بررسی ارقام زود بازده و دیربازده ازگیل

بررسی ارقام زود بازده و دیربازده ازگیل

کشاورزان و فعالان حوزه کشاورزی برای اینکه بتوانند در این حوزه درآمدی پرسود داشته باشند و محصولاتی با کیفیت تولید کنند که قابلیت صادرات داشته باشد باید از کشاورزی سنتی یا معیشتی به سمت کشاورزی مدرن یا صنعتی حرکت کنند و محصولاتی را تولید کنند که در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن بازدهی بالا داشته باشند و به اصطلاح زود بازده باشند یا اینکه سطح کمی و کیفی محصول آن‌‌ها بسیار بالا باشد و ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد.

یکی از درختان میوه‌ایی که مهندسان حوزه کشاورزی نهال ‌های پیوندی یا اصلاح شده‌ آن را تولید کرده‌اند درخت ازگیل است که این نهال‌‌ها علاوه بر ویژگی‌های پایه مادری، ویژگی‌‌های مطلوب دیگری نیز دارند به عنوان مثال برخی از آن‌‌ها زود بازده و یا دارای عملکرد بسیار مطلوب هستند که در هنگام انتخاب و کاشت نهال ازگیل باید به این موضوع توجه کرد.

بررسی ارقام زود بازده و دیربازده ازگیل

آشنایی با درخت ازگیل

  • پراکنش جغرافیایی درخت ازگیل

درخت ازگیل از سرزمین‌های دور و از نواحی آسیای جنوبی، همانند کشور چین منشا گرفته است و از آنجا به سایر نقاط دنیا ارسال شده است و هسته میوه آن توسط پرندگان مهاجر به قاره آمریکا منتقل شده است که این درخت به صورت خودرو در این قاره رشد می‌کند در ایران نیز در نواحی جنوبی دریای خزر و در جنگل‌های گیلان و مازندران به صورت محلی رشد می ‌کند که در زبان مازنی به آن کنس یا کندس و در زبان گلیکی نیزبه آن کونوس می‌گویند.

  • مشخصات گیاهشناسی درخت ازگیل

ازگیل در رده بندی گیاهی در خانواده Rosaceae قرار دارد و با درختانی همچون سیب، به، زالزالک و گلابی هم خانواده است و با نام علمی Mespilus germanica معرفی می‌شود که درخت ازگیل قامتی متوسط دارد و دارای برگ‌های بیضی شکل کشیده با شیارهای برجسته به رنگ سبز براق که سطح زیرین آن دارای کرک ریز است که با آغاز پاییز بر‌گ‌های آن تغییر رنگ می‌‌دهند و در نهایت می‌ریزند، این درخت در حدود 40 سال عمر می‌کند.

گل‌های بسیار زیبای آن به صورت منفرد یا خوشه‌ای در بهار نمایان می‌شوند و دارای 5 گلبرگ بیضی شکل به رنگ سفید و عطر آگین است این گل‌ها دوجنسی و تک پایه هستند و گرده گل نر به کمک باد و حشرات گرده افشان به سمت مادگی گل ماده منتقل می‌شود.

میوه‌ درخت ازگیل به صورت گرد یا بیضی شکل که بافت آن سفت و اسیدی است و زمانی که کاملا برسد بافتی نرم، آبدار و شیرین پیدا می‌کند و در برخی از ارقام به رنگ قهوه‌ای و در برخی دیگر به رنگ زرد روشن و براق دیده می‌شود که چندین هسته در دل خود جای داده است و این میوه‌ دارای خواص بسیار زیادی است و به صورت خام خوری و در تهیه شربت، رب و کنسرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارقام زود بازده درخت ازگیل چه ویژگی‌ های دارند

دلیل نام گذاری ارقام زود بازده همان طور که از اسمشان پیدا است مربوط به زمان شروع میوه‌دهی آن‌هاست که نسبت به دیگر ارقام سنتی و بذری در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بعد از گذشت 1 یا 2 سال از زمان کاشت، میوه‌دهی را آغاز می‌کنند و سریع ‌تر به سن بلوغ می‌رسند و باغدار می‌تواند در زمان کوتاهی به سود حاصل از فروش محصول دست یابد که برخی از باغداران این ویژگی را در انتخاب نوع رقم لحاظ می‌کنند.

درخت ازگیل نیز دارای رقمی است که در همان سال اول یا دوم پس از کاشت شروع به گلدهی و میوه‌دهی می‌کند و می‌توان با کاشت نهال آن در بازه زمانی کوتاهی میوه برداشت کرد و به محصول اقتصادی دست پیدا کرد.

معرفی رقم زود بازده درخت ازگیل

رقم ازگیل جنگلی

ازگیل جنگلی با نام انگلیسی common medlar در آب و هوای مرطوب جنگلی رشد مطلوب دارد این نهال بومی ایران است و در شهرهای شمالی به خصوص در استان مازندران رشد و بازدهی خوبی دارد و علاوه بر رطوبت نیاز به دریافت نور مستقیم خورشید به مدت 6 ساعت در روز دارد و سرمای 20- درجه سانتی گراد را می‌تواند تحمل کند و با قرار گرفتن در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد در حدود 1500 ساعت نیاز سرمایی این نهال مرتفع می‌شود.

این نهال یک رقم زود بازده به شمار می‌آید زیرا با گذشت 2 سال از موقع کاشت شروع به باردهی می‌کند و در صورت وجود شرایط مطلوب برای رشد قادر است بیش از 40 تن محصول مرغوب در هکتار تولید کند و میوه آن درشت و به وزن 50 گرم است که چهار هسته سخت و قهوه‌ای رنگ در مرکز خود دارد و نارس این میوه سفید رنگ و ترش مزه و رسیده آن زرد و شیرین مزه و آبدار است.

در زمان کاشت این نهال باید چند مورد را رعایت کرد از جمله ارتفاع محل کاشت که باید کمتر از 1800 متر از سطح دریا باشد و فاصله مناسب برای کاشت نهال‌های آن 4 در4 متر در ردیف‌های 3 متری نظر گرفته ‌شود که با رعایت این فاصله می‌توان به تعداد 600 نهال در هکتار غرس کرد با این که این رقم خود بارور است اما برای افزایش راندمان و عملکرد محصول می‌توان در بین فواصل کاشت آن رقم گرده افشان سازگار یا پایه نر قرار داد.

بررسی ارقام زود بازده و دیربازده ازگیل

ارقام دیر بازده درخت ازگیل چه ویژگی‌های دارند

در انتخاب یک نهال سالم و پربار ازگیل ویژگی‌های زیادی از جمله مقاومت در برابر تنش‌های محیطی، پرباری و سازگاری با شرایط اقلیمی دخیل است که اولویت قرار دادن هر کدام از این ویژگی‌ها بستگی به هدف باغداران از کاشت نهال ازگیل دارد.

گاهی یک رقم ویژگی‌های مثبت زیادی برای کاشت دارد اما مدت زمان باردهی آن طولانی‌ است که این نکته برای باغدار اهمیت کمی دارد و سایر ویژگی‌های رقم را در هنگام انتخاب و یا خرید نهال مد نظر قرار می‌دهد.

معرفی رقم دیر بازده درخت ازگیل

رقم ازگیل ژاپنی

نهال ازگیل ژاپنی با اصالتی از کشور چین که به وفور در اکثر مناطق دنیا کاشت می‌شود معمولا به فرم درختچه‌ای با قامتی نسبتا کوتاه اما پر از شاخ و برگ رویت می‌شود این نهال با گذشت 3 سال از زمان کاشت باردهی را آغاز می‌کند اما 6 تا 8 سال زمان لازم است که به سن بلوغ و باردهی اقتصادی برسد و می‌تواند سالانه بیش از 40 تن در هر هکتار باردهی داشته باشد به همین دلیل نهالی دیر بازده اما پر بازده به حساب می‌آید.

میوه‌های این نهال از نظر ظاهری گرد یا تخم مرغی به رنگ زرد تیره، طعمی شیرین و آبدار که در مرکز خود 3 تا 4 هسته قهوه‌ای رنگ جای داده است و وزن هر میوه بین 30 تا 50 گرم است و نژادهای دیرگل این نهال بعد از رفع سرما در اسفند ماه گلدهی را آغاز می‌کنند و در خرداد ماه شروع به میوه‌دهی می‌کنند اما نژادهای زود گل آن در آذر ماه به گل می‌نشیندد و در ابتدای بهار میوه‌های خود را نمایان می‌کنند.

این نهال باید در مناطقی با شرایط آب و هوایی نیمه گرمسیری و آفتاب گیر با ارتفاع حداقل 2000متر از سطح دریا و به فواصل 5 در 5 متر و در ردیف‌های 4 متری از یکدیگر کاشته شود و خواب زمستانی آن در دمای منفی 7 تا 8 درجه سانتی گراد به مدت 500 الی 800 ساعت شکسته می‌شود.

بررسی ارقام زود بازده و دیربازده ازگیل

جمع بندی

یک باغدار همیشه به دنبال بهترین نهال برای کاشت است و این نهال باید ویژگی‌های مطلوب زیادی را داشته باشد بنابراین باغدار باید یک لیست از ویژگی‌های مورد نظر خود از یک نهال را تهیه کند سپس به ترتیب اهمیت، این ویژگی‌ها را اولویت بندی کند که بر اساس این لیست راحت ‌ترمی‌تواند بهترین نهال ازگیل را انتخاب کند که این موضوع در زمان خرید نهال ازگیل بسیار کاربرد دارد.

برای اینکه با اطمینان خاطر و با داشتن اطلاعات جامع در مورد انواع ارقام ازگیل اقدام به خرید نهال آن کنید کافی است به نهالستان‌هایی که زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی فعالیت دارند مراجعه کنید و با مهندسان مجرب و کارآزمده کشاورزی آن‌ها مشورت کنید و یا به سایت‌های معتبر این نهالستان‌ها وارد شوید و هر گونه اطلاعاتی که مربوط به نهال ازگیل است به صورت آنلاین بدست آورید.

این نهالستان‌ها کار فروش نهال را به صورت حرفه‌ای و تخصصی زیر نظر تیمی مجرب از کارشناسان کشاورزی انجام می‌دهند و قیمت نهال را بر اساس شرایط تولید نهال و سایر ویژگی‌های مطلوب آن تعیین می‌کنند و چه به میزان کم و یا در حجم انبوه اقدام به خرید نهال کنید می‌توانید از شرایط و تخفیفات فروش نهال در این نهالستان‌ها بهره مند شوید و در مجموع خریدی سرشار از سود را تجربه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال