کرد، آفاتی مانند کرم گلوگاه انار، کرم سیب و یا مگس میوه ی مدیترانه و مگس گیلاس، این آفات که در مدت زمان محدودی قابل دسترس بوده و لارو خود را به درون میوه می فرستند در مقابل سم پاشی مقاوم هستند چرا که زمانی که لارو وارد بافت میوه شد سموم تماسی بر آنها موثر نخواهد بود.

برای کنترل این آفات می توان از ترکیب فرمون در تله ی فرمونی با سم استامی پراید استفاده کرد، برای آفات مگسی نیز استفاده از پروتئین هیدرولیزات در ترکیب با استامی پراید به صورت محلول پاشی و یا همراه با فرمون در تله های فرمونی بسیار موثر واقع شده و این آفات سرسخت را در باغاتی که به صورت اصولی مدیریت می شوند کنترل کرده است.

بنابراین می توان گفت برای کنترل آفات با استفاده از استامی پراید داشتن دانش کافی در مورد آفت مورد نظر، چرخه ی زندگی و مرحله ی حساس آن با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار اهمیت دارد، به عنوان مثال اوج خروج حشرات کامل در شهرهای گرمسیر با اوج خروج حشرات کامل در شهرهای معتدل متفاوت بوده و بنابراین باید با توجه به شرایط آب و هوایی این تاریخ را در منطقه ی خود به دست آورده و بهترین راهکار مدیریتی را مورد استفاده قرار دهید.

استامی پراید

در نظر داشته باشید که خرید نهال سالم و مقاوم اهمیت بسیار زیادی در کنترل بسیاری از آفات دارد و بنابراین کنترل آفات قبل از احداث باغ آغاز می شود، به منظور استفاده ی بهتر از سموم شیمایی از قبیل استامی پراید توصیه می شود با مشورت گرفتن از کارشناسان فروش نهال برنامه ی زمان بندی کنترل آفات پر ریسک و رایج در منطقه ی خود را دریافت کرده و مطابق با آن کنترل آفات مهم را انجام دهید.

کلام آخر:

با وجود تمام مزایایی که استفاده از استامی پراید دارد باید توجه داشته باشید که استفاده ی بی رویه از سموم کشاورزی تعادل طبیعی را بر هم زده و این بر هم خوردن تعادل در طبیعت به هیچ عنوان به نفع ما نخواهد بود، بنابراین برای استفاده از سموم باید حتما طبق برنامه و با داشتن شناخت کافی از آفت مورد نظر عمل کنید، برای دریافت مشاوره در رابطه با موراد مصرف استامی پراید و قیمت نهال مقاوم به آفات و بیماریها می توانید با کارشناسان مشاور ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال