گلدهی و گرده افشانی درختان انگور  چگونه است؟

گلدهی و گرده افشانی درختان انگور  چگونه است؟

درخت انگور به دو دسته تقسیم می‌شود درختان خود گرده افشان و درختان دگر گرده افشان، بهترین نوع درخت برای احداث باغ تجاری درختان خود گرده افشان است، معمولا درختانی خود گرده افشانی هستند که در نهالستان‌های معتبر به صورت اصلاح شده و بر پایه قلمه تولید شوند، خارجی یا داخلی بودن نژاد درخت تاثیری در گرده افشانی آن ندارد،بلکه نحوه تکثیر آن تعیین کننده است، کشاورزانی که به دنبال احداث باغ مدرن و حرفه‌ای انگور هستند و می‌خواهند هزینه کمتری صرف کنند بهتر است درختان انگور را از مراکز معتبر تولید کننده خریداری کنند تا فرایند گلدهی و گرده افشانی آنها دچار مشکل نشود.

شرایط گرده افشانی درخت انگور

البته در مطالعاتی که بر روی گرده افشانی درخت انگور انجام شده است، ثابت شده درختان ایرانی و درختان اروپایی خود گرده افشان هستند، ولی درختان انگور که نژاد آنها مربوط به کشور آمریکا است، برای فرایند گرده افشانی احتیاج به یک پایه دیگر دارند، پس به عنوان یک باغدار شما وظیفه دارید اطلاعات لازم در مورد فرایند گلدهی و گرده افشانی درخت انگور و نژاد آن همچنین طریقه تکثیر نهال انگور را قبل از خرید نهال انگور از کارشناس نهالستان بپرسید.

هرچه اطلاعات شما در مورد محصول خریداری شده بیشتر باشد به همان اندازه قدرت دارید از آن به خوبی نگهداری کنید، البته درختان انگور خود گرده افشان برای باروری بهتر و ثابت نگهداری شکوفه هایش و جلوگیری از ریزش شکوفه‌ها احتیاج به شرایط محیط زیستی و مدیریت صحیح کشاورز دارد، در ادامه مطلب سعی می‌کنیم به برخی از شرایط گرده افشانی درخت انگور اشاره می کنیم:

  1. یکی از دلایل انتقال گرده ها از گل‌های نر به سمت گل ماده ورزش نسیم آرام است، ولی وزش باد خشن و در سرعت باعث از بین رفتن گرده‌ها خواهد شد، اگر باغ شما در مناطق بادخیز قرار گرفته است، حتما از بادشکن‌ها استفاده کنید.
  2. از دیگر عوامل بازدارنده برای انجام لقاح و گرده افشانی وجود رطوبت بیش از اندازه و بارش باران است، فرایند لقاح و باروری درختان باید قبل و یا بعد از باران فصلی انجام شود، باغداران با استفاده از هورمون‌های موثر می‌توانند تا چند روز شکوفه دهی درختان را تحت کنترل داشته باشند.
  3. در بیشتر نژادهای انگور هرس انگور تاثیر بسزایی برای باروری و گرده افشانی درخت انگور دارد، پس هرس سالانه این درخت را به هیچ عنوان فراموش نکنید، هرس درخت انگور به اندازه‌ی ضروری است که سالانه بیشتر از ۷۰ درصد شاخه های اضافی آن حذف می‌شود.
  4. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی گرده افشانی درخت انگور دمای محیط است، معمولاً دمای ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتیگراد برای گرده افشانی درخت انگور توصیه شده است، دمای کمتر از ۲۰ درجه باعث کاهش کیفیت گرده افشانی درخت انگور می‌شود.
  5. حتماً به نورگیر بودن منطقه نیز توجه داشته باشید تحقیقات مشخص کرده است، درختانی که در زیر نور آفتاب قرار گرفته اند فرایند گرده افشانی و لقاح پذیری شکوفه هایش به خوبی و با کیفیت بیشتری انجام شده است.
  6. در زمان شکوفه دهی و عملیات گرده افشانی به هیچ عنوان از سموم علف هرز کش استفاده نکنید  چون همانطور که این سموم باعث از بین رفتن علف هرز می‌شود، شکوفه های درخت انگور شما را نیز نابود می‌کند. 

گرده افشانی درخت انگور

آیا در باغات انگور از گرده افشان استفاده کنیم؟

البته از دلایل پر فروش نهال انگور در نهالستان‌ها تکثیر آنها به روش اصلاح شده است، در این روش ژن‌های مثبت نهال انگور را تا چند برابر افزایش می‌دهند یکی از ویژگی‌های مثبت قدرت باروری بالای شکوفه های آنها است، در واقع با افزایش قدرت باروری درختان انگور نیاز باغات را به گرده افشانی کاهش داده‌ است.

کاملا مشخص هست تمام نژاد انگور هایی که در کشور ایران توسط نهالستان  معتبر فروخته می‌شود خود گرده افشان هستند و احتیاج به گرده افشان در باغات خود ندارند، معمولاً برای ایجاد تنوع در تولید محصول و تضمین گرده افشانی درخت انگور بهتر است از نژادهای مکمل که همزمان با درخت هدف گلدهی خود را آغاز می‌کنند به عنوان درخت گرده افشانی استفاده کنند.

به طور مثال اگر شما دو نژاد نهال انگور صاحبی و نهال انگور شاهانی را در نظر بگیرید این دو نژاد سازگاری بالایی با نهال انگور لعل دارند، کشاورزان به هنگام احداث باغ ابتدا درخت هدف را مشخص کرده سپس درخت گرده افشان سازگار را انتخاب می‌کند، از هر ده ردیف یک ردیف آن را به عنوان نژاد گرده افشان در نظر می‌گیرند، در این صورت شما در یک هکتار می‌توانید ۲۵۰۰ اصله نهال انگور را کشت کنید، ۲۵۰ عدد آن مربوط به درخت گرده افشان و ۲۲۵۰ عدد آن مربوط به درخت هدف انگور خواهد بود.

چگونه روند گرده افشانی را تسریع ببخشیم؟

همیشه یک سوال ذهن کشاورزان را مشغول می کند که با چه روش هایی بر اقدامات پیشگیرانه روند گرده افشانی درختان را کسری ببخشیم؟ تنها یک روش وجود دارد که می‌تواند فرایند گرده افشانی را به صورت تضمینی در باغات انگور انجام دهد، باغداران باید مانع از ریزش شکوفه ها شوند.

وقتی یکی از گل های نر و ماده از دیگری زودتر شکوفا می‌شود و خود ناسازگاری بین نر و ماده به اتفاق می‌افتد و گرده‌ها از بین می‌روند، باغدار با نگه داشتن گل‌های زودتر شکوفا شده شانس باروری آنها را افزایش می‌دهد، برای اینکار ۴ تا ۶ روز پس از شکوفا شدن از محلول اکسین 2-10 ppm  به صورت اسپری و محلول پاشی استفاده می‌کنند.

گلدهی درخت انگور

کلام آخر

با توجه به توضیحات داده شده کاملاً مشخص شد که تنها دغدغه کشاورزان نباید قیمت نهال انگور باشد، بلکه باغداران باید اطلاعات کاملی در مورد گرده افشانی درخت انگور همچنین نحوه کاشت آن ها به دست بیاورند، هرچه یک کشاورز بیماری‌های درخت انگور را شناسایی کرده و با طریقه هرس و کوددهی آن آشنایی داشته باشد به همان اندازه در احداث باغ انگور موفق‌تر عمل خواهد کرد.

مشاوره گرفتن از مهندسین نهالستان کمک زیادی به کشاورزان می‌شود، آنها با انتخاب  یک نهالستان قدرتمند و توانا مانند برتر نهال علاوه بر اینکه نهال انگور را با کیفیت منحصر به فرد و کارت گارانتی خریداری می‌کنند، می‌توانند از مشاوره تخصصی این نهالستان تا سالیان طولانی به صورت رایگان و بدون هزینه نیز بهره ببرند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال