معرفی 1+5 ارقام پسته که فقط در مناطق گرمسیری رشد می‌کنند

معرفی 1+5 ارقام پسته که فقط در  مناطق گرمسیری رشد می‌کنند

از دل مناطق کویری و گرم خشک کشور میوه‌ای برخاسته است که با نام طلای سبز شناخته می‌شود که نیاکان ما از آن در مراسمات باستانی نظیر نوروز و یلدا به عنوان تنقلات استفاده می‌کردند.

میوه پسته در ظرف آجیل یکی از لوکس‌ترین و خوشمزه‌ترین مغزیجات برشمرده می‌شود که به نام آجیل خندان نیز شهرت دارد زیرا به دلیل باز بودن پوسته سخت آن و نمایان شدن مغز قرمزش، حالتی از لبخند را در ذهن تداعی می‌کند و به دلیل مرغوبیت و بازار پسندی بالایی که میوه پسته دارد یکی از محصولات صادراتی کشور تلقی می‌شود و فروش آن ارزآوری بالایی به همراه دارد.

درخت پسته بومی مناطق گرمسیری و کویری است و نور و گرما خورشید بر کیفیت میوه‌های آن می‌افزاید و سازگاری بالایی با آب و هوای گرم و خشک دارد و مناطقی که دارای اقلیمی نسبتا گرم در تابستان و نسبتا سرد در زمستان هستند بسیار ایده آل برای کاشت این درخت هستند و استان کرمان با داشتن چنین اقلیمی به استان پسته خیز کشور مبدل گشته است و درخت پسته به غیر از این استان‌ در باغات سمنان، خراسان، قزوین، مرکزی و …نیز کاشت می‌شود.

 

مناطق گرمسیری درختان پسته

ویژگی ارقام گرمسیری درخت پسته

همانطور که گفته شد درخت پسته در مناطق کویری و گرم و خشک رشد مطلوبی دارد و قادر به تحمل گرمای 45 درجه سانتی گراد در تابستان و 20- درجه سانتی گراد در زمستان است همچنین این ارقام به خشکی و کم آبی مقاوم و به رطوبت خاک یا شرجی زیاد حساس هستند.

همانطور که گرما و نور خورشید سبب افزایش کیفیت محصول درخت پسته می‌شود، سرمای فاقد یخبندان در زمستان برای افزایش رشد و عملکرد بهتر آن نیز موثر است.

غالبا ارقام گرمسیری پسته زود گل هستند به همین دلیل نباید در مناطقی کاشته شوند که سرمای دیررس بهاره دارند زیرا وقوع ناگهانی سرمای بهاره سبب خشک شدن و آسیب به گل‌های آن‌ها می‌شود در نتیجه به شدت میزان محصول آن‌ها افت می‌‌کند.

معرفی ارقام گرمسیری درخت پسته

1.نهال پسته اسرائیلی

مناطق گرمسیری پسته

این نهال برخلاف نامش به کشور اسرائیل ربطی ندارد و متعلق به کشور ایران است و نام تجاری آن پسته ممتاز زرندی است این نهال یکی از پربارترین و کم دردسرترین نهال‌های پسته است.

این نهال نواحی گرم و خشک بیابانی را برای رشد می‌پسندد و گرمای 40 درجه تابستان، خشکی و کم آبی را تحمل می‌کند به همین دلیل رقمی گرمسیری محسوب می‌شود اما به شرجی و رطوبت حساس است.و از طرفی سرمای 20- درجه سانتی گراد در زمستان را نیز می‌تواند تحمل ‌کند و برای تکمیل دوره خواب زمستانه به 300 تا 1000 ساعت سرمای 7- درجه سانتی گراد نیاز دارد.

میوه‌های آن اندازه متوسط و وزنی 3-4 گرمی دارند و خوشه‌های میوه آن پس از 5 سال از زمان کاشت بر روی شاخه‌های آن ظاهری می‌شوند و اگر این نهال شرایط مطلوبی برای رشد داشته باشد بعد از 4 تا 5 سال به باردهی اقتصادی در حدود 5 تا 6 تن خواهد رسید.

نهال پسته اسرائیلی زودگل است و برای اینکه لقاح و باروری گل‌های آن افزایش یابد به ازای هر 360 اصله نهال آن، 40 نهال گرده زا سازگار در هر هکتار باید کاشته شود.

2.نهال پسته اوحدی

 

این نهال بومی کشور خودمان است و آب و هوای خشک و نیمه بیابانی برای رشد می‌پسندد و مناطقی که تابستان گرم یا نیمه گرم دارند برای کاشت نهال آن مناسب هستند و یا به تعریف دیگر می‌توان گفت مناطقی که 2200-700 متر از سطح دریا ارتفاع دارند و نیاز سرمایی این نهال را در 7- درجه سانتی گراد به مدت 700 تا 1200 ساعت برطرف می‌کنند، برای کاشت نهال پسته اوحدی مناسب هستند.

این نهال به خشکی، کم آبی و سرما مقاوم است اما به شرجی و رطوبت حساس است و اگر کوددهی و آبیاری مناسبی داشته باشد تا حدی می‌تواند در برابر آفات و امراض مقاوم باشد.

میوه پسته اوحدی فندقی شکل، با اندازه متوسط، پر مغز، خوش طعم است که در هر خوشه آن 20 عدد میوه پسته قرار دارد که از سال اول بعد از کاشت شاهد میوه دهی و باردهی این نهال هستیم و در سال 5 این باردهی به بیشترین میزان خود یعنی 5 تا 6 تن در هر هکتار می‌رسد که این میزان باردهی را می‌توان با کاشت رقم گرده زا ارتقا داد.

3.نهال پسته رفسنجان

مناطق گرمسیری پسته

اگر به دنبال نهالی تجاری و پرسود برای کاشت هستید نهال پسته رفسنجان گزینه مناسبی است و بهترین اقلیم برای رشد آن مناطق گرمسیری است و به دلیل زود گل بودن به سرمای بهاره حساس است.اما برای رشد و باردهی به سرمای منفی 7 درجه سانتی گراد به مدت 700 الی 1200 ساعت نیازمند است.

میوه این رقم دارای طعم و کیفیت بی نظیر است و بیش از 90 درصد میوه‌های آن خندان هستند و رقمی پربار به شمار می‌آید زیرا در هر هکتار، 6-5 تن محصولی را تولید می‌کند که دارای ارزش صادرات است، این نهال زود بازده است و از سال اول پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند و بعد از گذشت 3 تا 4 سال به بلوغ می‌رسد.

نهال پسته رفسنجان تک پایه است و به رقم گرده زا نیاز ندارد و پایه نهال اکبری برای پیوند زنی این نهال گزینه مناسبی به حساب می‌آید که نهال‌های پیوندی برخلاف خود نهال رفسنجان تا ارتفاع 5 تا 6 متر رشد می‌کنند بنابراین برای کاشت آن‌ها در اراضی مسطح فاصله 4 در 4 متر مناسب است.

5.نهال پسته سفید نوق

این نهال بومی ایران و متعلق به شهرستان رفسنجان است که کاشت و پرورش آن در مناطق گرمسیری و خشک کویری رواج زیادی دارد زیرا آفتاب دوست است و برای جذب بهتر نور خورشید باید در ردیف‌های 3 در 4 متری و به فاصله 7 متر کاشته شود همچنین این نهال تحمل زیادی در برابر خشکی، کم آبی و شوری خاک دارد.

با توجه به اینکه این نهال در مناطق گرمسیری کاشته می‌شود بنابراین سرمایی کمتر از 7 درجه سانتی گراد به مدت 600-400 ساعت برای شکستن فاز خواب آن کافی است که این سرما در مناطقی با ارتفاع 500 تا 1800 متر از سطح دریا تامین می‌شود.

میوه‌های این نهال بسیار مرغوب و با کیفیت هستند و به شکل بادامی یا مخروطی شکل دیده می‌شوند و وزنی معادل 3 گرم دارند که اکثر میوه‌های آن پر مغز هستند و به دلیل طعم و کیفیت بالا در تهیه آجیل، پودر پسته و خلال پسته صادراتی استفاده می‌شوند.

خوشه‌های میوه این نهال 3 سال پس از کاشت بر روی شاخه‌ها ظاهر می‌شوند که در سال‌های ابتدایی پس از کاشت میزان باردهی آن کم است اما در سال 6 بعد از کاشت به 7 تن محصول با کیفیت در هر هکتار دست پیدا می‌کند و سودی چشمگیر را عاید باغدار می‌کند.

6.نهال پسته ممتاز

مناطق گرمسیری پسته

این نهال بومی شهرستان رفسنجان واقع در استان پسته خیز کرمان است و یکی از بهترین ارقام پسته در ایران به شمار می‌آید، آب و هوای گرم و خشک یا گرمسیری برای رشد این نهال مطلوب است و روزانه به 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد و بازه دمایی 40 درجه تا 10- درجه سانتی گراد را می‌تواند تحمل کند البته جهت بیدار شدن از خواب زمستانه به 800-400 ساعت دمای 5 تا 2- درجه سانتی گراد احتیاج دارد.

این نهال به دلیل زود گل بودن به سرمای بهاره حساس است و گل‌های آن برای باروری به پایه نر نیاز دارند که به ازای هر 10 اصله نهال ممتاز 1 نهال پایه نر باید کاشته شود و فواصل مناسب برای کاشت این نهال 3 در 4 متر و در ردیف‌های 5 متری است.

باردهی اقتصادی این محصول بعد از گذشت 5 الی 6 سال از زمان کاشت امکان پذیر است و بسته به مدیریت باغ و رسیدگی باغدار ۵ تا 6 تن محصول قابل برداشت است.

وجه تمایز میوه این رقم با دیگر ارقام پسته رنگ ارغوانی و قهوه‌ای مغز آن است که با رنگ کرم پوسته هارمونی زیبا را به وجود آورده است و از نظر اندازه متوسط و دارای ظاهری کشیده است.

سخن پایانی

حال که با ارقام گرمسیری درخت پسته آشنا شدید چنانچه باغی دارید که در مناطق گرم و خشک کشور واقع شده است این فرصت را از دست ندهید و سریعا اقدام به خرید نهال پسته  متناسب با منطقه خود کنید و یا اگر باغ قدیمی پسته دارید درختان مسن و بذری را با نهال‌های جوان و پیوندی پسته جایگزین کنید.

برای خرید نهال پسته به سراغ نهالستان‌های دارای مجوز از سوی سازمان جهاد کشاورزی بروید زیرا فروش نهال پسته به همراه کارت گارانتی و شناسنامه است و کارشناسان این مرکز همه ارقام پسته را به شما معرفی می‌کنند و در نهایت شما را برای خرید بهترین و مناسب‌ترین نهال پسته راهنمایی می‌کنند.

با توجه به اینکه قیمت پسته بالا است اما این نهال‌ها دارای میوه مرغوب و صادراتی هستند و قرار است در آینده سودی چشمگیر نصیب‌تان کنند بنابراین می‌توان گفت قیمت‌ آن‌ها بسیار مناسب و ارزان به شمار می‌آید.

مقالات مرتبط
نظرات کابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال