گردو برای مناطق سردسیر

گردو برای مناطق سردسیر

مناطق سردسیر در کشور به واسطه ی برخورداری از میزان بارش نسبی بالاتر نسبت به مناطق دیگر برای احداث باغات میوه ی سردسیری از جمله گردو بسیار مناسب هستند، در این مناطق نیاز سرمایی درختان میوه ی معتدله به راحتی فراهم شده و باردهی بسیار خوبی از این درختان در مناطق سردسیر حاصل می شود، در این مقاله به صورت اختصاصی به احداث باغ گردو با بهترین ارقام گردو سردسیری خواهیم پرداخت و به شما می آموزیم چگونه می توانید با احداث یک باغ گردو در این مناطق به سود فراوان دست پیدا کنید.

گردو برای مناطق سردسیر

اصول احداث باغ در مناطق سردسیر:

قبل از هر چیز افرادی که قصد احداث باغ در مناطق سردسیر را دارند باید اصول اولیه ی احداث باغ در این مناطق را به خوبی بدانند تا با رعایت این اصول بتوانند از حداکثر عملکرد درختان باغ خود بهره ببرند.

 • ارقام مقاوم به سرما:

خرید نهال گردو در ارقام مقاوم به سرما اولین و اصلی ترین شرط در احداث باغ در مناطق سردسیر است، خسارت سرما که در مناطق سردسیر می تواند به صورت یخ زدگی ریشه ی درختان گردو در زمستان، آفتاب سوختگی زمستانه پوست درختان گردو و سرمازدگی بهاره ی شکوفه ی درختان گردو رخ می دهد می تواند خسارت بالایی را به درختان گردو وارد کند، در ادامه تاثیر خرید نهال گردو مقاوم به سرما را شرح خواهیم داد.

مقاومت به سرمازدگی بهاره:

سرمازدگی بهاره از جمله خسارات مهم باغات گردو در مناطق سردسیر است و تنها راه عملی و به صرفه در جلوگیری از خسارت سرمازدگی بهاره استفاده از ارقاممقاوم است، ارقام مقاوم با تاخیر در گلدهی در واقع از سرمای دیر رس بهاره فرار کرده و باردهی آنها تحت تاثیر این سرما قرار نخواهد گرفت.

آفتاب سوختگی زمستانه درختان گردو:

در صورتی که درخت گردوی کاشته شده در منطقه ی سردسیر نسبت به سرما و یخ بندان زمستانه مقاوم نباشد انعطاف خود را از دست خواهد داد و سپس با تابش نور خورشید در زمستان و یا بهار دچار ترک خوردگی در پوست تنه خواهد شد، این ترک خوردگی در پوست تنه نه تنها سبب قطع سیستم آوندی و ایجاد ضعف در درختان گردو می شود بلکه راه را برای ورود عوامل بیمارگر قارچی و باکتریایی عامل شانکر باز می کند.

شانکر سطحی و عمیق پوست تنه ی درخت گردو:

شانکر پوستی که در اثر حمله ی دوگونه باکتری ایجاد شده و یکی شانکر سطحی با ترشحات تیره و دیگری شانکر عمیق با ترشح صورتی و یا قرمز رنگ ایجاد می کند در واقع عواملی هستند که در اثر سرمازدگی پوست تنه ی درخت و ترک خوردن آن به راحتی وارد درخت گردو می شود.

عامل بیماری شانکر پوستی نه تنها به پوست درخت حمله کرده و آن را از بین می برد و از این مسیر سبب ضعف درختان گردو می شود بلکه در مورد شانکر عمیق حتی به صورت سیستمیک درآمده و به میوه ی گردو نیز خسار زده و سبب ریزش میوه ی گردو و سیاه شدن مغزگردو خواهد شد.

برای کنترل این بیماری که در بسیاری از مناطق سردسیر روی گردو شایع است استفاده از ارقام مقاومی که پوست مقاوم تری نسبت به سرما و آفتاب سوختگی داشته باشد یکی از موثر ترین راه ها است، از طرفی علم نوین کشاورزی راه هایی را برای ایجاد مقاومت درختان در برابر عوامل بیمارگر و آفات پیدا کرده و تولید ارقام مقاوم گردو نسبت به بیماری شانکر پوستی یکی از موثر ترین راهکارها برای کنترل بیماری خواهد بود.

فروش نهال گردو مقاوم به سرما زدگی و همینطور بیماریهای شایع در مناطق سردسیر مانند شانکر عمیق و شانکر پوستی در نهالستانهای معتبر و پر فروش کشور انجام خواهد شد و شما به سادگی و با خیال آسوده می توانید باغ خود را در این مناطق احداث کنید.

 • ایجاد نور کافی

در مناطق سردسیر معمولا به واسطه ی تابش کمتر نور خورشید و کاهش ساعات آفتابی در صورت کاشت درختان در دامنه ی کوه و مناطق با سایه اندازی زیاد درختان با مشکل کمبود نور مواجه شده و باردهی درختان کاهش پیدا می کند، بنابراین اصل بعدی در احداث باغ گردو در مناطق سردسیر انتخاب زمین با دریافت نور کافی است.

گردو برای مناطق سردسیر

شیب زمین:

در مناطق سردسیر انتخاب زمین با شیب به سمت جنوب ساعات دریافت نور بیشتری خواهد داشت و کمتر با مشکل ساعات نور دریافتی مواجه خواهد شد.

فاصله ی درختان:

فاصله ی مناسب بین درختان گردو در زمان احداث باغ کلید دیگری برای دریافت نور کافی برای درختان گردو خواهد بود، فاصله ی مناسب بین درختان گردو در ارقام مختلف متفاوت بوده و بین 6 تا 8 متر در زمینهای مسطح متفاوت است، این رقم با شیبدار شدن زمین قابل تغییر است اما توصیه می شود در صورتی که باغ را در محلی با میزان سایه ی بیشتر احداث می کنید از کاشت متراکم درختان اکیدا خود داری کنید.

 • ایجاد بادگیر اطراف باغ:

در برخی موارد باغداران در مناطق سردسیر به واسطه ی موقعیت جغرافیایی منطقه مجور به کاشت درختان گردو در دامنه ی کوه هستندف در دامنه ی کوه ممکن است از یک یا چند جهت در فصول مختلف بادهای شدید موسمی بوزد و این وزش باد به ویژه برای نهالهای تازه کاشته شده بسیار مضر است، بنابراین بهتر است در صورتی که از وزش باد موسمی در منطقه اطلاع دارید اطراف باغ خود و به ویژه از جهت هایی که باد می وزد بادشکن احداث شود.

 • بستر مناسب برای کاشت درختان گردو:

در مناطق سردسیر بافت خاکممکن است شنی و سنگریزه ای با بستری از صفحات سخت و نفوذ ناپذیر باشد به دلیل اینکه بیشتر مناطق سردسیر کوهپایه ای بوده و بستر خاک در اینمناطق ممکن است این مشکل را داشته باشد بنابراین یکی دیگر از اصول بسیار مهم در احداث باغ در مناطق سردسیر این است که باید قبل از احداث باغ از کیفیت خاک و حتی لایه های زیرین بستر کشت و عدم وجود بستر سنگی و سخت اطمینان حاصل کنید تا ریشه ی درختان گردو فضای کافی برای رشد داشته باشند.

در صورت سبک بودن بافت خاک با اضافه کردن مقداری خاک رسی و همینطور کود الی می توانید به بهبود وضعیت بافت خاک کمک کنید و در صورت وجود لایه ی سخت آن را با خاکورزی عمیق از بین ببرید و در صورتی که لایه ی سخت سنگی باشد با توجه به عمق ریشه ی گردو بهتر است از کاشت گردو در این زمین صرفنظر کنید.

 • ارقام مناسب گردو برای مناطق سردسیر:

همانطور که در بحث مقاومت به سرما و بیماریهای مرتبط با سرمازدگی صحبت کردیم دانستید که انتخاب رقم مناسب برای کاشت در مناطق سردسیری از اصول اولیه ی احداث باغ گردو در این مناطق است، ارقامی از گردو که برای مناطق سردسیر مناسب هستند اغلب دارای ویژگیهای زیر هستند که کاشت آنها را در این مناطق بدون مشکل کرده است:

 • ارتفاع مناسب از سطح دریا:

ارقامی از گردو که برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب هستند مانند نهال گردوژنوتیپ پالیز تیپ 8 و نه، نهال گردو ژنوتیپ برتر، نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور معمولا قابلیت کاشت در ارتفاعات بالا تا 3000 متر از سطح دریا را دارند، برخی از ارقام از این لحاظ بسیار شگفت انگیز اند به طوری که قابلیت کاشت در ارتفاعات پایین نیز دارد، به عنون مثال نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ 9را می توان حتی در ارتفاعات پایین تا هم سطح دریا تا ارتفاع 3000 متر از سطح دریا کاشت اما به هر حال قابلیت کاشت در ارتفاعات بالا این ارقام را برای کاشت در مناطق سردسیر کوهستانی مناسب کرده است.

 • ارتفاع درختان گردو:

ارتفاع زیاد درختان گردو در مناطق سردسیر احتمال حساسیت به سرما را افزایش خواهد داد اما ارقام پر بار و تجاری که برای کاشت در مناطق سردسیر توسط نهالستانهای معتبر به فروش می رسند معمولا ارتفاع کمی داشته و با کاشت متراکم تر این درختان نه تنها به عملکرد بیشتری در واحد هکتار دست پیدا می کنید بلکه احتمال سرمازدگی نیز کاهش پیدا میکند.

 • نیاز سرمایی:

معولا ارقامی از گردو که برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب هستند دارای نیاز سرمایی بالای 500 ساعت هستند در بین ارقامی که برای کاشت در مناطق سردسیر وجود دارند ارقامی با نیاز بسیار پایین سرمایی وجود دارند که قابلیت کاشت در مناطق سردسیر را داشته و همین باعث می شود نگرانی از بابت تامین ساعات سرمایی لازم در زمستان برای شکوفایی درختان گردو وجود نداشته باشد به عنوان مثال اغلب این ارقام مانند نهال گرد ژنوتیپ برتر با 600 تا 800 ساعت سرمای زیر هفت درجه برای شکوفایی در بهار آماده خواهد شد.

 • دیر گل بودن:

دیر گل بودن ویژگی بسیار مهم ارقام تجاری گردو مناسب برای مناطق سردسیر است که می تواند با درصد بالایی حفاظت از باردهی درختان در برابر سرمای دیر رس بهاره را به انجام برساند، این ارقام مانند نهال گرد چندلر، نهال گردو فرنور و یا نهال گردو ژنوتیپ برتر با دیرگل دادن می توانند از شر سرمای دیر رس بهاره بگریزند.

در نظر داشته باشید که برخی ارقام گردو مانند نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ 8 دو بار گل بوده و در صورت برخورد با سرمای دیر رس بهاره و از دست دادن شکوفه ها دومرتبه گلدهی کرده و باردهی آن کاهش پیدا نمی کند.

معرفی برخی از پرفروش ترین و محبوبترین ارقام تجاری گردو برای احداث باغ در مناطق سردسیر:

در این بخش به شما علاقمندان احداث باغ گردو در مناطق سردسیر برخی از محبوبترین و پر فروش ترین ارقام تجاری گردو را معرفی خواهیم کرد که می توان سود دهی فوق العاده را برای شما تضمین کند.

 • نهال گردو ژنوتیپ برتر:

نهال گردو ژنوتیپ برتر از دسته ارقامی است که باردهی خوشه ای داشته و با ارتفاع کمی که دارد قابلیت کاشت درختان تا فاصله ی 6 متر از یکدیگر را دارد، این رقم می تواند تا 8 تن باردهی به ازای هر هکتار در مناطق سردسیر را تضمین کند به شرط اینکه مراحل احداث باغ و باغداری اصولی و علمی پیش رفته باشد.

ارتفاع مناسب برای کاشت این رقم گردو از سطح دریا 100 تا 2500 متر از سطح دریا بوده و به واسطه ی دیر گل بودن نهایت مقاومت در برابر سرمازدگی بهاره را نشان خواهد داد، 700 تا 1500 ساعت سرمای زیر 7 درجه ی سانتی گراد می تواند نیاز سرمایی این رقمگردو را تامین کند و به حداکثر عملکرد خود نزدیک کند، خاک مناسب برای کاشت این رقم گردو شنی لومی بوده و در زمینهای سنگلاخی جوابدهی خوبی نداردف این رقم به صورت پیوندی و اختصاصی توسط نهالستان پرفروش و برتر کشوری به فروش می رسد.

 • نهال گردو چندلر:

نهال گردو چندلر نامی است که به گوش اکثر باغداران گردودر مناطق سردسیر خورده است، این رقم گردو سابقه ی ثبت 4 تن عملکرد در هکتار را داشته و با ارتفاع کمی که دارد علاوه بر اینکه رسیدگی به این درختان از جمله برداشت گردو را آسان کرده باعث شده بتوان درختان را بافاصله ی کمتر تا 6متر از یکدیگر کاشت و حتی از خطر سرمازدگی و وزش باد نیز درختان را محافظت نمود.

درخت گردو چندلر را نیز می توان از فاصله ی 100 تا 1500 متر از سطح دریا کاشت و همانطور که از این داده متوجه شدید این درختان را در ارتفاعات خیلی بالا مانند نهال گردو ژنوتیپ برتر نمی توان کاشت، نیاز سرمایی بالایی نداشته و با دست کم 600 ساعت سرمای زیر هفت درجه سانتی گراد می توان نیاز سرمایی این درختان را تامین کرد.

با توجه به نوع باردهی گردو چندلر که جانبی است این رقم گردو دارای میوه های درشت با ارزش تجاری بالا هستند و بنابراین ارزش میوه ی این رقم گردو در بازار بالا خواهد بود، علاوه بر میوه ی درشت مغز سفید رنگ که 50 درصد وزن میوه با پوست را تشکیل می دهد از دیگر ویژگیهای بازار پسندی گردو چندلر خواهد بود.

گردو برای مناطق سردسیر

 • نهال گردو فرنور:

نهال گردو فرنور با اصالت فرانسوی که دارد قابلیت کاشت در ارتفاعات بسیار بالا تا 3000 متر از سطح دریا را نیز دارد، افرادی که به دنبال رقم گردو با میوه ی درشت هستند اما مشکل آنها ارتفاع زیاد از سطح دریا است به جای گردو چندلر می توانند رقم گردو فرنور را بکارند و در شرایط مساعد تا 4.5 تن باردهی را تجربه کنند.

میوه با وزن 13 گرم که حدود 7 گرم آن را مغز سفید و درشت گردو تشکیل می دهد از نکات بازارپسندی بالای گردو فرنور خواهد بود، این رقم گردو را در ارتفاع دست کم 800 متر از سطح دریا می توان کاشت، این نهال پیوندی گردو که برای کاشت در مناطق کوهستانی بسیار مناسب است را می توان با فاصله ی 7 متر از یکدیگر کاشت و ارتفاع مناسب این رقم گردو نیز رسیدگی به درخت مانند کود دهی، سم پاشی و برداشت میوه را تسهیل کرده است.

تمام ارقام ذکر شده برای گرده افشانی نیاز به اشت رقم گرده افشان متناسب با ارتفاع و شرایط آب و هوایی منطقه ی مورد نظر دارد اما چنانچه به دنبال ارقامی از گردو هستید که برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب باشند اما نیازی به کاشت گرده افشان نداشته باشند می توانیم کاشت انواع تیپ ژنوتیپ پالیز از جمله تیپ نه و تیپ هشت را به شما پیشنهاد دهیم.

این ارقام که باردهی بسیار بالایی هم دارند نیاز به کاشت رقم گرده افشان نداشته و این ارقام خود گرده زا هستند، علاوه بر این مورد دیر گل بودن و یا دوبار گل بودن سبب می شود باردهی بالایی در هکتار را بدون خطر سرمازدگی بهاره تضمین نماید.
کلام آخر:

با مطالعه ی این نوشتار دریافتید که خاک رسی به طور معمول برای کشاورزی و باغداری مناسب نیست اما برخی از درختان میوه و گیاهان زراعی هستند که واکنش منفی نسبت به نوع بافت خاک رسی نشان نداده ممکن است قیمت نهال در ارقام مقاوم به خاک رسی با ارقام دیگر متفاوت باشد اما این بهترین گزینه برای جلوگیری از خسارت وارده از سوی خاک رسی به درختان شما خواهد بود، همچنین دریافتید که خاک رسی را باید حتما با روشهای ممکن و در دسترس مانند استفاده از کود کاملا پوسیده ی دامی تا حد ممکن اصلاح کرد اما برای اصلاح بافت خاک باید درصد رسی بودن خاکرا با آزمایش مشخص کرده و با استفاده از مشاوره گرفتن با کارشناسان ببینید که برای اصلاحبافت خاک دقیقا چه کارهایی را باید انجام دهید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال