عمق چاله برای کاشت نهال چقدر است؟ + فاکتورهای مهم

عمق چاله برای کاشت نهال چقدر است؟ + فاکتورهای مهم

یکی از مهمترین عملیات در زمان کاشت نهال حفر چاله است، این موضوع به نظر ساده در واقع ساده نبوده و باید بر اساس اصول مهمی انجام گیرد تا به گیرایی و رشد بهتر نهال کمک کند، در این مقاله ضمن اشاره به اهمیت حفر چاله به صورت صحیح و اصولی و شرایط تاثیر گذار بر ابعاد چاله، عمق چاله برای کاشت نهال را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

عمق چاله برای کاشت نهال

فاکتورهای مهم در زمان حفر چاله

در زمان حفر چاله باید فاکتورهای مهمی را در نظر داشته باشید، در زیر فاکتورهای مهم در زمان حفر چاله را ذکر می کنیم.

  • عمق چاله

عمق چاله معمولا دو برابر طول ریشه در نظر گرفته می شود، برای برخی از درختان میوه بسته به ضعف ریشه و یا تنبل بودن آن عمق را کمی بیشتر در نظر می گیرند به عنوان مثال عمق چاله برای درختان گیلاس را کمی بیشتر در نظر می گیرند چرا که ریشه ی نهال گیلاس تنبل بوده و در زمان انتقال به زمین اصلی در صورت برخورد با زمین سفت سرعت رشد آن کند می شود.

  • قطر چاله

قطر چاله در واقع عامل مهم تاثیر گذار بر حجم چاله بوده و این فاکتور نیز ارتباط مستقیم با حجم ریشه خواهد داشت، حجم ریشه فاکتوری وابسته به رقم و سن نهال است، نهالهای قلمه ای در سن حداکثر یک سال به زمین اصلی منتقل می شوند و بنابراین قطر چاله حداکثر نیم متر در نظر گرفته می شود، در مورد نهالهای پیوندی نیز که حداکثر دو ساله به زمین اصلی منتقل می شوند قطر چاله به همین اندازه است اما باز هم باید در زمان خرید نهال با توجه به نوع نهال عمق و قطر صحیح چاله را جویا شوید تا در زمان حفر چاله با مشکل رو به رو نشوید.

قطرچاله برای کاشت نهال

  • فاصله ی چاله

فاکتور بسیار مهم دیگری که در زمان حفر چاله باید در نظر گرفته شود فاصله ی چاله ها از یکدیگر است، فاصله ی چاله تابع نوع و رقم نهال است، به عنوان مثال برای ارقام پیوندی گردو فاصله ی 6 تا 7 متر در نظر گرفته می شود در حالی که برای ارقام بومی و محلی گردو که در طول رشد غول پیکر می شوند دست کم فاصاله ی ده متر باید در نظر گرفته شود، اما برای ارقام پیوندی درختان میوه هسته دار و دانه دار دیگر مانند سیب، گلابی و غیره فاصله ی چهار متر کفایت می کند.

اهمیت حفر چاله با فاکتورهای درست

همانطور که در بخش پیش دیدید سه فاکتور عمق چاله، قطر چاله و فاصله ی چاله ها از هم در زمان حفر چاله بسیار اهمیت دارند، در صورتی که چله با عمق و قطر کمتر حفر شود ریشه در یکی دو سال اول که باید به سرعت رشد کنند تا رشد سریع رویشی را برای تاج درخت تاین کنند متوقف شده و بنابراین شروع باردهی درخت به تعویق می افتد.

در صورتی که چاله با عمق و قطر بیشتر از اندازه ی مناسب حفر شود رشد رویشی سریع به جای یک الی دو سال ممکن است چند سال به طول بیانجامد و در نهایت باردهی درختان زود بازده به جای اینکه سال اول تا سوم پس از کاشت نهال آغاز شود چند سال به تعویق می افتد.

در مورد فاصله ی نامناسب نیز باید بدانید که در نظر گرفتن فاصله ی کمتر از حد مجاز سبب سایه اندازی روی درختان، کاهش رشد و باردهی و افزایش شدت بیماریها و آفات برگی در بین درختان و البته سرعت بیشتر شیوع آنها خواهد شد و در مقابل در نظر گرفتن فاصله ی بیشتر سبب افزایش عارضه ی آفتابسوختگی، هدر رفت آب در اثر تبخیر و سرمازدگی در زمستان خواهد شد و بازدهی در واحد هکتار کاهش پیدا خواهد کرد.

با توجه به اهمیت این موضوع اطلاعات تکمیلی در رابطه با هر نوع و رقم درخت میوه را باید از مشاوران فروش نهال جویا شوید.

شرایط موثر بر ابعاد چاله در زمان کاشت نهال

همانطور که تا به اینجای مطلب دریافتید ابعاد چاله در مورد درختان مختلف متفاوت بوده و برخی از شرایط بر این ابعاد موثر خواهند بود، در این قسمت عوامل موثر بر ابعاد چاله را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  • رقم درخت

قطعا اولین عامل موثر بر حفر چاله نوع و رقم درخت است، نوع و رقم درخت بر حجم ریشه موثر است به عنوان مثال حجم ریشه ی درخت گردو دو ساله با حجم ریشه ی درخت آلبالو دو ساله یکسان نبوده و درخت گردو به حجم چاله ی بیشتری نیاز دارد.

رقم درخت برای کاشت نهال

  • سن نهال

رعایت این نکته که باید از مراکز فروش نهال ارقام پیوندی را دو ساله و ارقام قلمه ای را یک ساله خریداری کنید تا گیرایی نهال بیشتر باشد ضروری است اما باید بدانید که سن نهال روی حجم ریشه نیز تاثیر زیادی خواهد داشت، به عنوان مثال حجم چاله ای که برای نهال گردو دو ساله کنده می شود قطعا با حجم چله ای که برای نهال گردو سه ساله کنده می شود متفاوت خواهد بود.

  • بافت خاک

توصیه می شود در بافتهای خاکی که سنگین و رسی هستند حجم چاله را کمی بیشتر در نظر بگیرید تا ریشه در زمان رشد به سرعت به لایه های سخت و سنگین خاک برخورد نکند و خاک دستی پر شده ریشه را تا زمان قدرت گرفتن حمایت کند.

نحوه ی اصولی حفر چاله

در زمان حفر چاله علاوه بر سه نکته ی مهم عمق، قطر و فاصله ی چاله ها نکات زیر را نیز رعایت کنید:

  • زمان حفر چاله

چاله ها را به فاصله ی کمی از زمان کاشت نهال حفر کنید، در صورتی که چاله را چند ماه قبل بکارید بارندگی حرکت حیوانات و باد سبب پر شدن چاله و یا بر هم خوردن حجم درست چاله می شود.

  • خاک برداری اصولی

در زمان حفر چاله خاکهای سطوح بالیی را در سمت راست و خاکهای لایه های زیرین را در سمت چپ چاله بریزید و این نکته را نیز در زمان کاشت نهال به خاطر بسپارید، در زمان پر کردن چاله ابتدا خاکهای عمیق تر که در سمت چپ ریخته اید را درون چاله بریزید و در نهایت خاکهای سمت راست را که از مواد غذایی و غنای کمتری برخوردارند با کمی کود دامی و کود شیمیایی مخلوط کرده و لایه های بالایی را پر کنید.

ابعاد حفر چاله برای برخی از درختان میوه

در این بخش ابعاد و فاصله ی چاله برای برخی از درختان میوه را در قالب جدول برای شما آورده ایم تا در زمان حفر چاله بتوانید به راحتی به آن رجوع کنید.

نوع درخت میوه عرض/عمق چاله فاصله ی چاله
ارقام پیوندی درخت گردو 50/75 سانتی متر بسته به رقم 5 تا 7 متر
انگور 50/50 سانتی متر 2 تا 3 متر
آلبالو و گیلاس 40- 50/60- 70 سانتی متر 4 متر
گلابی 80/100 سانتی متر 4 متر
بادام 80/100 سانتی متر 4 متر
آلو 80/80 سانتی متر 4 متر
سیب 80/100 سانتی متر 4 تا 5 متر

کلام آخر

زمان حفر چاله، ابعاد چاله و فاصله ی چاله ها نکات مهمی است که باید در زمان کاشت نهال با دقت رعایت شود اما این فاکتورها با توجه به متغیرهایی مانند نوع و رقم درخت میوه و شرایط بافت خاک و شیب زمین می تواند متفاوت باشد و در این صورت باید با مطالعه ی دقیق شرایط خاص زمین مورد نظر خود و نوع و رقم درخت میوه ای که انتخاب کرده اید این فاکتورها را تنظیم کنید، برای اطلاع از قیمت نهال در ارقام پیوندی و اطلاعات مرتبط با عمق چاله برای کاشت آنها با مشاوران ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال